W niedzielę Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

  W niedzielę Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Armia Czerwona wkracza do Gliwic

  Armia Czerwona wkracza do Gliwic ©arc

  Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r. po raz drugi obchodzony będzie na Górnym Śląsku. W niedzielę przez Katowice, Chorzów i Świętochłowice przejdzie Marsz na Zgodę - do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie.
  Armia Czerwona wkracza do Gliwic

  Armia Czerwona wkracza do Gliwic ©arc

  Organizowane od czterech lat Marsze na Zgodę to forma hołdu dla Górnoślązaków, ofiar represji komunistycznych w latach 1945-1948. Obóz Zgoda jest w świadomości mieszkańców regionu symbolem ich prześladowań. Represje - określane przez historyków jako Tragedia Górnośląska - rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r.

  Marsze na Zgodę organizuje Ruch Autonomii Śląska.
  Od ub. roku - gdy Lider Ruchu, Jerzy Gorzelik, został członkiem zarządu woj. śląskiego, uroczystości mają oficjalny charakter. Przed rokiem wojewódzcy radni zdecydowali też, że ostatnia niedziela stycznia obchodzona będzie w woj. śląskim jako Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

  Pojęcie Tragedii Górnośląskiej dotyczy aktów terroru wobec Ślązaków - aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu, które miały miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do nawet 90 tys. osób.

  Termin uczczenia ofiar - koniec stycznia - to miesiąc, w którym Armia Czerwona wkroczyła na Górny Śląsk. Wtedy też ponownie otwarto obóz w Świętochłowicach-Zgodzie, będący wcześniej filią hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po opuszczeniu przez hitlerowców, obóz służył Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.

  Trafiali tam m.in. Ślązacy podejrzewani o wrogi stosunek do władzy i żołnierze AK. Osadzane tam po wojnie osoby nazywano "zbrodniarzami faszystowsko-hitlerowskimi". Liczba śmiertelnych ofiar tego obozu szacowana jest na blisko 2 tys. Ludzie ginęli z powodu tragicznych warunków sanitarnych, chorób, niewolniczej pracy i nieludzkiego traktowania.

  Uczestnicy Marszu na Zgodę idą ok. 10-kilometrową trasą podobną do tej, jaką 67 lat temu przemierzyli pierwsi skierowani do obozu więźniowie. Najpierw zapędzono ich do hali targowej w Świętochłowicach (dziś w tym miejscu jest obiekt handlowy), potem do obozu w Zgodzie.

  W tym roku po dotarciu Marszu na miejsce i uroczystościach przy zachowanej obozowej bramie, w siedzibie pobliskiego zespołu szkół przewidziano m.in. spotkanie z reżyserem Ingmarem Villqistem. W kilku innych miejscowościach regionu w najbliższych dniach odbędą się msze w intencji ofiar; prócz tego m.in. w Bytomiu-Suchej Górze zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a w Mysłowicach zapalonych zostanie 2281 świeczek pamięci ofiar tamtejszego obozu pracy.

  Śledztwo w sprawie deportacji Ślązaków do ZSRR w 1945 r. prowadził IPN. Zostało umorzone w 2006 r. m.in. z uwagi na śmierć odpowiedzialnych radzieckich przywódców z tamtego okresu. IPN uznał, że deportacje były zbrodnią komunistyczną i zbrodnią przeciw ludzkości, dokonaną na podstawie decyzji władz ZSRR przez żołnierzy NKWD, których tożsamości nie da się dziś ustalić.

  Z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie należące przed wojną do Niemiec - Górny Śląsk i Prusy Wschodnie - wydano postanowienie o wywózce stamtąd mężczyzn zdolnych do pracy i noszenia broni. Autochtoni zostali przez władze radzieckie uznani za "element germański". Wywózki dotknęły zwłaszcza osoby przed wojną mieszkające w granicach Niemiec.

  Wskutek interwencji rodzin, zakładów pracy i organizacji społeczno-politycznych, komunistyczne władze woj. śląskiego podjęły starania o powrót deportowanych. Trwały one do początku 1950 r. część z wywiezionych nie powróciła. Ich liczba jest trudna do oszacowania; mogło być ich nawet kilka tysięcy.

  W listopadzie ub. roku ogłoszono wyrok w pierwszym procesie dotyczącym wydarzeń tego okresu - prowadzonym na mocy Ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wobec osób represjonowanych za działalność niepodległego bytu państwa polskiego. Sąd odmówił zadośćuczynienia Rudolfowi Woźniczkowi za śmierć ojca, który - aresztowany za podpisanie volkslisty - był jedną z ofiar represji Tragedii Górnośląskiej.

  Sąd Apelacyjny w Katowicach prawomocnie uznał, że odszkodowanie w świetle tej ustawy należy się tylko za represje z powodu działalności niepodległościowej, a Woźniczek nie wykazał, że jego ojciec prowadził taką działalność. Sąd wskazał mu możliwość dochodzenia roszczeń przed sądem cywilnym. Po wyroku Woźniczek mówił, że nie złoży broni. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy domy se!

   Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Nigdy niy zapomniemy co rusy i poloki nom robili w 1945 r. !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zbrodnie

   obywatel EU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 20

   a o tym co Niemcy robili Ruskim i Polakom...też nie zapomnicie????albo to jest usprawiedliwione??


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A CO RUSY ROBILI POLOKOM I NIMCOM? USPRAWIEDLIWIONE

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 16

   ty se zainteresuj tym co rusy robili polokom nie wiem kto jest gorszy Nimce czy RUSY obstaja za tym drugim


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemcy czy Rusy

   Obiektyw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

   Rusy i Niemcy likwidowali ludzi,Polacy pastwili sie nad swoimi ofiarami nim je dobijali.
   To są fakty,jak faktami są Auschwitz i Katyń.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marsz jest

   ollin77 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 16

   w SOBOTA!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stara , brunatna terminologia, złe argumenty

   Henryk Slawik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   Cytat:
   Pomyśl Sławik o rotmistrzu Pileckim, jego zasranym losie zgotowanym mu przez powojennych władców, takich jak ty, Slawikow. Ci szafowali jak ty okrucieństwem niemieckiego okupanta, a było...rozwiń całość

   Cytat:
   Pomyśl Sławik o rotmistrzu Pileckim, jego zasranym losie zgotowanym mu przez powojennych władców, takich jak ty, Slawikow. Ci szafowali jak ty okrucieństwem niemieckiego okupanta, a było trochę inaczej. Wg. rotmistrza Pileckiego, Auschwitz był przedszkolem w porównaniu z okrucieństwem powojennych "słusznych" panów Polski


   ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
   Poczytaj Pileckiego raporty z Auschwitz i przestan sobie ta gambe wycierac nim i wciskac jemu cos czego nigdy nie powiedzial. Poczytaj co pisze o sadystach Schlesierach , tym sie zainteresuj to moze w koncu kiedys dojdziesz do wniosku ze kiedy wyscie walczyli za Firere i Vaterland , robili w fabrykach naboje , karabiny i pancry przyczyniajac sie do tego ze wojna trwala tak dlugo, inni przez to umierali , moze kiedys trafi do tej "brunatnej" lepetyny !
   Po wojnie wiekszosc z slyzierskich donosicieli Gestapo donosilo rowniez do UB , wielu Slazakow powracajacych wtedy do domu moglo sie o tym przekonac, juz wtedy kwitla znow przyjazn CCCP z "antyfaszystami" z Niemiec, od ktorych roilo sie na koncu wojny, hehe
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest też Śląsk w Niemczech

   erka-4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   do Vertriebener aus Schlesien 1945
   Cytat:
   przede wszystkim dotrzymujemy zobowiązań wobec swoich obywateli.


   ...my także staramy się słowa dotrzymać,jednakże aby go możnabyło dotrzymać to po...rozwiń całość

   do Vertriebener aus Schlesien 1945
   Cytat:
   przede wszystkim dotrzymujemy zobowiązań wobec swoich obywateli.


   ...my także staramy się słowa dotrzymać,jednakże aby go możnabyło dotrzymać to po pierwsze samemu musi się być wolnym,po drugie wiedzieć się musi co ta druga strona ma za życzenie.A jak wiadomo Polska po wojnie wolność uzyskała w roku 1989-tym,a ta druga strona co się Ślązakami mieni to tak na dobrą sprawę sama do dziś nie wie o co jej chodzi.Jedni pragną być Niemcami inni Polakami a jeszcze inni zwyczajnymi Ślązakami.
   Ciekawe coby to Niemcy uczynili obecnie gdyby ci dzisiejsi ich obywatele pełnoprawni rodem ze Śląska poczęli im śpiewać po śląsku i błagać o ustanowienie narodu śląskiego na niemieckiej ziemi,jeśli idzie o ścisłość to tam w tych Niemczech obecnych też jest kawał ziemi ze Śląska.
   Zatem ponawiam propozycję,w Niemczech jest kawał Śląska i kilka milionów Ślązaków,niechże ci Ślązacy niemieccy poproszą Niemców o umożliwienie powstania narodu swojego,kiedy już tak się stanie łatwiej wam będzie rozmawiać w tej sprawie z Polakami.Może wówczas przyjdzie Polakom uznać swych słowiańskich współbraci tak trochę za obcych. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stara terminologia, złe argumenty

   Jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 19

   Pomyśl Sławik o rotmistrzu Pileckim, jego zasranym losie zgotowanym mu przez powojennych władców, takich jak ty, Slawikow. Ci szafowali jak ty okrucieństwem niemieckiego okupanta, a było trochę...rozwiń całość

   Pomyśl Sławik o rotmistrzu Pileckim, jego zasranym losie zgotowanym mu przez powojennych władców, takich jak ty, Slawikow. Ci szafowali jak ty okrucieństwem niemieckiego okupanta, a było trochę inaczej. Wg. rotmistrza Pileckiego, Auschwitz był przedszkolem w porównaniu z okrucieństwem powojennych "słusznych" panów Polski zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Henryk Słowik

   Anton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 46

   to genetyczny morderca, wyznawca ideologi Feliksa Dzierżyńskiego idealny materiał na kapusia i szmalcownika.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @H.Slawik

   RH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 13

   Ohne Hirn,ein Gummisack mit roter Tinte gefuellt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE-Zgoda z Autorem

   liebsta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 32

   Bo Chorzów, Swietochlowice itd. przed wojna lezaly w Niemczech, aha, aha, aha, Autorze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UWAZAM RZE

   Henryk Slawik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 37

   "zwyczajny slezier" znaczy mw. fanatyk, nacjonalista,wielbiciel wszystkiego co niemieckie ,po prostu naziol w zadnym wypadku Slazak!
   Wiec nie pociskaj mi tu pierdol oko za oko, zab za zab bo to...rozwiń całość

   "zwyczajny slezier" znaczy mw. fanatyk, nacjonalista,wielbiciel wszystkiego co niemieckie ,po prostu naziol w zadnym wypadku Slazak!
   Wiec nie pociskaj mi tu pierdol oko za oko, zab za zab bo to jest przeciez wasz wymysl zeby mordowac za JEDNEGO ZABITEGO NIEMCA STU NIEWINNYCH POLAKOW !Gdyba Ruscy byli tylko w polowie barbarzynscy tak jak wy to nie bylo by potrzeby przesiedlac Niemcow , pomysl o tym !
   Jak zescie wielbili Adolfa ktory kazal zarzynac kobiety i dzieci to co sie dziwisz ze Ruscy wam odplacili, tak jak juz napisalem szkoda ze wsrod slyzierstwa spotkalo to tez porzadnych Slazakow. Chociaz w 1945 nie pozostalo ich przy zyciu zbyt wielu , ale to tez jest wasza zasluga. Jestescie dumni, pra?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Webseite

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 46

   Robi-szkodnik po co sie tak produkowac, nie lepiej dac link do strony radnego Katowic PiS Pietrasza?
   http://pisowis3.webd.pl/index.php?id=142
   Tematy:
   RUCH ŚLĄZAKOWSKI NA GÓRNYM ŚLĄSKU
   KORZENIE...rozwiń całość

   Robi-szkodnik po co sie tak produkowac, nie lepiej dac link do strony radnego Katowic PiS Pietrasza?
   http://pisowis3.webd.pl/index.php?id=142
   Tematy:
   RUCH ŚLĄZAKOWSKI NA GÓRNYM ŚLĄSKU
   KORZENIE "NARODU ŚLĄSKIEGO"
   90 ROCZNICA POWSTAŃ ŚLĄSKICH
   KAZIMIERZ KUTZ ZDEMASKOWANYzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Henryk Slawik

   RH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 41

   Czy nie uważasz że po 66 latach waszych prawd nadszedł czas na nasze ? Po za tym, by z Tobą dyskutowac,
   muszę wiedziec co Ty rozumiesz pod pojęciem " zwyczajny szlyzier ". To że na Śląsku...rozwiń całość

   Czy nie uważasz że po 66 latach waszych prawd nadszedł czas na nasze ? Po za tym, by z Tobą dyskutowac,
   muszę wiedziec co Ty rozumiesz pod pojęciem " zwyczajny szlyzier ". To że na Śląsku szsczegolnie wielbiono
   Hitlera miało swoj powód - On zwrócił tysiącom Niemcow ich majątki zagrabione przez {Polaków w 1921 roku.
   Pamietaj o jednym,każda historia ma swoją przedhistorię, i nie użalaj się tak nad jeńcami radzieckimi tylko
   przypomnij sobie co Wy zrobiliście z 60000 ich jeńców po" cudzie " nad Wisłą. Śledząc wydarzenia roku
   1945 na Śląsku i nie tylko,przypomina to zwyczaje hien które podążają za lwem.Jeżeli Ty jesteś wyznawcą
   prawa oko za oko ząb za ząb,lub prawa Kaliego,to nie mamy o czym dyskutowac. W takim przypadku nie jestes nic lepszy od tych zbrodniarzy hitlerowskich ani tych komunistycznych. Jeżeli twierdzisz że Niemców
   nie spotkała żadna kara za swoje bestialskie czyny, jesteś szowinistycznym nacjonalistą polskim.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama