Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez internet

Agata Pustułka
123rf
Żeby zrobić sobie EKG, albo w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia spytać lekarza o radę, wystarczy... włączyć komputer i poprosić o pomoc medyka, dyżurującego w sieci internetowej. Wirtualna bujda? Niekoniecznie. To już się dzieje. I nie na drugiej półkuli, tylko w Zawierciu.

Wideokonsultacje to nowy sposób nie tylko na ominięcie kolejek w przychodniach, ale przede wszystkim ważne wsparcie dla schorowanych, starszych pacjentów, których stan zdrowia wymaga całodobowego monitoringu.

Mając specjalistę dosłownie pod ręką, chorzy czują się po prostu bezpieczniej. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających samotnie. Pierwsza w Polsce firma oferująca takie właśnie usługi powstała dwa miesiące temu w Zawierciu.

W ofercie ma konsultacje u internistów, lekarza rodzinnego, kardiologa, diabetologa, rehabilitanta, pielęgniarki, ale zakres usług będzie się poszerzał, zwłaszcza o porady onkologiczne. Telecare obejmuje już kilkunastu pacjentów, a zainteresowane są też instytucje i obiekty sportowe, takie jak np. miejski basen. Oferta diagnozy on-line skierowana jest przede wszystkim do pacjentów powyżej 65. roku życia. Pilotażowo Telecare zajmowała się np. podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu (w ramach pakietu można zamówić także fryzjera i przywiezienie zakupów). Najtańszy abonament kosztuje 100 zł miesięcznie.

- Klient dzierżawi stację domową, w skład której wchodzi komputer z oprogramowaniem, aparat EKG, ciśnieniomierz i glukometr. Parametry badań można przesłać do centrali monitorującej za pomocą monitora dotykowego lub pilota z urządzeń pomiarowych posiadanych w domu - czytamy w ofercie firmy.

Wideokonsultacje umożliwiają też m.in. korzystanie z rad pielęgniarki oraz psychologa. W USA, skąd przywędrowała moda na medyczne internetowe konsultacje, podobną opieką objęci są m.in. weterani wojenni. Zawierciańska firma sprawdza więc, czy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej byłoby zainteresowane taką formą opieki nad żołnierzami wracającymi z misji, choćby w Afganistanie.

Internetowa poradnia działa też w Łodzi. W Centrum Telemedycznym Qzdrowiu.pl dostępni są lekarze 40 specjalności. Wkrótce ma tam czekać na pacjentów aż 200 medyków. Za 15-minutową konsultację trzeba zapłacić 29,9 zł. W dzień dostępni będą wszyscy specjaliści, a przez całą dobę dyżurować ma internista i pediatra.

Konsultacji udziela m.in. dr Monika Bobrowska-Korzeniowska, alergolog ze Szpitala im. Kopernika: - Pacjenci pytają o astmę, o alergie pokarmowe u dzieci, o dietę, albo o możliwość zmiany dawek leków. Możemy analizować wyniki badań przez internet i od razu pomóc. Rodzice są bardzo zdenerwowani, kiedy u dziecka pojawiają się niepokojące objawy - tłumaczy lekarka.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere mówi, że konsultacje internetowe są znakomitym pomysłem, ale nie mogą zastąpić tradycyjnego badania. - Jest wiele badań, które trzeba wykonać bezpośrednio, a nie przez komputer - twierdzi Sandauer.
Współpr.: Joanna Barczykowska

Technika bardzo pomaga lekarzom, ale - co oczywiste - nie może zastąpić kontaktu pacjenta z medykiem, bo tego najbardziej potrzebują chorzy, zagubieni w gąszczu skomplikowanych terminów i procedur. Tymczasem, jak wynika z analiz skarg, jakie trafiają do rzecznika praw pacjenta, 25 proc. chorych skarżyło się na to, że lekarze zwracają się do nich niezrozumiałym, zbyt medycznym językiem. Ba, rzecznik zaproponował, by przyszłych lekarzy uczyć komunikacji z pacjentem. Zamiast pytać lekarza, chorzy wolą zwracać się do... dra Google.

Dr Iwona Wieczorek-Szołtek, właścicielka NZOZ w Zawierciu, współzałożycielka Telecare:
System internetowy umożliwia kontakt zwrotny, a zatem i pielęgniarka może sprawdzić, czy np. pacjent już wstał, zjadł śniadanie, przyjął właściwą dawkę insuliny. To ważne dla chorych pozostających bez opieki. Taki system jest też świetnym rozwiązaniem dla chorych onkologicznie, po chemioterapii, którzy wracają do domu i są często zupełnie bezradni. Wiele starszych osób jest też uwięzionych w swoich domach, a szybki dostęp do lekarza da im pewność szybkiej pomocy.
Np. gdy nad łóżkiem pacjenta zawiśnie duży ekran, to może on ćwiczyć razem z rehabilitantem, co jest bardziej mobilizujące niż ćwiczenie z książki.

Prof. Andrzej Lekston, kierownik Pracowni Hemodynamiki w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu:
Taka usługa nie może polegać na pospolitym ruszeniu. Powinna być przeznaczona dla określonej grupy pacjentów, a o tym, czy dany chory potrzebuje takiego wsparcia powinien zdecydować lekarz specjalista, konsultant. Takie usługi mają sens w przypadku chorych, którzy mieszkają w oddaleniu od ośrodków medycznych i mają trudności z przemieszczaniem się. Dla nich będzie to kwestia większego komfortu psychicznego. Nie możemy uciekać od techniki i jej zdobyczy, bo w przeciwnym razie nigdy nie byłoby komputerów i internetu. Ale oczywiście trzeba z tych osiągnięć korzystać z rozwagą, dla dobra pacjenta.

Czy chciałbyś mieć dostęp do lekarza przez internet, nawet jeśli trzeba za to dodatkowo zapłacić?

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!