Droga S69: Nie działają lampy! Ciemność na węźle Soła

  Droga S69: Nie działają lampy! Ciemność na węźle Soła

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy odcinek drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca

  Nowy odcinek drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca ©Jakub Marcjasz

  Kierowcy pytają, dlaczego na nowym węźle na drodze S69 nie działają lampy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy to procedurami
  Nowy odcinek drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca

  Nowy odcinek drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca ©Jakub Marcjasz

  Zakończenie budowy prawie 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S69 z Bielska-Białej do Żywca z entuzjazmem zostało przyjęte przez wielu kierowców. Po oddaniu drogi do użytku pojawiły się jednak pytania dotyczące oświetlenia ekspresówki na nowo oddanym węźle Żywiec Soła.

  - Stoją tam piękne lampy, które jednak w nocy nie świecą. Tak nie powinno być. To droga ekspresowa, więc zjazd powinien być oświetlony - z taką informacją zadzwonił do nas jeden z naszych Czytelników.

  Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uspokaja, że na węźle Soła będą działały lampy, ale na razie "trwają procedury formalne, wynikające z wewnętrznych przepisów dostawcy energii".

  - Po ich zakończeniu, w najszybszym możliwym terminie zostanie podpisana umowa na dostarczenie energii - poinformował Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

  W tym tygodniu weszła w życie zmiana ustawy Prawo energetyczne, która zakłada, że GDDKiA finansuje oświetlenie wszystkich dróg ekspresowych i dróg krajowych, znajdujących się poza terenem zabudowanym (z tego ostatniego wyłączone są miasta na prawach powiatu grodzkiego). Gmina natomiast zobowiązana jest nadal finansować oświetlenie dróg krajowych, biegnących w terenie zabudowanym, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej za finansowanie oświetlenia dróg krajowych, w tym ekspresowych, była odpowiedzialna gmina.

  - GDDKiA podjęła już rozmowy z gminą Radziechowy-Wieprz w sprawie przejęcia oświetlenia węzła Żywiec Browar - poinformował Prusak, który zaznaczył, że od 3 sierpnia gmina może refakturować na Generalną Dyrekcję ponoszone koszty związane z oświetleniem drogi, do momentu zawarcia przez jej oddział odpowiednich umów z zakładem energetycznym.

  Samorządowcy zadowoleni, ale... częściowo  - Uważam, że każdy administrator drogi, który przecież odpowiada za bezpieczeństwo na niej, powinien ponosić też koszty jej oświetlenia. Dlatego nowe przepisy zadowalają nas częściowo, ponieważ dotyczą one tylko dróg krajowych - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, który przyznaje jednak, że dzięki nowym przepisom zaoszczędzi także jego miasto. Zaznacza, że nie jest jeszcze wyjaśnione, jak będzie dokładnie wyglądać kwestia pokrycia kosztów oświetlenie na węźle Soła.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama