Stare koszary zmienią się w zakład karny

  Stare koszary zmienią się w zakład karny

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do zakładów karnych w woj. śląskim czeka w kolejce 894 skazanych. Nie zaczną odsiadywać swoich wyroków zanim nie zwolnią się miejsca w przepełnionych więzieniach. Dlatego Okręgowa Służba Więzienna w Katowicach przebudowuje swoje obiekty i buduje nowe.
  W Porębie nowy ZK powstanie w miejscu byłej jednostki wojskowej, a 15 października w więzieniu w Wojkowicach zostanie oddany do użytku pawilon, w którym osadzonych zostanie 208 skazanych.

  W Porębie teren wraz z budynkami służby więzienne odkupiły od gminy. Od kilku dni trwają tam prace przygotowujące obiekt pod półotwarty zakład. Jego budowa ma kosztować około 100 milionów złotych.

  - Zakończyliśmy już prace przy budowie drogi wokół dawnej jednostki - mówi ppłk Mirosław Gawron, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach. - Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na doprowadzenie wody. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku ogrodzić teren. Przekazanie drogi do użytku ma nastąpić w przyszłym tygodniu, a 10 października zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu całego zakładu - dodaje Gawron.

  W więzieniu będzie mogło przebywać jednocześnie około 700 więźniów. Będą to osoby skazane za drobne przestępstwa oraz te, których kara dobiega już końca.

  - Osadzeni w tym zakładzie karnym będą mieli więcej swobody niż w innych więzieniach. Będą pracowali na rzecz zakładu, nadleśnictwa i pobliskich jednostek budżetowych - podkreśla ppłk Mirosław Gawron.

  Budowa półotwartego zakładu karnego dla okolicznych mieszkańców oznacza pojawienie się od 150 do 200 miejsc pracy. Służba więzienna będzie szukała ludzi z wykształceniem wyższym i średnim. Ekonomistów i prawników, a także osób posiadających wykształcenie techniczne.

  - Budowa takiego zakładu na naszym terenie to również regularne wpływy do budżetu miasta - cieszy się Marek Śliwa, burmistrz Poręby.

  W dziewięciu aresztach śledczych i siedmiu zakładach karnych w województwie śląskim karę odbywa 8 tysięcy 545 osób. Jesteśmy jednym z trzech województw mających najbardziej przeludnione więzienia.

  - Obok okręgu łódzkiego i warszawskiego, na Śląsku jest najwięcej skazanych - wyjaśnia major Luiza A. Sałapa rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. - Na tym terenie jest tylko 7 tysięcy 651 miejsc, a skazanych o prawie tysiąc więcej - dodaje.

  Prawie pięć i pół tysiąca skazanych nie ma w celach "swoich" trzech metrów kwadratowych, a tyle powierzcni gwarantuje każdemu osadzonemu obowiązujące w naszym kraju prawo.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama