Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez

Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez internet

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez  internet

©123rf

Żeby zrobić sobie EKG, albo w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia spytać lekarza o radę, wystarczy... włączyć komputer i poprosić o pomoc medyka, dyżurującego w sieci internetowej. Wirtualna bujda? Niekoniecznie. To już się dzieje. I nie na drugiej półkuli, tylko w Zawierciu.
Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez  internet

©123rf

Wideokonsultacje to nowy sposób nie tylko na ominięcie kolejek w przychodniach, ale przede wszystkim ważne wsparcie dla schorowanych, starszych pacjentów, których stan zdrowia wymaga całodobowego monitoringu.

Mając specjalistę dosłownie pod ręką, chorzy czują się po prostu bezpieczniej. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających samotnie. Pierwsza w Polsce firma oferująca takie właśnie usługi powstała dwa miesiące temu w Zawierciu.

W ofercie ma konsultacje u internistów, lekarza rodzinnego, kardiologa, diabetologa, rehabilitanta, pielęgniarki, ale zakres usług będzie się poszerzał, zwłaszcza o porady onkologiczne. Telecare obejmuje już kilkunastu pacjentów, a zainteresowane są też instytucje i obiekty sportowe, takie jak np. miejski basen. Oferta diagnozy on-line skierowana jest przede wszystkim do pacjentów powyżej 65. roku życia. Pilotażowo Telecare zajmowała się np. podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu (w ramach pakietu można zamówić także fryzjera i przywiezienie zakupów). Najtańszy abonament kosztuje 100 zł miesięcznie.

- Klient dzierżawi stację domową, w skład której wchodzi komputer z oprogramowaniem, aparat EKG, ciśnieniomierz i glukometr. Parametry badań można przesłać do centrali monitorującej za pomocą monitora dotykowego lub pilota z urządzeń pomiarowych posiadanych w domu - czytamy w ofercie firmy.

Wideokonsultacje umożliwiają też m.in. korzystanie z rad pielęgniarki oraz psychologa. W USA, skąd przywędrowała moda na medyczne internetowe konsultacje, podobną opieką objęci są m.in. weterani wojenni. Zawierciańska firma sprawdza więc, czy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej byłoby zainteresowane taką formą opieki nad żołnierzami wracającymi z misji, choćby w Afganistanie.

Internetowa poradnia działa też w Łodzi. W Centrum Telemedycznym Qzdrowiu.pl dostępni są lekarze 40 specjalności. Wkrótce ma tam czekać na pacjentów aż 200 medyków. Za 15-minutową konsultację trzeba zapłacić 29,9 zł. W dzień dostępni będą wszyscy specjaliści, a przez całą dobę dyżurować ma internista i pediatra.

Konsultacji udziela m.in. dr Monika Bobrowska-Korzeniowska, alergolog ze Szpitala im. Kopernika: - Pacjenci pytają o astmę, o alergie pokarmowe u dzieci, o dietę, albo o możliwość zmiany dawek leków. Możemy analizować wyniki badań przez internet i od razu pomóc. Rodzice są bardzo zdenerwowani, kiedy u dziecka pojawiają się niepokojące objawy - tłumaczy lekarka.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo