Żydowski nowy, 5769 rok

  Żydowski nowy, 5769 rok

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj, po zachodzie słońca rozpoczął się według tradycji żydowskiej Nowy Rok - 5769, liczony od dnia, w którym Bóg stworzył człowieka, który tego samego dnia zgrzeszył. Bóg się nad nim ulitował, bo człowiek zrozumiał, że zgrzeszył, poprosił o przebaczenie i zamiast kary śmierci, został tylko wygnany z Raju.
  Dlatego żydowski Nowy Rok - Rosz Haszana, jest Dniem Sądu. Bóg, po sprawdzeniu postępowania ludzi zapisuje ich albo do Księgi Śmierci, gdzie trafiają grzesznicy, albo do Księgi Życia - dla sprawiedliwych. Kto nie został oceniony ma szansę na poprawę, przez dziesięć dni, do święta Jom Kipur. Dlatego wyznawcy judaizmu składają sobie w Nowy Rok życzenia - Obyś został zapisany na dobry rok.

  Święto potrwa do 1 października. Wypada wg żydowskiego kalendarza w miesiącu Tiszrei, na przełomie września i października kalendarza gregoriańskiego, którym posługuje się chrześcijaństwo (w praktyce cały świat).

  Kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowym.
  Żydzi oparli go na babilońskiej rachubie czasu. Babilończycy rok podzielili na trzynaście i dwanaście miesięcy. Tak dzielono generalny cykl dziewiętnastoletni. Była to próba połączenia roku księżycowego ze słonecznym. Żydzi poszli tą drogą i skonstruowali kalendarz dzielący rok na 12 miesięcy po 29 lub 30 dni. Jako że wciąż kilka dni nie mieściło się w tej koncepcji dokładano dodatkowy miesiąc co kilka lat. Niedogodność kalendarza księżycowego wynika z tego, że pełny cykl, od nowiu do nowiu, naszego naturalnego satelity wynosi około 29,5 dnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama