J.W. Misjonarz z Belwederu

  J.W. Misjonarz z Belwederu

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  J.W. Misjonarz z Belwederu
  Pan Prezydent Bronisław Komorowski nawiedził śląski ludek. W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca odśpiewano mu "Pyk, pyk, pyk z fajeczki" i gość szczerze się wzruszył. Tak bardzo, że aż wezwał nas "abyśmy zasypali w sobie Brynicę" - pisze Michał Smolorz.
  J.W. Misjonarz z Belwederu
  Wprawdzie dobrze jest pielęgnować regionalne tradycje i odrębności, ale najlepiej, abyśmy tak razem, wspólnie, społem spojrzeli w przyszłość. I ręka w rękę Ślązak z Zagłębiakiem, katowiczanin z sosnowiczaninem, Kargul z Pawlakiem, Paweł z Gawłem, Cześnik z Rejentem, Monteki z Kapuletami padli sobie w ramiona i wspólnie budowali nasz wspaniały świat. Zacny gość wyraził to ze szczerą troską o nasze śląskie jutro, o nasze dzieci i wnuki.


  Bronisłąw Komorowski: Musimy zasypać w sobie Brynicę

  Nie pierwszy to raz Pierwszy Obywatel nawiedza nas z ważnym przesłaniem. Na Barbórkę 2010 roku przyjechał pokłonić się ciężkiej pracy śląskiego ludu, a przy okazji wyraził zaniepokojenie, że do władzy dopuszczono jakąś dziwną organizację z autonomią w nazwie.

  Przemawiając w Bieruniu przestrzegał: "Wydaje mi się to być poważnym błędem z punktu widzenia przyszłości państwa polskiego. (...) Chciałbym dać wyraz mojego zaniepokojenia tym, że być może zostaje uruchomiony mechanizm, nad którym nikt w przyszłości nie zapanuje i będzie on ze stratą dla państwa polskiego. (...) Dzisiaj odnoszę wrażenie, że takie ukształtowanie koalicji może oznaczać lekcję, jaką odebrał w znanej baśni uczeń czarnoksiężnika, który uruchomił złe moce, a potem nad nimi nie był w stanie zapanować".

  Czytaj: oj, dzieci, dzieci, źle się bawicie, nic dobrego z tego nie wyniknie, jeszcze coś wybuchnie, paluszki wam pourywa... Idźcie lepiej do kościoła na nieszpory, zamiast rozrabiać na podwórku.
  Przyjechał też Pan Prezydent pod katowicką wieżę spadochronową, by na ostatnią rocznicę wybuchu wojny przypomnieć: "To tu, w Katowicach pod wieżą spadochronową, Ślązacy i polscy patrioci ze Śląska bronili Śląska i Polski".

  Wprawdzie już dość dawno grono historyków (IPN-u nie wyłączając) stwierdziło ponad wszelką wątpliwość, że tak zwana "obrona wieży spadochronowej" była wyłącznie fikcją literacką, ale przecież z mitem się nie walczy. Ba, mit jest pożyteczny, kiedy trzeba coś ważnego uświadomić poddanym: "Odwoływanie się do tych tradycji jest szczególnie ważne w chwili, gdy niektórzy poddają w wątpliwość polski patriotyzm Ślązaków, a są też tacy, którzy gdzieś tracą swoją świadomość pomiędzy Oberschlesien a Górnym Śląskiem".

  Można sobie domalować prezydencki paluszek, grożący tym, którzy nie potrafią się jednoznacznie opowiedzieć, czy kochają Oberschlesien, czy Górny Śląsk. Bo przecież tertium non datur, trzeba się w końcu zdecydować. Jeśli jesteś nasz, polski, tedy chwała ci, witaj bracie. Jesteś Niemiec - zgoda, masz prawo, skoro ci bliżej do ziomków zza Łaby, szanujemy twój wybór, w razie czego wiadomo do kogo strzelać.

  Ale najgorsi są ci, co usiłują siedzieć okrakiem na barykadzie, śni im się jakaś trzecia droga. Nie Górny Śląsk, nie Oberschlesien a - dajmy na to - Górny Ślónsk lub coś podobnie dziwacznego. Mędrzec już dawno nazwał ich po imieniu: zakamuflowana opcja.

  Można snuć domysły, że pan prezydent się pogubił, że oni tam w Warszawie wszystkiego nie wiedzą, że w natłoku bieżącej polityki tajemne subtelności, imponderabilia, mogą umknąć. Ale jakoś trudno mi w to uwierzyć.

  Bronisław Komorowski często podkreśla, że jest wykształconym historykiem, jego najbliższym doradcą jest błyskotliwy profesor Tomasz Nałęcz, uznany specjalista od historii politycznej Polski XIX i XX wieku.
  Dlatego mam nieodparte wrażenie, że dobrotliwy ojciec narodu traktuje nas jak natchniony misjonarz, który chciałby za wszelką cenę oświecić tubylców, nawrócić ich na właściwą wiarę i w konsekwencji umożliwić zbawienie. Najlepiej gdyby się udało po dobroci, ale jak tubylcy będą krnąbrni, trzeba działać bardziej stanowczo. Prześladuje mnie myśl, że w tej mierze Panu Prezydentowi blisko do Mędrca - tego od "zakamuflowanej opcji".

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (131)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grozi paluszkiem

   zakamuflowana opcja niemiecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Pan Prezydent lubi srzelać do zwierzat, jego rodzina - też. Obawiam się, że w jego hierarchii wartości przypisuje nam role zajaczka, czyjak mówi w pani w gilotynie - liska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schlussbemerkung

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Bul-Komorowski wypowiedzial zdanie: "To tu, w Katowicach pod wieżą spadochronową, Ślązacy i polscy patrioci ze Śląska bronili Śląska i Polski".

   Nie powiedzial "SLazacy polscy patrioci", ani...rozwiń całość

   Bul-Komorowski wypowiedzial zdanie: "To tu, w Katowicach pod wieżą spadochronową, Ślązacy i polscy patrioci ze Śląska bronili Śląska i Polski".

   Nie powiedzial "SLazacy polscy patrioci", ani "Slazacy czyli polscy patrioci"

   Oznacza to ze Bul-Komorowski uznaje nie tylko odrebnosc Polakow i Slązakow,Polski i Slaska. Dodatkowo jego wypowiedz implikuje ze taki fenomen jak polscy patrioci sa by moze ze Slaska ale nie sa Slazakami. Co odpowiada rzeczywistosci -rowniez na tym forum.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kogo obchodzi co pisze Smolorz ?

   Jan Schendzielorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Cytat:
   hahaha, Komorowski dostał od Smolorza taki komentarz na jaki sobie zasłużył :D :D :D
   ...rozwiń całość

   Cytat:
   hahaha, Komorowski dostał od Smolorza taki komentarz na jaki sobie zasłużył :D :D :D


   -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   A ktoz to taki ten Smolorz ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to kto ?

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Pan Smolorz... to niedoszły minister kultury i "dziedzictwa narodowego", w niedoszłym rządzie kanclerza Gorcelika, w niedoszłej autonomii Górnego Śląska...

   Smolorz, co byście zrobili ze mną i mi...rozwiń całość

   Pan Smolorz... to niedoszły minister kultury i "dziedzictwa narodowego", w niedoszłym rządzie kanclerza Gorcelika, w niedoszłej autonomii Górnego Śląska...

   Smolorz, co byście zrobili ze mną i mi podobnymi ? Deportacja ? Wrócimy... Bez uruchomienia na nowo Auschwitz-Birkenau by się nie obeszło...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Birkenau

   Zakamuflowana opcja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Nie uzuwaj takich sugestii! Bo to Twoi idele z Ludowej ojczyzny uruchomili w 1945 obozy koncentracyjne dla Ślazaków w Siemianowicacg - Zgodzie, czy w Łambinowicach......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiza pobytowa potrzebna.

   piona.silesia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

   W podaniu na Wizę pobytową należy odpowiedzieć jak i gdzie nastąpiło wkroczenie na teren śląska np. czy legalnie "za chlebem" czyli za "Wulca" lub wpław przez graniczną Brynicę. Należy też zdać...rozwiń całość

   W podaniu na Wizę pobytową należy odpowiedzieć jak i gdzie nastąpiło wkroczenie na teren śląska np. czy legalnie "za chlebem" czyli za "Wulca" lub wpław przez graniczną Brynicę. Należy też zdać Egzamin na znajomość mowy śląskiej (wzór z Litwy) i na zawsze wyrzec się "Gorolskiej natury" jak przy Chrzcie. A teraz pytanie pomimo tylu lat nawracania na polskość ślązaków poco chcielibyście wracać tutaj ? Zamiast na Litwę, Ukrainę, Mołdawię czyli na te słynne Prapolskie Ziemie. I znowu być Panami, bo na śląsku już Panów nikt sobie nie życzy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja znam prostsze i bardziej prawdopodobne wersje przyszłości;

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Opiszę je kolejno wg. stopnia prawdopodobieństwa ziszczenia się w przyszłości od najwyższego do najniższego :
   1) pozwolimy garstce szlyzjerów poszczekać resztę zrobi czas i niepokonana w takich...rozwiń całość

   Opiszę je kolejno wg. stopnia prawdopodobieństwa ziszczenia się w przyszłości od najwyższego do najniższego :
   1) pozwolimy garstce szlyzjerów poszczekać resztę zrobi czas i niepokonana w takich wypadkach polska kultura.
   2) deportujemy garść liderów i prowokatorów z zakazem wstępu na terytorium RP reszta jak wyżej.
   3) wykorzystamy jakieś zamieszki by ostatecznie rozwiązać kwestie szlyzjerską ( przywódców pod sąd i dożywocie a kilkadziesiąt tysięcy reszty do deportacji )
   Jak ci się podoba taka przyszłość, bo mnie całkiem, całkiem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od indyferentnej ludności do śląskiej narodowości?

   Prace naukowe UŚl w Katowicach NR 2224 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3


   ' Instrumentalne traktowanie ludności autochtonicznej zarówno przez Polaków, jak i przez Niemców sprawiło, że po 1989 roku na Śląsku nastąpiło odreagowanie w postaci eksplozji tożsamości...rozwiń całość


   ' Instrumentalne traktowanie ludności autochtonicznej zarówno przez Polaków, jak i przez Niemców sprawiło, że po 1989 roku na Śląsku nastąpiło odreagowanie w postaci eksplozji tożsamości regionalnych, żądań przyznania daleko idącej samorządności, włącznie z autonomią. Ten ostatni postulat był także przejawem protestu przeciwko centralistycznej polityce władz PRL, o czym świadczy fakt, że partykularne tendencje po 1989 roku cechowały zachowania ludności także wielu dzielnic Polski [47]. Po 1989 roku nastąpiło pewne zbliżene poglądów polskiej i niemieckiej historiografii w odniesieniu do kwestii górnośląskiej, m.in. wystąpiła zgodność opinii, że polityka asymilacyjna PRL w stosunku do ludności rodzimej całego historycznego Górnego Śląska (podobnie jak Pomorza) zakończyła się klęską, tj. utratą na rzecz narodu niemieckiego części etnicznie polskiej grupy. Zdaniem wielu autorów zawiniła tu: polska ludność napływowa, komunistyczny reżim i trudne warunki życia autochtonów w PRL, ich dyskryminacja [48]. Nie podważając zasadności takiej oceny, należałoby jednak - patrząc retrospektywnie na dzieje Śląska - w większym stopniu uwzględniać skutki naturalnego procesu asymilacji polskiej i niemieckiej grupy etnicznej w procesie długiej koegzystencji w jednym organiźmie państwowym - niemieckim. Stąd nawet ludność indyferentna narodowo ciążyła silniej ku niemieckości niż ku polskości. W tym kierunku oddziaływała także siła przyciągania zachodnioeuropejskiej (nie tylko niemieckiej) cywilizacji duchowej i materialnej, która w latach 1945-1989 znajdowała się za "żelazną kurtyną". Wyjazdy do RFN oznaczały pokonanie tej bariery. Nie należy także zapominać o tym, że ludności indyferentnej narodowo łatwiej podejmować decyzje dotyczące zmiany opcji narodowej, a przecież w okresie Polski Ludowej Śląsk wszedł z ogromną masą tej ludności (są podstawy, aby twierdzić, że przeważającą), istniała ona bowiem w okresie międzywojennym po obu stronach górnośląskiej granicy, II wojna światowa zaś nie doprowadziła do polaryzacji postaw narodowych na górnośląskim pograniczu, przeciwnie - jeszcze bardziej zagmatwała stosunki narodowościowe na tym terenie. '
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Smolorz jak chcesz być wyrocznią to historię przynajmniej tylko tą regionalną należy znać

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Ponieważ temat jest niewygodny dla szlyzjerstwa pozwolę sobie do niego wrócić. OBRONA WIEŻY SPADACHRONOWEJ I KATOWIC TO NIE MIT TYLKO DOBRZE UDOWODNIONY FAKT. I to dokumentami niemieckimi. Z tego...rozwiń całość

   Ponieważ temat jest niewygodny dla szlyzjerstwa pozwolę sobie do niego wrócić. OBRONA WIEŻY SPADACHRONOWEJ I KATOWIC TO NIE MIT TYLKO DOBRZE UDOWODNIONY FAKT. I to dokumentami niemieckimi. Z tego źródła znane są m.in. straty Niemców z Katowic z dnia 4 września - wynoszą one odpowiednio 15 zabitych, 26 rannych, 6 zaginionych. Dzień wcześniej późnym wieczorem tj. 3 września także próbowano opanować Katowice i padło odpowiedno wg tego raportu 5 zabitych, 9 rannych i 2 zaginionych. Część z nich w potyczkach m.in. w Chorzowie ale kilku zapewne także w Katowicach. Możliwe że nie są to wszystkie straty Niemców ( obejmują tylko 231 dywizję, 3 oddział graniczny i część Fraikorzystów, nie obejmują np. SS "Germania" który na przemysłowym GŚ był i jakieś straty poniósł )
   Jak więc widzicie w walkach o Katowice Niemcy stracili MINIMUM 50 LUDZI. Nie są to straty gigantyczne, ale nie można też napisać że jakaś grupka puściła kilka serii i uciekła. Był to szerg zaciętych potyczek a Niemcy np. w parku Kościuszki tam gdzie jednym z punktów oporu była słynna wieża sp. musieli użyć artyleri (pojedyńcze działo przeciw wieży a później bateria wspomniana w meldunku gen. Neulinga )w których wróg poniósł straty. Dla porównania dodam, że np. straty obrońców Westerplatte atakowanych 7 dni przy udziale lotnictwa i artyleri ciężkiej m.in z pancerników ( wielkie działa ok. 300 mm i mniejsze )wyniosły 16 zabitych i ok. 30 rannych. Zresztą główna bitwa o GŚ odbywała się pod Pszczyną, Kobiórem i Wyrami a Katowice ominęła. Gdy tam przełamano linię frontu obrona GOP była niemożliwa. Dowództwo kazało się wycofać. Część miejscowych Ślązaków nie posłuchała, głównie z batalionu Nikodema Renca ( rodowity Katowiczanin ) i postanowiła bronić swoich domów i polskiego Śląska. Dla porównania w styczniu 45 sowieci wzieli cały GOP w kilka godzin praktycznie bez oporu. Oberschlessierzy w przeciwienstwie do Ślązaków nie kwapili się bronić swojego Heimatu i swojego Reichu.
   Nie poprawię niektórym humoru ( Polakom jak najbardziej ) wspominając o działaniach Friekorpsu czyli takiego poprzednika dzisiejszych szlyzjerów. W dniu 1 września uderzyli z takim animuszem, że w starciach z Ślązakami z szeregów powstańców i 23 katowickiej DP utracili 174 zabitych 133 rannych oraz około 200 jeńców. Są to dane z oficjalnych rejestrów niemieckich. Utrata PÓŁ TYSIĄCA LUDZI W JEDEN DZIEŃ zszokowała dowództwo i odtąd fraikorzyści wypełniali już tylko zadania pomocnicze. Do końca kampani na GŚ zginęło więc ich łącznie 220. Nie popisali się kameraden, oj nie popisali.
   Pyrsk
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :D :D :D

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   hahaha, Komorowski dostał od Smolorza taki komentarz na jaki sobie zasłużył :D :D :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pokaz filmu

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   robi w czwartek w kinie Rialto w Katowicach jest pokaz filmu "Polskie obozy koncentracyjne" zapraszam do merytorycznej dyskusji zobaczymy co z Twoimi argumentami.Jeżeli jednak się nie pojawisz to...rozwiń całość

   robi w czwartek w kinie Rialto w Katowicach jest pokaz filmu "Polskie obozy koncentracyjne" zapraszam do merytorycznej dyskusji zobaczymy co z Twoimi argumentami.Jeżeli jednak się nie pojawisz to znaczy że jesteś tchórzem internetowym napinaczem.Pozdrawiamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z zasady nie chodzę na tego typu szlyzjerskie spędy.

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   I nie ukrywam poglądu, że duża część pensjonariuszy tych obozów solidnie zapracowała conajmniej od września 1939 r. na los jaki ich spotkał. Nie jestem hipokrytą wiem, jaka była komunistyczna...rozwiń całość

   I nie ukrywam poglądu, że duża część pensjonariuszy tych obozów solidnie zapracowała conajmniej od września 1939 r. na los jaki ich spotkał. Nie jestem hipokrytą wiem, jaka była komunistyczna "sprawiedliwość", wiem że czasami na GŚ dostawało się i niewinnym ludziom w tym zwłaszcza dobrym Polakom antykomunistom ale w odróżnieniu od was wiem czym była II wojna światowa i jaka była skala niemieckich zbrodni. Także tych popełnionych przez Niemców z GŚ. Rozumiem więc pojęcie zemsty i kary.
   Co dziwne mimo wszystko niezbyt liczne komunistyczne obozy ( więzienia nie miejsca planowej zagłady ) na czele ze stalinowską agenturą często żydowskiego pochodzenia które były w całym kraju a większość ich więźniów to Polacy niepodległościowcy nazywacie -Obozami Polskimi a jak w pełni suwerenne Niemcy budowały Obozy Zagłady z rdzennie niemiecką komendanturą mordującą miliony nie Niemców nazywacie to NAZISTOWSKIMI obozami.
   HIPOKRYCI !!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Auf Nimmerwiedersehen

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   "w pelni suwerenne Niemcy"
   napisac cos takiego po dyktatorskim zamachu stanu w II 33 , rozwiazaniu wszystkich partii politycznych spaleniu Reichstagu, zbudowaniu obozow koncentracyjnych i...rozwiń całość

   "w pelni suwerenne Niemcy"
   napisac cos takiego po dyktatorskim zamachu stanu w II 33 , rozwiazaniu wszystkich partii politycznych spaleniu Reichstagu, zbudowaniu obozow koncentracyjnych i wrzucaniu tam w pierwszym rzedzie etnicznych Niemcow komunistow socjaldemokratow i kto sie nie podobal (taki Carl von Ossietzky -wnuk GORNOSLAZAKA siedzac w obozie za pacyfizm nie mogl NAGRODY NObla odebrac). Za chwile powiesz ze w III rzeszy co 4 lata sie demokratyczne wybory odbywaly i 51 proc zaglosowalo w referendum za zagazowaniem polskich zydow.

   Wittgenstein powiedzial "Granice mojego jezyka to granice mego swiata"
   TY jestes malo inteligentnym wiezniem j. polskiego- i to najbardziej haniebnej wersji polskosci. nawet wsrod polakow nie znajdujesz zbyt wiele poklasku i stad twoja frustracja.
   Ja sobie podaruje wszystkie twoje kolejne wpisy. Byeo

   P.S. i nawet nie rozumiesz roznicy miedzy Konzentrationslager i Vernichtungslager. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blind oder Dummkopf ?

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   Nein, einfach Klugscheisser... Jaka demokracja ? Jaka opozycja ? Poogladaj sobie gupieloku filmy z tamtego okresu. Zobaczysz te tysiące rozentuzjazmowanych wiwatujacych Niemców na nazistowskich...rozwiń całość

   Nein, einfach Klugscheisser... Jaka demokracja ? Jaka opozycja ? Poogladaj sobie gupieloku filmy z tamtego okresu. Zobaczysz te tysiące rozentuzjazmowanych wiwatujacych Niemców na nazistowskich spędach z udziałem Hitlera. Realnie były to miliony fanatyków i sympatyków, praktycznie cały niemiecki naród oszalał. Jak w narkotycznym transie oszaleli na punkcie wizji bycia narodem wybranym. Wizja panowania nad Europą i światem oszołomiła ich bez reszty i bez reszty pozbawila rozsądku... Wielu trwało w tym szale do ostatnich dni III Rzeszy. Wielu uniknęło kary..., wielkie przeoczenie i szkoda...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Puk puk

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 4

   Szkodnik ty jestes zupelnym idiota. ogladasz w kolo ta same kroniki propagandowe nazistowskie i ci sie wydaje ze to rzeczywistosc . ponizej w swoim poscie podaje fakty- w ostatnich wolnych wyborach...rozwiń całość

   Szkodnik ty jestes zupelnym idiota. ogladasz w kolo ta same kroniki propagandowe nazistowskie i ci sie wydaje ze to rzeczywistosc . ponizej w swoim poscie podaje fakty- w ostatnich wolnych wyborach na NSDAP zagosowalo 33 proc z 8o porc glosujacych.
   Inaczej moglbym powiedziec ze Polacy oszaleli na spedach pierwszomajowych tysiace rozentuzjazmowanych wiwatujacach Polakow- nawet wybory sie odbywaly i 99 proc na PZPR i sojusznikow glosowalo. Jesli Polak nie rozumie takiej propagandowej hucpy to kto ma zrozumiec??????????????????????????????????????????????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wannsee

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 4

   I znowu lzesz jak pies antysemito.
   Ok polowe obsady obozow koncentracyjnych nie stanowili Niemcy tylko Austriacy (podaje za Szymonem Wiesenthalem) to sobie policz ile procent obywateli Rzeszy...rozwiń całość

   I znowu lzesz jak pies antysemito.
   Ok polowe obsady obozow koncentracyjnych nie stanowili Niemcy tylko Austriacy (podaje za Szymonem Wiesenthalem) to sobie policz ile procent obywateli Rzeszy stanowili Austriacy.
   Poczawszy od Odilo Globocnika (zreszta Serba z pochodzenia) szefa Belzca treblinki i sobiboru, przez szefa calej akcji Endloesung Adolfa Eichmanna az na "czeskim kapralu" Adolfie Schicklgruberze vel Hitlerze konczac.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Immer und wieder Lüge...

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Wiekszość obsady załóg obozów koncentracyjnych stanowili Reichsdeutsche: etniczni Niemcy i wielu Górnoślązaków. Volksdeutsche z Rumunii, Węgier i Słowacji stanowili niewielki procent załóg....rozwiń całość

   Wiekszość obsady załóg obozów koncentracyjnych stanowili Reichsdeutsche: etniczni Niemcy i wielu Górnoślązaków. Volksdeutsche z Rumunii, Węgier i Słowacji stanowili niewielki procent załóg.

   http://pl.auschwitz.org/h/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=24

   Np. ten zbrodniarz, z racji nazwiska, życiorysu i zaangażowania "zasługuje" na szczególną uwagę:

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Szczurek   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   English Wikipedia

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Teraz kazdy kto przeczyta bedzie wiedzial jak klamiecie a ja sie przekonalem ostatecznie i rezygnuje z jakiejkolwoek dyskusji z wami:   Austrians also played a central role in Nazi crimes....rozwiń całość

   Teraz kazdy kto przeczyta bedzie wiedzial jak klamiecie a ja sie przekonalem ostatecznie i rezygnuje z jakiejkolwoek dyskusji z wami:   Austrians also played a central role in Nazi crimes. Although Austrians comprised only 8 percent of the Third Reich's population, over 13 percent of the SS were Austrian. Many of the key figures in the extermination project of the Third Reich (Hitler, Eichmann, Kaltenbrunner, Globocnik, to name a few) were Austrian, !!!!!!!!as were over 75 PERCENT of commanders and 40 percent of the STAFF at Nazi DEATH camps. Simon Wiesenthal estimates that Austrians were directly responsible for the deaths of 3 million Jews.[26]!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak tak mógłbym ci odpowiedzieć że suwerenność nie ma nic wspólnego

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   z wewnętrznym ustrojem politycznym. I dyktatury mogą być jak najbardziej suwerenne ( czyli niezależne od państw czy instytucji zewnętrznych ) Mógłbym ci napisać, że NSDAP wybrano w wyborach...rozwiń całość

   z wewnętrznym ustrojem politycznym. I dyktatury mogą być jak najbardziej suwerenne ( czyli niezależne od państw czy instytucji zewnętrznych ) Mógłbym ci napisać, że NSDAP wybrano w wyborach powszechnych i do samego końca wiekszość Niemców popierała ten reżim, zwłaszcza dużo zwolenników partia miała w Prusach i na Śląsku. Opozycja była nędzna i nieliczna a na czyny zdobyła się dopiero gdy było jasne że Niemcy przegryją wojnę. Zresztą składała się z przekonanych niemieckich nacjonalistów ( Staufenberg i inni oficerowie )którzy wcześniej gorliwie służyli fuhrerowi. Ale po co ty swoje wiesz i zgodnie z odwieczną niemiecką naturą ( chyba niechcący powiedziałem coś co w twoich uszach brzmi jak komplement )będziesz łgał jak najęty. Wiem Ober tam w tej Bawari smutno ci i tęsknisz za krajem ale jesteś konsekwentny jak się zaprzeć to na amen. Wiesz często nazywasz mnie polskim nacjonalistą ( dla mnie nie jest to obraźliwe )ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy żeby podkreślać, że dziadek jakiejś ofiary jakiejś wojny czy przewrotu urodził się w Polsce. Tobie jest to informacja wazna i podstawowa dziadek kogos tam urodził się na GŚ a trójka pozostałych starzików ? I jakie to ma znaczenie ? Ober jesteś niemieckim szowinistą z zacięciem Oberschlesierskim a twoje argumenty ( doceniam, że teraz się starasz a nie uciekasz do wyzwisk )są niewiele warte. Uczciwie też przyznam, że nie znam się na rodzajach niemieckich obozów. Jest jednak dla mnie jasne, że wymordowano w nich miliony ludzi różnych narodowości a w tym jakiś promil stanowili niemieccy przeciwnicy Hitlera.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Obiecywalem ci nie odpisywac ale widze ze ludzie jeszcze czytaja te wypowiedzi wiec ostatni raz sie pomecze zeby nie pozostawic twoich klamstw bez odpowiedzi.

   1.Suwerennosc dyktatury tak ale...rozwiń całość

   Obiecywalem ci nie odpisywac ale widze ze ludzie jeszcze czytaja te wypowiedzi wiec ostatni raz sie pomecze zeby nie pozostawic twoich klamstw bez odpowiedzi.

   1.Suwerennosc dyktatury tak ale suwerennosc narodu z dyktatura- nie. Stosujesz kwantyfikator- Niemcy zabili wielu przedstawicieli wielu narodow w obozach i uwazasz ze takie zdanie jest prawdziwe. A czy prawdziwe bedzie zdanie: Polnocni Koreanczycy zabijaja obecnie wielu ludzi w swoich obozach koncentracyjnych. Czy tez ?-komunistyczna dyktatura z Kim Dzong Unem na czele zabija wielu ludzi. Sam soie odpowiedz.

   2.Wybory powszechne do Reichstagu-albo celowo klamiesz albo masz naprawde wielkie braki intelektualne.
   Ostatnie wybory wolne odbyly sie w 1932 roku. NSDAP nie zdobylo w nich wiekszosci.
   Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei - Hitler-Bewegung (NSDAP) 33,1% 196
   Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD) 20,4% 121
   Kommunistische Partei Deutschlands (KPD) 16,9% 100
   Deutsche Zentrumspartei (Zentrum) 11,9% 70
   Deutschnationale Volkspartei (DNVP) 8,5% 52
   Bayerische Volkspartei (BVP) 3,1% 20
   Deutsche Volkspartei (DVP) 1,9% 11

   33 procent !!! Komunisci i socjaldemokraci mieli wiecej razem glosow niz hitlerowcy. Wiec czy ty wiesz o czym wogole mowisz????
   33 PROCENT Z 80 PROC GLOSUJACYCH- co masz z matematyki--ilu w rzeczywistosci Niemcow zaglosowalo na Hitlerowcow????? Czyzby mniej niz na Kaczynskiego w 2011? Cos podobnego
   W rejencji opolskiej--tu twoje kolejne klamstwo, zglosowalo 75 proc ludnosci przeciw NSDAP. (gwoli prawdy Niederschlesierzy zaglosowali w duzo wiekszej liczbie.)
   3. Do samego konca popierano ten rezim. Znowu myslenie ahistoryczne- jakimi badaniami moze z OBOPu dysponujesz ze takie kity wciskasz. Po Stalingradzie tylko idiota mogl wierzyc ze wojne sie wygra. Za niepopieranie trafilbys do obozu jak Ossietzky i na tym by sie skonczyla twoja kariera. Wielki kombatant sie znalazl.
   4. A co do dziadka Ossietzkiego to wlasnie dowod ze nacjonalista nie jestem. Nazwisko jak u Agnieszki Osieckiej. Góre wzial patriotyzm lokalny (kategoria obca dla Polaka)- i jak widzisz dumny jestem z antynazisty-i cala twoja napinka bierze w leb.
   5. A szkoda ze sie nie znasz na kategoriach obozow-- i ztego wynika ignorancja wszystkich palantow polskich ktorzy urzadzaja hucpe jak sie pojawia w mediach "pol.obozy koncentracyjne". Termin uzasadniony- nawet w tych samych miejscach co nazistowskie one sie znajdowaly od 45. A Vernichtungslager -to obozy zaglady . Jakby taki bartoszewski trafil do VL to byscie tyle go widzieli. On siedzial by uzyc twojego terminu z poprzednich postow- w wiezieniu Auschwitz. A nie w obozie zaglady Birkenau.

   Tak sie maja do rzeczywistosci twoje usilne klamstwa, ale ja nie mam czasu zeby je wszystkie prostowac, ani ich czytac.
   Myslenie nie boli ale tobie juz nic nie pomoze.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Próbujesz stosować dziwaczne kwalifikacje prawne ( nie znasz się na nich ) i filozoficzne

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   też wychodzi żałośnie. Cała twoja pseudonaukowa pisanina ma za zadanie WYBIELENIE NIEMIEC zgodnie z ich polityką historyczną według której wojnę wywołali nie Niemcy a jakieś bliżej nie...rozwiń całość

   też wychodzi żałośnie. Cała twoja pseudonaukowa pisanina ma za zadanie WYBIELENIE NIEMIEC zgodnie z ich polityką historyczną według której wojnę wywołali nie Niemcy a jakieś bliżej nie zidentyfikowane plemię nazistów.
   1. Różnica między zbrodniami Rosjan czy Północnych Koreanczyków jest prosta większość ofiar to ich rodacy a nie cudzoziemcy. Władzę zdobyli nie drogą demokratycznych wyborów i bezkrwawego przewrotu konstytucyjnego popartego przez większość społeczeństwa ale po bardzo krwawej wojnie domowej którą przeciwnicy komunistów przegrali ( Rosja ) lub zremisowali ( Korea )W obozach niemieckich Niemcy sanowili mniej niż promil (0,01 % )ofiar.
   2. Hitlerowcy zdobyli 33 % ale zbliżone do nich partyjki Deutschnationale Volkspartei (DNVP - nacjonaliści) 8,5% 52 i podobne kolejne 10 - 11 % Razem blisko 50 %.
   OBER CZY NIEMCY STAWILI OPÓR ZBRODNICZEMU NAZIZMOWI WZOREM BIAŁYCH ROSJAN CZY POŁUDNIOWYCH KOREAŃCZYKÓW ? Jeśli tak to w jaki sposób tylko nie pisz mi o tym rodzeństwie co gdzieś rozrzucało ulotki. Moim zdaniem ( i większości historyków ) Niemcy go poparli.
   3. I po Stalingradzie wierzono. Zresztą nie miano innego wyjścia. Zdawano sobie sprawę z ogromu zbrodni dokonanych przez Niemcy ( nie nazistów )Czytałem m.in. listy niemek do mężów jeńców w obozach we Francji ( tam czerwony krzyż dostarczał )z przedwiośnia 1945 porażała wiara w cuowną broń, w fuhrera, w nazistowskie Niemcy. Czynnie lub biernie w zbrodnie zaangażowanych było miliony ludzi od wahmana pilnującego powolnego głodowego - konania setek tysięcy sołdatów w obozach jenieckich, poprzez SS mana gazującego ludzi, czy żandarma rozstrzeliwującego Polaków w masowych egzekucjach. A przecież musieli wiedzieć np. kolejarze wiozący transporty do Auschwitz, pracownicy cywilnej administracji w GG czy choćby sekretarki przepisujące zbrodnicze rozkazy. PRAWDA JEST TAKA ŻE WSZYSCY WSZYSTKO WIEDZIELI A CZEGO NIE WIEDZIELI TO SIĘ DOMYŚLALI ( stąd późniejsza masowa ucieczka 8 milionów cywili przed sowietami i Polakami - dobrze wiedziano że bedzie zemsta i dobrze wiedziano za co )
   4. Nie znam się na rodzajach obozów podkreśliłem to wcześniej. Masowe zbrodnie niemieckie to fakt a większość z ich ofiar nigdy nie było w KZL.

   Stwierdzam, że jesteś cieniutki chociaż sie starasz. Powiem ci jeszcze coś Niemcy wywołali 2 wojny swiatowe i obie przegrali. O czym to twoim zdaniem swiadczy ? Bo moim o bezdennej głupocie pompowanej szowinizmem i wielkim przecenianiem własnej siły. Dziś zresztą jest podobnie, Niemcy są najsilniejsze w Europie ale zbyt słabe aby rządzić w niej samodzielnie. Wkrótce prawdopodobnie zostaną osamotnione a bez sprzymieżonej Europy to żadna potęga. Już tak kiedyś było w X - XII wieku gdy cesarstwo było potężne ale ogrom spraw i Europy tak je przytłaczał, że nigdzie nie było w stanie osiągnąć trwałego rezultatu i musiało rozpraszać wysiłki na wszelkie strony a wszędzie miano wrogów i zawistników. Dziś to się powtarza.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schlussbemerkung

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   no coz ty jestes jescze cienszy. Nie rozumiesz szerszych uwarunkowan historycznych Nie rozumiesz ze I w. sw wywolali Brytyjczycy i Francuzi i Rosjanie w takim samym stopniu jak Niemcy. To byl...rozwiń całość

   no coz ty jestes jescze cienszy. Nie rozumiesz szerszych uwarunkowan historycznych Nie rozumiesz ze I w. sw wywolali Brytyjczycy i Francuzi i Rosjanie w takim samym stopniu jak Niemcy. To byl nieuchronny efekt imperialistycznej rywalizacji globalnej.
   II w swiatowa i tak by wybuchla -nazizm byl odpowiedzia na powstaly duzo wczesniej bolszewizm-a Zwiazek Radziecki byl wowczas imperium o wiekszym potencjale niz USA.
   Jesli masz troche wyobrazni to sobie pomysl--skoro mimo tak wielkich strat materialnych i ludzkich (co sam nieustannie podkreslasz) Armia panstwa radzieckiego doszla do Laby to gdzie doszlaby bez tych strat. Stalin przygotowywal sie do marszu na Wschod od dawna soleczentwo bylo zmilitaryzowane itd. takie wojny jak z Finlandia 1939 to tylko dowod na to.
   Europejskie przeludnienie w okresie slabnacego rolnictwa (bo bylo to przed wynalezeniem nawozow sztucznych ktore pozwolily wystrzelic teraz ludzkosci do 7 mld)-w polaczeniu z nowoczesna technika to byla mieszanka wybuchowa i wybuchla.
   P.S w zaden sposob nie udowodnisz ze Niemcy poparli Holocaust. Tego w programie wyborczym NSDAP bylo. Nawet jesli chcialbys wybielic zbrodnie na zydach dokonane przez pOlakow, litwinow ukraincow lotyszy czy chorwatow
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P.S.

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

   Sprzymierzony nie pisze sie przez "ż". Wiec zamiast sie madrzyc zajrzyj najpierw do ortografii jezyka polskiego bo to hanba dla polskiego nacjonalisty nie znac regul wlasnego języka narodu wybranego


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Oberschlesier

   JO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Wydaje mi sie,ze nalezy calkowicie ignorowac posty @robiego,@szkodnika i im podobnych wszechpolskich fanatykow.
   Oni wyznaja "jedynie sluszna prawde" a kazdego kto mysli inaczej obrazaja i na...rozwiń całość

   Wydaje mi sie,ze nalezy calkowicie ignorowac posty @robiego,@szkodnika i im podobnych wszechpolskich fanatykow.
   Oni wyznaja "jedynie sluszna prawde" a kazdego kto mysli inaczej obrazaja i na dodatek to oni czuja sie obrazani.
   Moze sprobujemy znowu /tak jak kiedys poponowal @jo/ calkowicie ich "olac"przynajmniej na jakis czas?
   Pozdrawiam.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Smolorz...

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   ... byłbym wdzięczny gdyby pan skrobnął tezy przesłania Prezydenta Polski odwiedzającego AD2012 województwo śląskie: Lubliniec, Koszęcin, Katowice, Sosnowiec...Bielsko-Białą...
   Załóżmy, że naród...rozwiń całość

   ... byłbym wdzięczny gdyby pan skrobnął tezy przesłania Prezydenta Polski odwiedzającego AD2012 województwo śląskie: Lubliniec, Koszęcin, Katowice, Sosnowiec...Bielsko-Białą...
   Załóżmy, że naród przejrzał na oczy i pana wybrał na stanowisko/funkcję "J.W. Misjonarza z Belwederu" i jedzie pan na południe Polski by nasycić oczy i uszy występami "Śląska"... i co pan "przesyła"dzisiejszym mieszkańcom tych ziem...
   Mogą być tezy wystąpienia publicznego, ale znając pana pracowitość i talent... nie ograniczam - może być całe wystąpienie... (albo też jego mutacje, zależnie od miejscowości, w której pan przemówi...)
   Chciałbym pana zrozumieć w tej kwestii... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakoś NAROTU NIE DUŻO produkuje się juz najwyżej 3 czy 4 i to pod każdym artykułem

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Szlyzjerki a czemuście takie chamy i zwykłe ciule ? Przeważnie brak wam wiedzy, ogłady i kultury. My zazwyczaj ( choć czasami i nas poniesie ) piszemy posty merytoryczne, osadzone w...rozwiń całość

   Szlyzjerki a czemuście takie chamy i zwykłe ciule ? Przeważnie brak wam wiedzy, ogłady i kultury. My zazwyczaj ( choć czasami i nas poniesie ) piszemy posty merytoryczne, osadzone w rzeczywistościa, posługujemy się konkretnymi faktami w tym liczbami. Wy używacie przeważnie łatwych do obalenia kłamstw ( czasami półprawd ) wyzwisk i propagandowego bełkotu ( dr. Gebels byłby z was dumny ). Przecież nawet na potencjalnych zwolennikach musi robić to fatalne wrażenie. Naprawdę chętnie bym polemizował z kimś posiadającym jakąś wiedzę i inteligencję. Szkoda, że wsród kurczącej się liczby internetowych "bojowników" takich nie ma.
   Pyrskzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Robi

   antyrobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   @ROBI -IGNOROWAC PRYMITYWNEGO WSZECHPOLAKA.
   Przeczysz sam sobie ,lecz sie wszechpolski bojowkarzu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Arbeitsscheuer Robi

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   robi wez sie do porzadnej roboty bo PKB twojego kraju spada,
   nie ma na doplaty do lekow, na sady, na szkoly,na szpitale, na inwestycje drogowe, na zwalczanie bezrobocia, 27 proc bezrobocie wsrod...rozwiń całość

   robi wez sie do porzadnej roboty bo PKB twojego kraju spada,
   nie ma na doplaty do lekow, na sady, na szkoly,na szpitale, na inwestycje drogowe, na zwalczanie bezrobocia, 27 proc bezrobocie wsrod mlodych, drugie 27 na smieciowych umowach. Dzieci porywaja na ulicach, dziesiatki ludzi zamarza
   a ty pierdzielisz jedno i to samo i sam przyznajesz ze twoje mity sa, tu cytat :"podrasowane" i nie odnosisz sie do udokumentowanych faktow jak bohaterska obrona Etiopczykow w 1935-36
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ras puloki i narodowcy z polski

   elwerzebeuthen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

   Raus gorole polskie nacjonalisty, polskie narodowcy-hitlerowcy.
   Wynoście się i nie plujcie na Slunzokow...nie plujcie waszym polskim jadem.
   Slunzacy majom wos kajś...idzcie z tąd....nikt sam wos...rozwiń całość

   Raus gorole polskie nacjonalisty, polskie narodowcy-hitlerowcy.
   Wynoście się i nie plujcie na Slunzokow...nie plujcie waszym polskim jadem.
   Slunzacy majom wos kajś...idzcie z tąd....nikt sam wos niy pszaje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama