Gliwice: Jednym głosem przeciwko opłatom za przejazd...

  Gliwice: Jednym głosem przeciwko opłatom za przejazd obwodnicą

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Gliwice: Jednym głosem przeciwko opłatom za przejazd obwodnicą

  ©UM Gliwice

  Przejazd autostradową obwodnicą miasta powinien być bezwzględnie bezpłatny i będziemy o to walczyć - zadeklarowali zgodnie posłowie i przedstawiciele sąsiednich gmin na spotkaniu zorganizowanym przez prezydenta Gliwic.
  Gliwice: Jednym głosem przeciwko opłatom za przejazd obwodnicą

  ©UM Gliwice

  Gliwiczanie z niepokojem przyjęli ostatnie doniesienia medialne, że sprawa bezpłatnego przejazdu autostradową obwodnicą Gliwic nie jest przesądzona. Chodzi o 19-kilometrową część autostrady A4 - od węzła Gliwice - Sośnica do węzła Gliwice - Kleszczów, na której budowane są bramki poboru opłat. Władze samorządowe otrzymywały od kolejnych rządów obietnice, że opłat nie będzie. Kulminacją tych starań był ubiegłoroczny projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury.
  Gwarantował zwolnienie z opłat na odcinkach autostrad w aglomeracji śląskiej, w tym na odcinkach autostrad A1 i A4, tworzących autostradową obwodnicę Gliwic. Nowe przepisy miały dotyczyć samochodów osobowych i motocykli. Projekt rozporządzenia był, ale go już nie ma. Pozostały obietnice - te na urzędowych pismach, i te składane publicznie przez polityków przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi.

  System poboru opłat na autostradach ma niedługo zacząć działać, a Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej milczy. Prezydent Gliwic zorganizował więc 20 stycznia spotkanie w Ratuszu. Poprosił o wsparcie śląskich parlamentarzystów, a ci nie zawiedli. Do Gliwic przyjechali m.in. Mirosław Sekuła - wiceminister finansów, Aleksandra Krawczyk - szefowa gabinetu politycznego Krystyny Szumilas, ministra edukacji narodowej, posłowie: Jan Kaźmierczak i Borys Budka z PO, Jerzy Polaczek z PiS, Marek Stolarski z Ruchu Palikowa, a także Piotr Spyra - wicewojewoda śląski. Sprawą zainteresowali się również samorządowcy z sąsiednich gmin, których mieszkańcy często korzystają z gliwickiej części A4.

  Wszyscy - niezależnie od przekonań politycznych - zajęli jednakowe stanowisko. Po pierwsze uznali, że kwestia bezpłatnego przejazdu autostradowymi obwodnicami miast nie powinna w ogóle podlegać dyskusji. Po drugie - prezydent Gliwic i posłowie chcą jak najszybciej spotkać się z ministrem transportu, aby ostatecznie i pomyślnie załatwić sprawę. Pomoc w organizacji spotkania obiecała Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, która przekazała już informację, że takie spotkanie mogłoby odbyć się w drugiej połowie lutego. Szczególne znaczenie ma zapewnienie wiceministra Mirosława Sekuły, reprezentującego ministra finansów. Jego resort nadal popiera ideę bezpłatnych obwodnic autostradowych i nie będzie robił przeszkód.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama