Mucha: Polskim sportem rządzi przypadek. Trzeba stworzyć...

  Mucha: Polskim sportem rządzi przypadek. Trzeba stworzyć system

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Joanna Mucha
  1/2
  przejdź do galerii

  Joanna Mucha ©FOT WOJCIECH BARCZYNSKI / POLSKAPRESSE

  - Dziś selekcja talentów praktycznie nie istnieje. To czysty przypadek, że wychowujemy takie gwiazdy jak Adam Małysz czy Justyna Kowalczyk. A to musi zmienić się w system - mówi Joanna Mucha, minister sportu, w rozmowie z Robertem Małolepszym.
  Nauczyła się już Pani kierować Ministerstwem Sportu. W wywiadach podkreślała Pani, że brak doświadczenia w sporcie będzie Pani atutem…
  Ciągle tak uważam. A co do mojej nauki, to idzie mi nieźle. Sądzę, że po tych kilku tygodniach pracy w ministerstwie już dość dobrze je znam.

  I co było najtrudniejsze?
  Raczej nie co było, a co będzie.

  Czyli Euro 2012…

  Generalnie cały rok 2012. Bo przecież czekają nas nie tylko piłkarskie mistrzostwa Europy, ale także igrzyska w Londynie. Wielkim zadaniem na pewno będzie także rozliczenie budowy Stadionu Narodowego.

  Co to znaczy "rozliczenie stadionu"? To my ciągle nie wiemy, ile ta inwestycja będzie kosztować?
  Stadion to inwestycja za prawie 2 mld zł. Przy takim ogromie musi nadejść moment podsumowania. Sprawdzenia płatności, wierzytelności. To naprawdę duże przedsięwzięcie. Trzeba też opracować model biznesowy działalności stadionu. Dziś są dwa skrajne.

  Na niespełna 150 dni przed Euro Stadion Narodowy wciąż nie ma opracowanego "modelu biznesowego"?! Czy my wciąż nie wiemy, jak będzie funkcjonował, jak zarabiał, kto będzie utrzymywał obiekt? Przecież tym wszystkim miało się zajmować Narodowe Centrum Sportu.
  Modele są. Dwa skrajne. Jeden opracowany przez nas, drugi przez NCS. Teraz trzeba je scalić. Narodowe Centrum Sportu ma pewne uprawnienia, ale operatorem nominalnie wciąż nie jest.

  To dziwne. Przecież takie komunikaty były już oficjalnie ogłaszane.
  Na to, by NCS stał się pełnoprawnym operatorem stadionu, musi jeszcze zgodzić się UOKiK.

  Co to znaczy, że są dwa skrajne modele biznesowe prowadzenia Stadionu?
  Nie chcę na razie na ten temat za wiele mówić. My, jako ministerstwo, musimy zadbać, by po zakończeniu umowy z operatorem stadion wciąż był w dobrym stanie. Musimy wypracować, kto ponosi ryzyko biznesowe. Jak będą wykorzystane powierzchnie, ile imprez sportowych będzie odbywało się na stadionie.

  Można się domyśleć, że NCS będzie dążył do maksymalizacji zysków. Już dziś mówi się, że na stadionie odbędzie się góra pięć meczów w roku, a reszta imprez nie będzie miała wiele wspólnego ze sportem.
  To ja odpowiem pytaniem na pytanie. Ile jest u nas meczów, które mogą taki stadion wypełnić? Czy jesteśmy zainteresowani organizacją imprez sportowych na Stadionie Narodowym, podczas których trybuny mogą nie zapełniać się nawet w połowie? Ani nie byłoby widowiska, ani sensu ekonomicznego.

  Zażądała Pani od PZPN, by reprezentacja narodowa rozgrywała wszystkie mecze na warszawskim stadionie?
  Nie zażądałam. Ale chciałabym, by reprezentacja grała na Stadionie Narodowym tak często, jak to tylko możliwe. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że związek wybiera tylko rodzynki z tego ciasta, organizuje w Warszawie najbardziej dochodowe spotkania, a z resztą ucieka na inne obiekty. Liczę na to, że PZPN za możliwość organizacji tych największych spotkań przyniesie w pakiecie mecze mniejszej rangi.

  Czytaj także:
  * Korzeniowski: W 5 lat nie dogonimy Niemców. Oni sobie wyobrażali, że wszystko zrobi Harry Potter?
  * Lato nie dotrwa do jesieni? Rewolucja w PZPN możliwa przed Euro 2012
  * Boniek: Służę radą, ale doradcą minister Muchy nie będę

  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (32)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak pani MUCHO ma pani racje

   et (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 44

   tylko ze pani jest także ministrym z przypadku ,nikt przy zdrowych zmysłych nie powierzył by tej funkcji pani

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpiny

   raf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 48

   Ta Pani nie nadaje się na żadnego ministra. Sama powiedziała, że nie spodziewała się nominacji na stanowisko ministra sportu. Ale partia postawiła to tak będzie. Ze sportem to ono ma teraz taki...rozwiń całość

   Ta Pani nie nadaje się na żadnego ministra. Sama powiedziała, że nie spodziewała się nominacji na stanowisko ministra sportu. Ale partia postawiła to tak będzie. Ze sportem to ono ma teraz taki kontakt, że uprawia zapasy nocne z J. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mucha

   Kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 37

   Takie nazwisko??? A nie Bąk?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mucha

   Jerzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 48

   Ta dzidzia to pijane dziecko we mgle...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdaczenie

   Miras (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 42

   Za dwa lata Tusk ją przestawi na inne tory i będzie po systemie. Przyjdzie następny politykier i znowu będzie farmazony głosił o braku systemu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NAPIS NA MURZE SORBONY

   Bwana Kubwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 44

   Należy systematycznie badać przypadek

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamiast zrobić taki projekt dla piłki ręcznej gdzie każdy może grać w szkole...

   kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 40

   to dla siatkówki? Już widze jak dzieciaki ze szkoły poddstawowej grają w siatę. To nudny sport. Raz, dwa, trzy i koniec akcji. Szczyporniak to walka, napięcie, emocje, tempo i widowiskowość. To...rozwiń całość

   to dla siatkówki? Już widze jak dzieciaki ze szkoły poddstawowej grają w siatę. To nudny sport. Raz, dwa, trzy i koniec akcji. Szczyporniak to walka, napięcie, emocje, tempo i widowiskowość. To trzeba promowac co mogą grać już w podstawówce. Kiedyś tak było a teraz co? Gra na macie? Macie i grajcie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klapki na oczach

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 46

   Kibic ma pewnie klapki na oczach i słabe pojęcie o poszczególnych dyscyplinach sportu. Moja córka i syn grają w siatkówkę i wcale tam nie ma "raz, dwa,try i koniec". Są akcje obronne, kontrataki,...rozwiń całość

   Kibic ma pewnie klapki na oczach i słabe pojęcie o poszczególnych dyscyplinach sportu. Moja córka i syn grają w siatkówkę i wcale tam nie ma "raz, dwa,try i koniec". Są akcje obronne, kontrataki, tylko że trzeba mieć już trochę umiejętności. No i kibiców na siatkówce o wiele więcej niż na ręcznej, nie mówiąc już o pozycji tej dyscypliny w Europie i na świecie.
   I jeszcze jedno, kiedyś oglądałem wybory miss świata i większość uczestniczek na pytanie jaki sport uprawiała, odpowiadała że siatkówkę.
   W tym gronie nie było żadnej piłkarki ręcznej, co chyba o czymś świadczy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie trzeba być ministrem, by pleść takie banały.

   krakauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 42

   Co Mucha pobzykuje, wie każdy Polak. Ale Mucha sportu nie naprawi. Raczej popsuje, zgodnie z kwalifikacjami do psucia bandy z Parady Oszustów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoki narciarskie to niszowa dyscyplina,

   tomson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 42

   którą uprawia garstka zapaleńców, więc należy spodziewać się, że min. Mucha nie przekaże dotacji na skoki narciarskie, co zadeklarowała w wywiadzie : "Nad tym będziemy pracować. Ale jedno na pewno...rozwiń całość

   którą uprawia garstka zapaleńców, więc należy spodziewać się, że min. Mucha nie przekaże dotacji na skoki narciarskie, co zadeklarowała w wywiadzie : "Nad tym będziemy pracować. Ale jedno na pewno mogę już dziś powiedzieć. Nie wyobrażam sobie, że państwo dalej będzie finansować wszystkie dyscypliny. Także te, które uprawia garstka ludzi, a potrzeby inwestycyjne są w nich ogromne. Mam szacunek dla każdej pasji, ale jeśli jest to pasja wąskiej grupki zapaleńców, to niech to będzie ich prywatna sprawa".

   Czekamy na konkrety : JAKIE DYSCYPLINY UPRAWIANE PRZEZ GARSTKĘ LUDZI NIE DOSTANĄ DOTACJI ? Autor wywiadu powinien o to zapytać Muchę. Środowiska sportowe są zaniepokojone!!!


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żałosna i niedouczona ta pani Mucha.

   Kaszebe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 39

   Nie będę się pastwił nad pustosłowiem i wodolejstwem ale minister sportu pewne rzeczy po prostu wiedzieć MUSI.Po pierwsze nie wiem jak pani Mucha wyobraża sobie marszobiegi na orlikach i czy w...rozwiń całość

   Nie będę się pastwił nad pustosłowiem i wodolejstwem ale minister sportu pewne rzeczy po prostu wiedzieć MUSI.Po pierwsze nie wiem jak pani Mucha wyobraża sobie marszobiegi na orlikach i czy w ogóle wie co to marszobieg.Zupełnym kuriozum jest już wypowiedź,którą cytuję ;"Dziś selekcja talentów praktycznie nie istnieje. To czysty przypadek, że wychowujemy takie gwiazdy jak Adam Małysz czy Justyna Kowalczyk. A to musi zmienić się w system. "Szanowna pani - w sporcie wyczynowym do wyników dochodzi się nie przez przypadek a ciężką pracą.System szkolenia "sportowców" na gladiatorów do osiągania wyników był już stosowany w byłej NRD więc niczego nowego nie musi Pani wymyślać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Musi ? Ta banda nic nie musi !! To nad ludzie !!!

   BydlakzKrakowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 47

   Nie musi nic wiedzieć. I nie wie. Przecież to członkini ( cóż za adekwatne słowo!) Partii Oszustów. Każdy i każda z nich to ciemna, kłamliwa, złodziejska chołota. A poza tym twierdzę, że...rozwiń całość

   Nie musi nic wiedzieć. I nie wie. Przecież to członkini ( cóż za adekwatne słowo!) Partii Oszustów. Każdy i każda z nich to ciemna, kłamliwa, złodziejska chołota. A poza tym twierdzę, że Płathfołma winna być zdelegalizowana.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama