Najważniejsze książki ostatnich 20 lat

  Najważniejsze książki ostatnich 20 lat

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Trudno mi wskazać książki, które można nazwać książkami dwudziestolecia, dlatego wolałbym raczej mówić o autorach, którzy swoimi dziełami i swoją obecnością w przestrzeni polskiej debaty publicznej jakoś wpłynęli na życie duchowe polskiego społeczeństwa - a raczej polskiej inteligencji - w latach 1989-2009 - pisze Stefan Chwin.
  Najważniejsze książki ostatnich 20 lat
  Przy czym warto zaznaczyć, że książki "ważne" to nie zawsze to samo co książki "wielkie". Równie istotne były książki w tym okresie niedostrzeżone, przemilczane, a mądre i świetnie napisane, wokół których nie było żadnego szumu. Generalnie uważam, że przełom roku 1989 w istotnym stopniu zredukował rolę kulturotwórczą książki w Polsce. Nawet gdyby w latach 1989-2009 jakiś nowy Stefan Żeromski napisał świetne "Przedwiośnie", i tak nie wygrałby pewnie z "polityczną powieścią medialną w odcinkach", jaką jest choćby codzienny program informacyjny TVN. Mój ranking przedstawiałby się zatem następująco:

  Czytaj także: Ulubione książki Polaków. Co czytamy najchętniej?

  1. Jana Tomasza Grossa "Strach" i "Sąsiedzi". Książki o napięciach polsko-żydowskich, które przeczytało niewielu Polaków. Za to wielu się o nie awanturowało.

  2. Książki Normana Daviesa. Opowieści o Polsce, chętnie czytane przez Polaków, których nie potrafił napisać żaden polski historyk.

  3. Późna twórczość Czesława Miłosza, szczególnie tom "To". Ważne dla pewnej części polskiej inteligencji, do której należę.

  4. Późna twórczość Zbigniewa Herberta, poetycka i publicystyczna. Dzieło, które zbudowało wiele lodowatych murów między Polakami.

  Czytaj także: Literackie odkrycia 2011 roku

  5. Olga Tokarczuk, Manuela Gretkowska oraz Kazimiera Szczuka - ich obecność w przestrzeni debaty publicznej odegrała istotną rolę w ukonstytuowaniu się dyskursu feministycznego w Polsce.

  6. Jerzy Pilch - człowiek instytucja, piszący od wielu lat jedną powieść o Polsce, składającą się z wielu książek. Postać opiniotwórcza. Kingmaker. To on stworzył Masłowską. Ale gdyby zechciał, to by sobie stworzył kogoś innego.

  7. Andrzej Stasiuk, pisarz, który tworzy własną wizję Europy Środkowo-Wschodniej, dość mocno wpływając na sposób myślenia sporej części młodych ludzi w Polsce. Kiedyś był Edward Stachura, teraz jest Stasiuk.

  Czytaj także: 10 najlepszych książek dla dzieci

  8. Książki historyczno-publicystyczne Jarosława Marka Rymkiewicza. "Wieszanie" jako dzieło symptomatyczne dla żarliwych obsesjonatów "nowej polityki historycznej".

  9. Książka Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza. Dzieło symptomatyczne dla skrajności myślenia lustracyjnego. Katalizator wściekłego podziału Polski na wałęsowską i antywałęsowską.

  10. Epopeja radiowo-telewizyjna w wielu odcinkach pisana przez grupę utalentowanych autorów pod kierownictwem wybitnego oratora o. Tadeusza Rydzyka z Torunia. Przykład sugestywnej polskiej literatury mówionej o wyrazistym stylu i wielkiej sile rażenia, o jakiej nie mógł nawet marzyć dotychczas żaden pisarz polski.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ważne dla pewnej części polskiej inteligencji, do której należę

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 47

   3. Późna twórczość Czesława Miłosza, szczególnie tom "To". Ważne dla pewnej części polskiej inteligencji, do której należę. Co za skromność autora


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zgadzam się

   studentka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 69

   No cóż, trudno by profesor nie należał do inteligencji. Zwłaszcza prof. Chwin. To po prostu stwierdzenie oczywistego faktu, nie rozumiem, po co budować sztuczną skromność - dla poklasku? Bo tłumy...rozwiń całość

   No cóż, trudno by profesor nie należał do inteligencji. Zwłaszcza prof. Chwin. To po prostu stwierdzenie oczywistego faktu, nie rozumiem, po co budować sztuczną skromność - dla poklasku? Bo tłumy to lubią? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To najważniejsze książki ?

   KK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

   Chyba wg. szechtera

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najważniejsza książka ostatnich 20 lat to

   Kozlovsky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 71

   "Opis obyczajów w 15-leciu międzysojuszniczym" AT Kijowskiego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo