Nocna walka o życie na Babiej Górze [ZDJĘCIA]

  Nocna walka o życie na Babiej Górze [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nocna walka o życie na Babiej Górze [ZDJĘCIA]
  1/4
  przejdź do galerii
  Huraganowy wiatr, -16 stopni, ciemność, no i ta mgła, przez którą człowiek traci orientację. Wycieczka, by ujrzeć zachód słońca na Babiej Górze, zamieniła się w największą w ostatnich latach akcję poszukiwawczą w Beskidach. Ale ludzie w góry nadal będą chodzić zimą. Dla tych samych powodów, dla których chodzą wiosną, latem i jesienią - pisze Łukasz Klimaniec
  Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR: - Oskarżać z pozycji ciepłego fotela jest łatwo. Mówić, że to głupota, że panowały skrajne warunki. Skrajne warunki wystąpiły radykalnie. To nie byli przypadkowi ludzie, dlatego my ich nie oskarżamy. Z ich relacji wynika, że to była walka o życie.

  Tomasz Kozina, sekcja babiogórska GOPR, koordynator poszukiwań: - Zimą charakter gór jest inny. Ze względu na ostrość powietrza widoczność jest dalsza. Turystyka zimowa wynagradza widokami. Oczywiście, jeśli mamy dobrą pogodę. Jeśli mamy taką aurę, jak wtedy, wyjście mija się z celem.

  Jan Nogaś, szef Klubu Turystyki Wysokogórskiej bielskiego oddziału PTTK, członek wyprawy: - Od 40 lat chodzę po górach, byłem w Alpach, Himalajach. Takich warunków, jak na to miejsce, nigdy nie spotkałem.

  W minioną sobotę tuż po południu 25-osobowa grupa KTW z bielskiego PTTK przyjeżdża busem na przełęcz Krowiarki. Wycieczka na Babią Górę, siódma z kolei, jest zaplanowana od dawna. Jeszcze jadąc przez Zawoję turyści spoglądają w kierunku Babiej Góry. Nad "Diablakiem", jak nazywany jest szczyt, wisi niewielka chmura. Poza tym pogoda do wyjścia w góry znakomita.

  CZYTAJ DRAMATYCZNĄ RELACJĘ Z AKCJI RATUNKOWEJ NA DIABLAKU - TUTAJ

  - Zawsze przed wyjściem sprawdzamy pogodę na różnych portalach. Mamy kolegę paralot-niarza, który nad tym czuwa. Informacje były takie: "warunki na Babiej Górze w dniu 21 stycznia: temperatura -1, prędkość wiatru 25-30 km/h" - mówi Nogaś.

  Tymczasem na stronie babio-górskiej sekcji GOPR ostrzeżenie o trzecim stopniu zagrożenia lawinowego. Warunki turystyczne: trudne.

  Nogaś: - "Warunki trudne" to pojęcie względne. Zimą zwykle są warunki trudne.

  Robert Słonka, doświadczony turysta, członek wyprawy: - W tym roku byliśmy już na czterech szczytach. Zdobyliśmy m.in. Krywań w warunkach zimowych, wąwóz Diery, ale wycofaliśmy się z Rozsutca, bo były złe warunki. Babia była kolejnym celem.

  Grupa 22 osób (trzy decydują się zostać) wychodzi z Krowiarek o 14.00. Według ratowników to późna pora na taki wymarsz.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez wyobraźni

   sak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Chodzę na Diablaka często w zimie zdarzyło mi się z trzy razy zawrócić spod szczytu przy niesprzyjających warunkach lecz nigdy na siłę nie pchałem się przy zerowej widoczności i silnym wietrze ....rozwiń całość

   Chodzę na Diablaka często w zimie zdarzyło mi się z trzy razy zawrócić spod szczytu przy niesprzyjających warunkach lecz nigdy na siłę nie pchałem się przy zerowej widoczności i silnym wietrze . Większym wyzwaniem jest umiejętność odpuszczenia niż pchanie się w kłopoty . Widzę jak zachowaliby się w takich warunkach na Krywaniu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popatrz w lusterko

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 120

   debile są wszędzie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama