Znicze i kwiaty w miejscu pochówku ofiar zbrodni...

  Znicze i kwiaty w miejscu pochówku ofiar zbrodni miechowickiej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Znicze i kwiaty w miejscu pochówku ofiar zbrodni miechowickiej

  ©arc.

  Znicze i kwiaty złożyli w czwartek przy kwaterze wojennej, będącej najpewniej miejscem pochówku zamordowanych przez Armię Czerwoną mieszkańców Miechowic, przedstawiciele władz Bytomia i Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku mija 67. rocznica tej zbrodni.
  Znicze i kwiaty w miejscu pochówku ofiar zbrodni miechowickiej

  ©arc.

  Według prowadzącego śledztwo w tej sprawie IPN, żołnierze sowieccy od 25 do 27 stycznia 1945 r. zamordowali w Miechowicach - dzisiejszej dzielnicy Bytomia - co najmniej 240 cywilów. Przez lata zbrodnia była tematem tabu, dopiero teraz ustalane są nazwiska i dokładna liczba zabitych. Wiadomo m.in., że liczba udokumentowanych ok. 240 ofiar nie jest pełna - np. zgony niektórych osób nie były rejestrowane, są przypadki zmarłych dopiero pewien czas po odniesieniu wtedy obrażeń.


  Jak powiedziała PAP w czwartek szefowa pionu śledczego katowickiego IPN, prokurator Ewa Koj, przy kwaterze mieszczącej szczątki prawdopodobnie około stu ofiar zbrodni stanie w przyszłości tablica z informacjami o spoczywających tam osobach. Na razie trwa postępowanie w sprawie tej zbrodni wojennej.

  BYTOM: LUDOBÓJSTWO W KOPALNI MIECHOWICE?

  Pierwsze działania upamiętniające pomordowanych miechowiczan podjęła dwa lata temu rada dzielnicy Miechowice, która zorganizowała obchody rocznicy mordów. Śledztwo mające wyjaśnić ich okoliczności IPN wszczął wcześniej - w 2003 r. Prowadzona przez Ewę Koj sprawa została zawieszona, gdy próba uzyskania dokumentów z archiwów rosyjskich zakończyła się niepowodzeniem, postępowanie ponownie podjęto w ubiegłym roku.

  BYTOM: HITLEROWSKIE ZŁOTO W KOPALNI MIECHOWICE? - ZDJĘCIA

  Jak napisano na stronie internetowej IPN, w styczniu 1945 r. Armia Czerwona potraktowała Miechowice jako terytorium wroga, ponieważ przed wojną miejscowość - podobnie jak sąsiedni Bytom - leżała w granicach Niemiec. "W trakcie kilkudniowych walk w rejonie Miechowic zamordowanych zostało ponad 200 (według zarejestrowanych zgonów) cywilnych mieszkańców tej miejscowości - wyprowadzanych z piwnic i rozstrzeliwanych przez sowieckich żołnierzy pojedynczo i grupowo" - oszacowano na stronie IPN.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To polski sojusznik nie informował Sovietów?

   Landkarte u Was jest? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 60


   Nie udostępnił map, pokazujących etniczny zasięg terytorialny poszczególnych nacji?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne infirmacje

   Internauta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 76

   Katowicki IPN prowadził te sprawę sygn akt S 35/02/ZK. Archiwalne dokumenty radzieckie katowicki IPN ma w dużych ilościach, ale zabrakło mu pieniedzy na tłumaczy, bo trzeba było ekshumować Gen....rozwiń całość

   Katowicki IPN prowadził te sprawę sygn akt S 35/02/ZK. Archiwalne dokumenty radzieckie katowicki IPN ma w dużych ilościach, ale zabrakło mu pieniedzy na tłumaczy, bo trzeba było ekshumować Gen. Sikorskiego, wiec sprawe Miechowic Pani Koj umorzyla. Po odejści Pana prok. Piatka nikt w Katowickim IPN nie ma serca do ślaskich spraw.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aha:

   laryngolog-geolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 83

   Jesli dobrze pamietam, to jednago ksiedza i kilku facetów zamordowali poza miejscowoscia w jakims przydroznym lasku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaczynaja ?!

   laryngolog-geolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 114 / 92

   Ja czytalem kilka lat temu switna publikacje jakiegos mlodego doktora (Uni Marburg, ten znany instytut wschodnioeuropejski albo przynajmniej przez nich 'promowana'), taka calkiem gruba ksiazka, z...rozwiń całość

   Ja czytalem kilka lat temu switna publikacje jakiegos mlodego doktora (Uni Marburg, ten znany instytut wschodnioeuropejski albo przynajmniej przez nich 'promowana'), taka calkiem gruba ksiazka, z dziesiatkami tabel, statystyk, wywiadami ze swiadkami, analizami, niezliczonymi rekonstrukcjami itp.

   Badan nie trzeba wcale zaczynac, niejedno juz jest - trzeba tylko chciec.

   Pamietam, ze w tych tabelach "staly" nieraz cale rodziny, pamietam opisy gwaltów, mordów, egzekucji w miejscowosci (ludzie powyciagani z piwnic9, ale tez na (przed)polu i na ulicach. Autor "spekulowal" takze bardzo obszernie i szczególowo nt. nieznanych miejsc "pochówku" - m.in. o grobach wzdluz ulic, na zewnatrz pod murem cemnetarzu i gdzies pod betonem.

   Zeby bylo jasne: nie jakis oszolom, a powazny autor, ceniona, tez w PL, instytucja - "europejska".

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama