Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody 2012. Beskidzki Karnawał trwa [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Aż 14 pomysłowo ustrojonych grup obrzędowych i prawie pół tysiąca kolędników z powiatu żywieckiego przeszło w sobotę rano ulicami Żywca na Rynek, gdzie zaprezentowało się publiczności. Żywieckie Gody, czyli 43. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych trwa w najlepsze.

Barwny korowód dziadów,przeszedł przez miasto od dworca do rynku. W tym roku wzięło w nim udział aż 14 grup obrzędowych. Każda imponowała efektownymi przebraniami. Nie brakowało kominiarzy, żydów, cyganów, diabłów, a nawet ludzi przebranych za niedźwiedzi i psy.


- Stroje i tradycje są niezmienne od wieków, bo to tradycje dorzecza Soły, czyli od Zwardonia, aż do Żywca Zabłocia - tłumaczył Marek Regel, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Żywcu. - To stare archaiczne formy obrzędowe, które przetrwały wiele lat.


Zobaczcie zdjęcia z początku Żywieckich Godów w Milówce

Uczestnicy bawili się w najlepsze podbiegając do publiczności, zaczepiając prosili o datki, oferowali wróżbę z kart, nierzadko smarowali twarze dziewczyn węglem, prosili o datki i składali życzenia.


- Wystarczy wziąć płaszcz, doszyć kapsle, pokrywki, maskę wystruga z drzewa z lasu, doszyć czapkę, użyć bibuły i przebranie gotowe - mówił Krzysztof Patryjas z Brzuśnika na Żywiecczyźnie.


Tadeusz Trębacz, który w latach 60. ub. wieku wpadł na pomysł organizowania Żywieckich Godów przyglądał się grupom obrzędowych i z uznaniem kręcił głową.


- Cóż zostało mi na starość? Cieszyć się, że młodzież podtrzymuje tradycję, jedyną tego typu w Polsce. Mają zajęcie, bo trzeba starannie przygotować rekwizyty, nauczyć się dobrze grać na heligonkach. To wspaniała sprawa - dowodził.


Przyznał, że grupy obrzędowe są bardzo wierne tradycji w swoich przebraniach. - Podstawowe rzeczy, ubiory i maski, są jak dawniej. Ale grupy wprowadzają też nowe elementy, jak np. anteny telewizyjne, rowery, wózki dziecięce - wyliczał.


Na zakończenie zabawy w centrum odbył się konkurs trzaskania z bata, który wg tradycji ma przywitać Nowy Rok, a zarazem przepędzić złe duchy. Trzaskali młodzi (do 15 roku życia przez 1 minutę) i starsi (powyżej 15 lat, przez 1,5 minuty).


W młodszej kategorii wygrał Dominik Śleziak z grupy Proćpok z Kameszniczy, a w starszej Szymon Śleziak z grupy Awanturnicy z Nieledwi.

Czytaj więcej o zwycięzcach konkursu strzelania z bata

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!