Powstała nowa monografia Tychów

  Powstała nowa monografia Tychów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 130-tysięczne Tychy - miasto, które rozbudowało się i rozwinęło w okresie PRL - po dwóch latach prac doczekały się nowej monografii. "Miasto młode i nowe jednocześnie okazało się miastem wielkiej historii" - wskazują autorzy 700-stronnictwego dzieła.
  W Polsce Tychy najczęściej kojarzone są z wielkim browarem i fabryką samochodów Fiata. To jedno z nielicznych już w kraju miast, gdzie komunikacja miejska oparta jest w dużej mierze na trolejbusach. Tyskie osiedla nazwane są kolejnymi literami alfabetu. Dominuje nowoczesne budownictwo - od socrealizmu, przez wielką płytę, po architekturę postmodernistyczną.

  Przemiana niewielkiej gminy w wielotysięczne miasto to efekt decyzji PRL-owskiego rządu z 1950 r., kiedy zdecydowano o budowie Nowych Tychów - swoistej sypialni dla przemysłowego Śląska. Z czasem do miasta włączano okoliczne wsie i miasteczka; później część z nich odzyskała samodzielność.

  Pomysł stworzenia nowej monografii miasta zrodził się w 2008 r., kiedy miejscowe Muzeum Miejskie przygotowało wydawnictwo "Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich". Towarzyszyło ono bijącej rekordy popularności wystawie pod takim samym tytułem. Dla wielu zwiedzających wystawa była zaskoczeniem; uważali bowiem, że Tychy to miasto młode - bez historii.

  Wnikliwego opisania historii miasta podjął się zespół naukowców pod kierownictwem prof. Ryszarda Kaczmarka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydawnictwo to efekt dwóch lat pracy, w tym wielu godzin spędzonych w muzeach, archiwach i bibliotekach. Autorzy mają nadzieję, że książka pozwoli spojrzeć na Tychy w inny niż dotychczas sposób.

  "Miejsca do tej pory dobrze znane mieszkańcom miasta może zostaną odkryte przez tyszan na nowo. Przemierzając ulice Tychów z książką w ręku łatwo się przekonamy, że miasto pełne jest śladów po minionych wydarzeniach oraz po losach ludzi, którzy tutaj mieszkali przez wieki. Tychy - miasto młode i nowe - jednocześnie okazało się miastem wielkiej historii, która powinna łączyć wszystkich jego mieszkańców" - ocenił w monografii prof. Kaczmarek.

  Z nowej monografii cieszą się przedstawiciele władz miasta. - Ta książka dowodzi, że Tychy to miasto zakorzenione w historii, ale jednocześnie różnorodne, bogate, nowoczesne i rozwijające się dynamicznie - uważa prezydent Tychów Andrzej Dziuba, podkreślając, że miasto od dawna czekało na takie wydawnictwo.

  Monografia jest pierwszym tak pełnym opracowaniem dziejów miasta do początków XXI wielu, uwzględniającym jego aktualne granice i dzieje wszystkich odrębnych niegdyś gmin, dziś należących do Tychów: Wilkowyj, Urbanowic, Cielmic czy Jaroszowic.

  Pierwsza poświęcona miastu monografia, autorstwa Ludwika Musioła, powstała w 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. W 1975 r. wydano kolejną monografię Tychów i powiatu tyskiego. Blisko dwadzieścia lat później wydano kolejne publikacje o historii Tychów: w 1992 r. reprint dzieła Musioła, a w 1996 r. książkę "Tychy 1939-1993. Monografia miasta" pod redakcję znanego socjologa - mieszkańca Tychów - prof. Marka Szczepańskiego.

  Wydanie nowej monografii kosztowało tyski magistrat blisko 92,5 tys. zł. Na razie wydano 2 tys. egzemplarzy. Wydawnictwo będzie można kupić w biurze obsługi klienta Urzędu Miasta w Tychach. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama