Ratował pamięć Żydów. Częstochowa go doceniła

  Ratował pamięć Żydów. Częstochowa go doceniła

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ratował pamięć Żydów. Częstochowa go doceniła
  Jak mało kiedy radni w tym głosowaniu byli jednomyślni - oklaskami na stojąco przyjęli uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Częstochowy Zygmuntowi Rolatowi.
  Ratował pamięć Żydów. Częstochowa go doceniła
  Wniosek o nadanie Rolatowi honorowego obywatelstwa przygotował i zbierał pod nim podpisy Jerzy Zając.

  - Do wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa zainspirowali mnie Cezary Szymański i znawca tematyki żydowskiej Jerzy Mizgalski. Wspierał i pomagał Jarosław Kapsa - mówi Jerzy Zając. - O celowości inicjatywy upewniłem się po lekturze książki Jerzego Mizgalskiego o Żydach częstochowianach.


  Zygmunt Rolat, mieszkający w USA, od lat angażuje się w życie Częstochowy, w upamiętnianie historii Żydów częstochowskich.

  Dzięki niemu powstała wystawa "Żydzi Częstochowianie. Współistnienie, Holocaust, Pamięć". Album z wystawy otrzymał papież Benedykt XVI podczas uroczystości transmitowanej przez telewizję. Ekspozycja była przyczyną do zawiązania Kongresu Światowego Związku Żydów i ich Potomków. Dzięki zaangażowaniu głównego sponsora wystawy, Zygmunta Rolata, zbiorem fotografii udało się zainteresować nie tylko społeczność żydowską, ale także arcybiskupa Nowego Jorku kardynała Edwarda Egana i amerykańską Polonię. Wystawa była prezentowana m.in. w Nowym Jorku, New Jersey, Michigan, w Waszyngtonie, w Rotundzie Senatu. Ekspozycja obejmuje prace uczniów Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Wystawa ta odegrała bardzo ważną rolę w przełamywaniu stereotypów o polskim katolicyzmie i szczególnej roli Częstochowy w Stanach Zjednoczonych.

  Pokazuje, jak niesprawiedliwe jest stawianie znaku równości między katolicyzmem a antysemityzmem. Dzięki wystawie, bardzo życzliwym dla Częstochowy wypowiedziom Rolata dla mediów amerykańskich, utrwalił się pozytywny wizerunek Częstochowy. Dzięki Zygmuntowi Rolatowi w Filharmonii Częstochowskiej wystąpił jeden z najlepszych współczesnych skrzypków świata Joshua Bell. Bardzo dużą rolę odegrał Zygmunt Rolat w nawiązaniu stosunków partnerskich Częstochowy z Nazare-tem w Izraelu. W ub.r. towarzyszył prezydentowi Baracowi Obamie podczas jego wizyty w Polsce. - Częstochowa to mój drugi dom - powiedział prezydentowi Zygmunt Rolat.
  Uroczystości wręczenia aktu nadania honorowego obywatelstwa Częstochowy Zygmuntowi Rolatowi zaplanowano na jesień br., podczas festiwalu im. Hubermana.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama