Katowice: Dwustu 50-latków skorzystało z programu wsparcia...

  Katowice: Dwustu 50-latków skorzystało z programu wsparcia utrzymania pracy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Około dwustu zagrożonych utratą pracy osób po 50. roku życia skorzystało z kompleksowego programu wsparcia zawodowego, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Chodziło o poprawienie ich kwalifikacji, by pozostali atrakcyjni dla pracodawców.
  Podczas piątkowej konferencji w Katowicach organizatorzy i uczestnicy podsumowali dwuletni program, realizowany pod nazwą "Kompetencje na miarę potrzeb". Pracownicy katowickiego WUP chcieli wesprzeć grupę doświadczonych pracowników, obawiających się utraty pracy ze względu na niewystarczające kompetencje i wiek.

  Urzędnicy katowickiego WUP w 2010 r. uznali, że szansą dla takich chcących nadal pracować osób są szkolenia podnoszące kwalifikacje i dające dodatkowe umiejętności. W całym woj. śląskim bezrobotnych po 50. roku życia, często o nieaktualnych kwalifikacjach i słabo znających języki obce, jest ok. 44 tys.

  Wśród warunków przystąpienia do programu znalazły się kryteria: ukończenie 50. roku życia, status pracownika oraz zamieszkanie w regionie.

  W trakcie rekrutacji zgłosiły się 244 osoby. Ostatecznie do programu przyjęto 233, w tym 173 kobiety i 60 mężczyzn. 164 uczestników miało od 50 do 54 lat, 69 osób było starszych. Dominowali uczestnicy z wykształceniem średnim i pomaturalnym (150 osób) oraz wyższym (80 osób).

  Ważną cechą projektu był bezpośredni kontakt z uczestnikami, ułatwiający np. pomoc w sytuacjach kryzysowych.

  - Zdarzyło się, że uczestnik w trakcie realizacji projektu stracił zatrudnienie - wówczas szybka reakcja, zapewnienie odpowiedniego szkolenia dającego dodatkowe kwalifikacje pozwoliły na znalezienie nowej pracy - wskazał koordynator projektu Piotr Potyka.

  Pełny zakres programu obejmował kilka elementów, dających wymierne korzyści. Zajęcia w ramach tzw. jobcoachingu pomagały przeanalizować predyspozycje zawodowe i umiejętności uczestników, a także wypracować indywidualne plany rozwoju. Tzw. warsztaty cywilizacyjne poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym kształciły umiejętności przystosowywania się do zmian czy uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym.

  Większość uczestników chętnie korzystała z indywidualnych szkoleń, wspierających pozycję zawodową uczestników na miejscowym rynku pracy. Wśród nich były kursy prawa jazdy, grafiki komputerowej, finansów i rachunkowości, szkolenia w programie AutoCAD, kursy wizażu czy zarządzania kadrami. 5 proc. uczestników wzięło udział w szkoleniu "kucharzy kuchni regionalnej". 130 osób w ramach programu skorzystało też z jednodniowych warsztatów poświęconych umiejętnościom interpersonalnym.

  Szkolenia językowe - język angielski na poziomie podstawowym lub średniozaawansowanym - obejmowały 204 godziny nauki i kończyły się egzaminem na zewnętrzny certyfikat TELC (spośród 189 kursantów uzyskało go 141 uczestników). Szkolenia komputerowe na trzech różnych poziomach zaawansowania w standardzie ECDL (Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy) ukończyło 190 osób - 157 z nich uzyskało certyfikaty, w tym 12 na poziomie zaawansowanym.

  Pełną ścieżkę obejmującą wszystkie elementy programu przeszły 182 osoby - 134 kobiety i 48 mężczyzn. Jak się okazało, po zakończeniu programu, czyli po blisko 2 latach, nadal pracowało 93 proc. jego uczestników.

  Wartość projektu wyniosła 3,89 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryły środki unijne, resztę - budżet państwa.PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama