Ważne
  Kłobuck: Odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego...

  Kłobuck: Odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego lekarza Teofila Brzozowskiego [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kłobuck: Odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego lekarza Teofila Brzozowskiego
  1/41
  przejdź do galerii

  Kłobuck: Odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego lekarza Teofila Brzozowskiego ©Piotr Ciastek

  W kłobuckim szpitalu odsłonięto tablicę poświęconą zasłużonemu dla Kłobucka lekarzowi - doktorowi Teofilowi Władysławowi Brzozowskiemu. O upamiętnienie w ten sposób lekarza walczyło od lat Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka, które teraz liczy na to, że sam szpital wreszcie otrzyma imię zasłużonego mieszkańca miasta.
  Oprócz władz lokalnych - starosty Henryka Kiepury, wicestarosty Macieja Biernackiego oraz burmistrza Kłobucka Jerzego Zakrzewskiego pojawili się liczni goście. Wśród nich prawnuczka Brzozowskiego i jego praprawnuczek, Sylwia Piątkowska prezes Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka oraz zastępca dyrektora szpitala, Gabriela Łacna. Obecni byli też strażacy z OSP Kłobuck, którą to jednostkę założył i kierował niegdyś sam doktor Brzozowski.

  Sylwetka Teofila Brzozowskiego


  Doktor Teofil Władysław Belina Brzozowski urodził się w 1863 r. w Rzgowie. W 1887 r. ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Rok później rozpoczął pracę zawodową w Kłobucku, obejmując stanowisko lekarza w majątku Ostrowy, będącego własnością wielkiego księcia Michała Romanowa, brata cara Mikołaja II. Jednocześnie prowadził prywatną praktykę lekarską.

  Ówczesny Kłobuck był biednym miasteczkiem, pogrążonym w marazmie, skąd ludzie wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy na Śląsk i do Łodzi. Pojawienie się doktora Brzozowskiego doprowadziło do wielu pozytywnych zmian.

  Dzięki staraniom doktora w 1901 r. w Kłobucku założono ochotniczą straż ogniową, której był wieloletnim prezesem. Wykazując się nieprzeciętnymi zdolnościami organizacyjnymi, doprowadził do budowy remizy strażackiej z dużą salą widowiskową, która przez dziesięciolecia służyła mieszkańcom jako miejsce zebrań, przedstawień, zabaw, a także jako sala kinowa. Doktor Brzozowski założył też strażacką orkiestrę dętą.

  W 1906 r. z inicjatywy doktora powstało w Kłobucku kółko rolnicze, jako jedno z pierwszych w powiecie częstochowskim. W tym czasie 70% kłobucczan utrzymywało się z rolnictwa, więc nauka nowoczesnych metod gospodarowania, uprawy roli i hodowli zwierząt przełożyła się na poprawę życia mieszkańców.

  Pracując jako jedyny lekarz w Kłobucku i okolicy, doktor Brzozowski bezpłatnie leczył strażaków i ich rodziny, biednych mieszkańców Kłobucka i okolic, nikomu nie odmawiając bezinteresownej pomocy.

  Współpracował ze znanym częstochowskim lekarzem i społecznikiem doktorem Władysławem Biegańskim, z którym założył Towarzystwo Lekarskie w Częstochowie. W 1903 r. na posiedzeniu towarzystwa wygłosił odczyt ˝Kilka uwag o praktyce lekarskiej wśród ludu wiejskiego˝, który został opublikowany w ˝Czasopiśmie Lekarskim˝. Przez środowisko zawodowe był odbierany jako człowiek inteligentny, oczytany w literaturze fachowej, znający wszechstronnie problemy nurtujące ówczesną medycynę i środowisko lekarskie.

  Doktor Władysław Brzozowski był nie tylko lekarzem z powołania i społecznikiem, ale także działaczem niepodległościowym i politycznym, związanym z PPS. Utworzył latającą biblioteczkę, w której kolportował materiały o treściach patriotycznych i politycznych. Jego mieszkanie służyło jako punkt kontaktowy i przerzutowy zza granicy w głąb Królestwa Kongresowego literatury politycznej i broni. Za działalność niepodległościową był kilkakrotnie więziony i został skazany na zesłanie na Syberię. Ze względu na stan zdrowia nie został wywieziony. Zmarł w Kłobucku 3 sierpnia 1914 r.

  Mimo olbrzymiej praktyki lekarskiej doktor Brzozowski nie dorobił się majątku, bowiem gros środków pochłonęła działalność społeczna i polityczna. Dlatego został pochowany na koszt miasta. W jego pogrzebie uczestniczyły tłumy mieszkańców Kłobucka i okolic, wdzięcznych doktorowi za okazaną pomoc.

  Doktor Judym z Kłobucka nie został zapomniany przez mieszkańców. W 1926 r. ufundowali oni na miejscowym cmentarzu stojący do dziś nagrobek z napisem: ˝Obywatele miasta Kłobucka swojemu doktorowi za 25-letnią pracę pełną poświęcenia˝. Nagrobek ten staraniem Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka został odnowiony w 2001 r.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama