Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płacisz czynsz? Jesteś frajerem! Oto dowody

MIW
ARC Dziennik Zachodni
Jeśli mieszkasz w budynku komunalnym i regularnie płacisz czynsz, to czytając ten tekst postaraj się zbytnio nie denerwować. Jeśli natomiast czynszu nie płacisz, to możesz spać spokojnie.

Najlepsze osiedla mieszkaniowe w woj. śląskim ZOBACZ KONIECZNIE

Wszystko będzie po staremu czyli administracja będzie napominać, prosić, czasem nieco postraszy, lecz jeszcze wiele wody upłynie nim ktoś dobierze ci się do skóry i portfela. A do tego czasu będziesz mieszkać na koszt sąsiada.

TOP 10 NAJDROŻSZYCH ULIC POLSKI

W miastach aglomeracji śląsko - zagłębiowskiej ponad połowa lokatorów zasobów komunalnych nie płaci czynszu. W Katowicach, zadłużonych jest niemal 2/3 z 18,5 tysiąca takich mieszkań. Łączna kwota długu przekroczyła już 90 mln złotych. Za miedzą, w Sosnowcu zadłużenie lokatorów względem miasta wynosi niemal 54 mln złotych, w Dąbrowie Górniczej "zaledwie" niecałe 35 mln złotych. Próby wyegzekwowania tych pieniędzy to istna walka z wiatrakami.

Organizacje pozarządowe walczą o niższe czynsze

Prawo do ich windykacji gmina zyskuje dopiero po 3 miesiącach przerwy w regulowaniu płatności. Od tego momentu urzędnicy mogą zacząć wysyłać lokatorowi przypomnienia, a jeśli te nie skutkują, to skierować sprawę do sądu, po czym z wyrokiem nakazującym egzekucję długu ruszyć do komornika. Dariusz Czapla z biura prasowego katowickiego magistratu zastrzega jednak, że to nie gwarantuje odzyskania miejskich pieniędzy.

Mieszkańcy Sosnowca nie chcą płacić za kosztowne inwestycje zarządcy

- Jeśli komornik nie może bowiem wyegzekwować długu, to sprawa jest umarzana. Procedurę windykacyjną wznawia się po 3 latach - wyjaśnia Czapla.

Innymi słowy gmina próbując odzyskać swoje pieniądze ponosi kolejne wydatki nie mając żadnej gwarancji, że coś z tego wyjdzie. Stosowane są też inne formy nacisku (względnie perswazji) na dłużników, lecz w każdym z tych przypadków ściganiem zalegających z czynszami zajmują się urzędnicy lub pracownicy miejskich spółek komunalnych. Dlaczego nie mogłyby tego robić profesjonalne firmy windykatorskie? Pomysł "przećwiczył" już Sopot, teraz tym samy tropem chce iść Łódź, która do miejskiego budżetu wpisała 20 mln złotych z tytułu sprzedaży ok. 130 mln. zł długu.

Jak długo przechowywać książeczki opłat czynszowych? Zobacz tutaj

Na pierwszy rzut oka interes wydaje raczej kiepski, ale jego zwolennicy przekonują, że lepszy "wróbel w garści niż gołąb na dachu". U nas na razie potencjalnych naśladowców nie widać. W Katowicach usłyszeliśmy, że dotychczasowe metody windykacji długów w zupełności się sprawdzają. Z kolei Bartosz Matylewicz z biura prasowego urzędu miejskiego w Dąbrowie Górniczej przyznaje co prawda, że pomysł był analizowany, ale ostatecznie miasto pozostało przy dotychczasowych sposobach ścigania dłużników.
- Z uwagi na ustawę o finansach publicznych, która nakłada obowiązek należytego gospodarowania środkami finansowymi, nie mogliśmy zaakceptować propozycji firm windykacyjnych, z którymi prowadzono negocjacje - wyjaśnia Matylewicz.

Argument poważny, tyle tylko, że kontrolująca finansowe poczynania samorządów Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach bynajmniej nie mówi "nie" dla takich transakcji.

- Nie jest to prawem zabronione - stwierdza Agata Syguda, naczelnik Wydziału Informacji, Analiz i Szkoleń RIO, choć zastrzega, że każdy taki przypadek byłby oceniany indywidualnie.

Zaległy czynsz można odpracować
Próba wyegzekwowania zaległego czynszu za pomocą komornika to ostateczność. Gmina może rozłożyć lokatorowi jego dług na raty, umorzyć odsetki, bądź nawet część kwoty zasadniczej o ile regularnie płaci on uzgodnione raty oraz bieżący czynsz (taki model stosuje m.in. Sosnowiec, gdzie lokatorzy zasobów komunalnych mają wobec gminy niemal 54 mln zł zaległości). W Chorzowie, Miasteczku Śląskim, Czeladzi, Mysłowicach, czy Jaworznie długi można z kolei odpracować. To jednak szansa dla tych, których długi jeszcze nie przekroczyły pewnej "granicznej" bariery (w Jaworznie ustalono ją na 5 tysięcy zł).

- W przypadku osób, których zadłużenie sięga kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych, niewiele można zrobić. Spłacenie długu zajęłoby im co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat - wyjaśnia Tomasz Jewuła, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

Bardziej restrykcyjnymi metodami dyscyplinowania niepłacących czynszów jest wpisywanie ich do rejestru dłużników lub kryzowanie im dopływu wody.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płacisz czynsz? Jesteś frajerem! Oto dowody - Dziennik Zachodni