Ważne
  Biuro podróży upadło? Odzyskaj pieniądze [ZOBACZ JAK]

  Biuro podróży upadło? Odzyskaj pieniądze [ZOBACZ JAK]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polska Izba Turystyki przypomina, że gdy biuro podróży ogłasza niewypłacalność należy nam się zwrot pieniędzy. Jak je odzyskać?
  Gdy biuro podróży ogłasza niewypłacalność należy nam się zwrot pieniędzy. Jak je odzyskać?

  Gdy biuro podróży ogłasza niewypłacalność należy nam się zwrot pieniędzy. Jak je odzyskać? ©arc

  Co zrobić, gdy biuro podróży, które organizowało twoją wakacyjną wyprawę, właśnie ogłosiło niewypłacalność? Po ostatnim takim przypadku krakowskiego biura Intertour, które ma swój oddział między innym w Jaworznie, Polska Izba Turystyki przypomina, że klientom, którzy zostali poszkodowani, należy się pełen zwrot wpłaconych środków. Jak je zatem odzyskać?

  Krakowskie biuro nie było zrzeszone w Polskiej Izbie Turystyki, ale prezes PIT Paweł Niewiadomski przypomina, że klienci korzystający z usług profesjonalnych touroperatorów działających na terenie Unii Europejskiej, są zabezpieczeni finansowo.

  - Dyrektywa UE w sprawie podróży zorganizowanych nakłada na państwo obowiązek zapewnienia klientom biur podróży zwrotu całości wpłaconej kwoty, w przypadku ogłoszenia niewypłacalności przez organizatora turystyki - informuje Paweł Niewiadomski.
  - Gwarantem realizacji tego zapisu jest Skarb Państwa, a polskie orzecznictwo rozpatruje pozytywnie pozwy klientów biur podróży, którzy zostali w poprzednich latach poszkodowani w wyniku ogłaszanych przez touroperatorów upadłości. Nie ma więc możliwości, aby zaistniała sytuacja, w której klient polskiego touroperatora stracił swoje pieniądze na skutek bankructwa któregokolwiek z nich - dodaje Paweł Niewiadomski.

  Urząd pośrednikiem  Jak więc odzyskać nasze pieniądze? W Polskiej Izbie Turystyki odesłano nas do katowickiego Urzędu Marszałkowskiego, które pośredniczy w tego typu sprawach.

  Jak zaznacza Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, po sprowadzeniu turystów do kraju, UM uruchamia procedurę wypłaty środków wyłącznie z gwarancji ubezpieczeniowych.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama