Setna rocznica urodzin autora Tomków [ZDJĘCIA]

  Setna rocznica urodzin autora Tomków [ZDJĘCIA]

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krystyna i Alfred Szklarscy przeżyli razem 53 lata
  1/11
  przejdź do galerii

  Krystyna i Alfred Szklarscy przeżyli razem 53 lata ©Archiwum rodziny Szklarskich/ARC Dziennik Zachodni

  Dokładnie 100 lat temu, 21 stycznia, urodził się Alfred Szklarski, autor najbardziej znanych książek przygodowych dla młodzieży w Polsce. W piątek w chorzowskim WPKiW rozpoczął się Festiwal Ciekawych Świata poświęcony autorowi. Zobacz wszystkie książki z serii Tomka.
  Festiwal Ciekawych Świata, który rozpoczął się wczoraj w WPKiW, jest poświęcony Alfredowi Szklarskiemu, autorowi niezapomnianych "Tomków". Pisarz urodził się dokładnie 100 lat temu, 21 stycznia 1912 roku w Chicago, ale swoje najsławniejsze książki napisał w Katowicach. W klubokawiarni Rebel Garden (obok bramy do zoo) można obejrzeć wystawę i filmy dokumentalne, a także wziąć udział w spotkaniach z podróżnikami, którzy byli w miejscach opisywanych przez Szklarskiego.

  Ile radości dają te książki
  Cykl o przygodach Tomka jest fenomenem naszej literatury. Jego nakład przekroczył 10 milionów egzemplarzy. I nawet jeśli forma tych opowieści nie jest już nowoczesna, to sama fabuła nadal wciąga, a jej przesłanie jest wciąż żywe.

  Szklarski spełniał marzenia nastolatków z PRL-u o podróżach i wolności, o jasnych zasadach, jakimi trzeba kierować się w życiu. Przygody Tomka świetnie nadają się na film. Polskie kino dwukrotnie do tego się zabierało, ale trudności i koszty były zbyt duże. Tomek przecież zjechał prawie cały świat...

  - Podchodzą do mnie różni ludzie i mówią, ile radości dały im książki ojca - mówi córka pisarza Bożena Szklarska-Nowak. - Jest siedem szkół, które wybrały go na patrona. Popiersie ojca znalazło się w Galerii Artystycznej przy placu Grunwaldzkim w Katowicach, która upamiętnia artystów, związanych z tym miastem. To mnie wzrusza.

  Mieszkał w skromnej kamienicy przy ulicy Jordana 7 w Katowicach. Miał pokój pełen pamiątek ze wszystkich kontynentów. Musiały zastąpić pisarzowi podróże, których nie znosił . Pamiątki zwoziła mu żona, która przepadała za zwiedzaniem dalekich krajów.

  Do Katowic przyjechał dopiero po wojnie. Nie miał gdzie podziać się z rodziną; wszystko stracił w powstaniu warszawskim. Pisarz brał w nim udział jako strzelec ochotnik pod pseudonimem "Szklarz" w II Plutonie Kompanii Lotniczej Batalionu "Piorun", w zgrupowaniu Zaremba-Piorun.
  Majątku nie zrobił

  - Gdy byliśmy mali, ojciec siedział w stalinowskim więzieniu - opowiada córka. - Nie było go pięć lat. Działał w AK, brał udział w powstaniu, przed wojną skończył elitarne studia na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym, jego ojciec żył w Stanach Zjednoczonych. Wszystko to mu wyciągnięto i dostał wyrok. Gdy wrócił, był schorowany, zmieniony, nie opowiadał nam bajek.
  Niektórzy zarzucają pisarzowi, że drukował w kolaboranckich gazetach przygodowe opowiadania. Córka wyjaśnia: - Jego dowódcy wiedzieli, że miał łatwość pisania. Dostał rozkaz, żeby zbadać środowisko takich gazetek i musiał tam drukować.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama