Zabrze: Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich, dwaj...

  Zabrze: Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich, dwaj Wietnamczycy zatrzymani

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Plantację konopi indyjskich zlikwidowali w Zabrzu śląscy pogranicznicy. Przejęto susz i rośliny, z których można było wyprodukować prawie 130 tys. działek marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 2,5 mln zł. Zatrzymano dwóch obywateli Wietnamu.
  Wykrycie plantacji to efekt pracy pograniczników związanej m.in. z kontrolą legalności pobytu cudzoziemców - powiedział PAP w piątek rzecznik śląskiego oddziału straży granicznej podpułkownik Cezary Zaborski. Funkcjonariusze dowiedzieli się, że niektórzy przebywający na Śląsku Wietnamczycy zajmują się produkcją marihuany. Ślad zaprowadził ich do Zabrza, gdzie w położonym na obrzeżach miasta prywatnym budynku mieszkalnym, mieściła się plantacja.


  Wynajęty od obywatela Polski budynek był przerobiony na potrzeby uprawy. W kilku połączonych pomieszczeniach, na parterze i pierwszym piętrze, zamontowano m.in. systemy nagrzewania, napowietrzania, wentylacji i zraszania stwarzające warunki do szybkiego wzrostu krzewów. Potrzebna do zasilania urządzeń energia elektryczna pobierana była z linii przesyłowej, z nielegalnego przyłącza.

  Konopie były w różnych fazach wegetacji - od świeżo posadzonych do dojrzałych, gotowych do ścięcia. Łącznie naliczono tam ponad 1 130 krzewów i sadzonek konopi, z których przestępcy mogliby wyprodukować ok. 24 kg marihuany. Oprócz roślin pogranicznicy znaleźli w budynku prawie 103 kg gotowego już suszu - marihuany.

  Według Zaborskiego łączna szacunkowa czarnorynkowa wartość przejętego suszu i roślin, z których miała być wyprodukowana kolejna partia narkotyku, to ponad 2,5 mln zł.

  W budynku pogranicznicy zatrzymali dwóch obywateli Wietnamu w wieku 49 i 28 lat, którzy - według śledczych - od dłuższego czasu zajmowali się uprawą konopi indyjskich. Okazało się też, że młodszy z nich przebywa w Polsce nielegalnie.

  Obaj mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty posiadania i wytwarzania znacznej ilości narkotyków, za co będzie groziła im kara do 10 lat więzienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

  Wszystkie czynności w sprawie śląska straż graniczna prowadziła pod nadzorem prowadzącej śledztwo w sprawie zabrzańskiej prokuratury rejonowej.

  Zabrzańska plantacja okazała się jedną z największych zlikwidowanych dotychczas przez Straż Graniczną w Polsce, a jednocześnie pierwszą w tym roku. Według danych Zaborskiego, w 2011 r. służba ta wykryła 13 plantacji konopi indyjskich, zabezpieczając rośliny i susz o wartości prawie 18 mln zł. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama