Franz Waxman z Królewskiej Huty bohaterem filmu [WIDEO]

  Franz Waxman z Królewskiej Huty bohaterem filmu [WIDEO]

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Główną rolę zagrał Jacek Borusiński
  1/10
  przejdź do galerii

  Główną rolę zagrał Jacek Borusiński ©ARC

  Powstaje fabularyzowany dokument o Franzu Waxmanie, urodzonym w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzowie, zdobywcy dwóch Oskarów. Zobaczcie zdjęcia z planu filmu i posłuchajcie najlepszych kompozycji Waxmana.
  Wrzątek wylewa się na oczy małego chłopca. Jego wzrok jest mocno uszkodzony, dlatego konieczne są grube okulary. Wypadek sprawia jednak, że dziecku wyostrza się słuch - tak zaczyna się fabularyzowany dokument o Franzu Waxmanie, urodzonym w Królewskiej Hucie kompozytorze muzyki filmowej, zdobywcy dwóch Oskarów.

  Premierę zaplanowano na 24 lutego - w 45. rocznicę śmierci kompozytora. Waxman, który w Chorzowie ma swoją ulicę i pamiątkową tablicę, to autor muzyki do ponad 200 filmów. Za dwa z nich - "Bulwar Zachodzącego Słońca" i "Miejsca pod słońcem" - otrzymał statuetki amerykańskiej Akademii Filmowej. W swoim dorobku ma również aż dwanaście nominacji.

  Od kilku lat o przywrócenie pamięci o kompozytorze walczy Marek Kosma-Cieśliński, filmoznawca, szef chorzowskiego kina Panorama. W 2006 roku zorganizował obchody setnej rocznicy urodzin Waxmana.

  - Dzięki przyjazdowi syna i wnuczki kompozytora udało mi się zebrać sporo materiałów - przyznaje. Materiały biograficzne zbierał także podczas wizyty w dwóch archiwach amerykańskich: uniwersytetu w Syracuse i Warner Bros w Los Angeles. - Już wtedy wiedziałem, że historia Waxmana jest materiałem na film - mówi Kosma-Cieśliński.

  POSŁUCHAJ WYBORU NAJLEPSZYCH KOMPOZYCJI FRANZA WAXMANA  Trzy lata temu Kosma-Cieśliński napisał scenariusz, ale pieniądze z konkursu na film o tematyce regionalnej, który zorganizował urząd marszałkowski znalazły się dopiero w ubiegłym roku. Praca z kamerą rozpoczęła się we wrześniu. Zdjęcia dokumentalne kręcono w miejscach, gdzie żyła rodzina Waxmanów: ekipa była w Toszku, Tworogu, Psykowicach, Berlinie, Paryżu, Nowym Yorku i Los Angeles.

  O życiu Waxmana opowiadają naukowcy. Film "Bulwar Franza Waxmana" będzie miał około 70 minut, a momenty zwrotne z życiorysu kompozytora zostaną przedstawione w scenach aktorskich. Łącznie powstało ich osiem. Waxmana gra w nich Jacek Borusiński, jego żonę Marta Bizoń. Poza tym w filmie występują m.in. Jacenty Jędrusik, Jerzy Cnota i Robert Talarczyk.

  Dotacja z urzędu marszałkowskiego wyniosła 100 tysięcy złotych. 10 tysięcy dołożył Chorzów, a Silesia Film udostępniła sprzęt. Film będzie rozpowszechniany w kinach studyjnych. Twórcy liczą, że jako materiał edukacyjny trafi do młodzieży.

  - Chciałbym żeby młodzi ludzie zobaczyli, co jest naprawdę ważne - podkreśla Kosma-Cieśliński. - Można mieszkać w małej miejscowości, ale dzięki talentowi i pracowitości zajść daleko.

  Waxman przez kilka lat mieszkał w Tworogu (powiat tarnogórski) , gdzie z powstania filmu bardzo się cieszą. - Jesteśmy dumni z tego, że żyła u nas tak znana osoba - podkreśla Eugeniusz Gwóźdź, wójt gminy i dodaje: - Zamierzamy przeprowadzić akcję promocyjną filmu, między innymi podczas Dni Tworoga - zaznacza.

  Na Śląsku powstaje coraz więcej filmów dokumentalnych o znanych ludziach związanych z regionem.
  W zeszłym roku TVP Wrocław kręciła w Pszczynie film "Daisy". W Gliwicach powstały filmy o Wojciechu Pszoniaku i spędzonych w tym mieście latach Tadeusza Różewicza. Oba cieszyły się ogromną popularnością i były wyświetlane w telewizji.

  KTÓRY ZE SŁAWNYCH ŚLĄZAKÓW POWINIEN DOCZEKAĆ SIĘ FILMU FABULARNEGO? NAPISZCIE KOMENTARZ

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   postacie

   schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   waxman to tylko jedna z istotnych postaci gornego slaska, z samego dzisiejszego chorzowa sa chociazby jeszcze noblista kurt alder, mistrz rzezby theodor kalide, czy znakomity operator m.in.fritza...rozwiń całość

   waxman to tylko jedna z istotnych postaci gornego slaska, z samego dzisiejszego chorzowa sa chociazby jeszcze noblista kurt alder, mistrz rzezby theodor kalide, czy znakomity operator m.in.fritza langa , günther rittau. byli niemieckimi slasakami wiec po 1945 zostali wymazani z historii regionu,"odwiecznie polskiego" i "prapiastowskiego". na szczescie sie to troche zmieniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wpisał się doskonale w imperium hollywoodzkie

   Gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 86

   Wpisał się doskonale w imperium hollywoodzkie, atmosfera jego kompozycji dokładnie pasowała do atmosfery hollywoodzkich filmów. Najwięksi twórcy tamtych, złotych lat Hollywoodu chcieli jego muzyki...rozwiń całość

   Wpisał się doskonale w imperium hollywoodzkie, atmosfera jego kompozycji dokładnie pasowała do atmosfery hollywoodzkich filmów. Najwięksi twórcy tamtych, złotych lat Hollywoodu chcieli jego muzyki do swoich filmów. Duże brawa dla tych którzy przybliżają jego postać nam mieszkańcom tej ziemi co pozwala na pewnego rodzaju dumę ze swojego krajana.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowny Panie redaktorze!

   power (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 72

   "Premierę zaplanowano na 24 lutego - w 45. rocznicę śmierci kompozytora."
   "W 2006 roku zorganizował obchody setnej rocznicy śmierci Waxmana."
   Czyli? Otóż faktycznie 24 lutego br. przypada 45...rozwiń całość

   "Premierę zaplanowano na 24 lutego - w 45. rocznicę śmierci kompozytora."
   "W 2006 roku zorganizował obchody setnej rocznicy śmierci Waxmana."
   Czyli? Otóż faktycznie 24 lutego br. przypada 45 rocznica śmierci kompozytora, a w 2006 roku obchodzono 100 rocznicę urodzin!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk był kiedyś tętniącym miejscem w Europie

   Nieboszka Polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 75

   Śląsk był wtedy nie tylko zagłębiem węglowo-hutniczym , ta ziemia rodziła również noblistów ludzi sztuki i kina. Ta pamięć jest bardzo ważna również dla obecnych pokoleń które nie znają historii...rozwiń całość

   Śląsk był wtedy nie tylko zagłębiem węglowo-hutniczym , ta ziemia rodziła również noblistów ludzi sztuki i kina. Ta pamięć jest bardzo ważna również dla obecnych pokoleń które nie znają historii ziemi na której żyją.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama