Marsz na Zgodę w Dniu Tragedii Górnośląskiej...

  Marsz na Zgodę w Dniu Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA][AKTUALIZACJA]

  Łukasz Respondek, Zdjęcia: Mikołaj Suchan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marsz na Zgodę w Dniu Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA][AKTUALIZACJA]
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Ulicami Katowic, Chorzowa i Świętochłowic do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie przeszedł w sobotę - zorganizowany przez Ruch Autonomii Śląska - IV Marsz na Zgodę upamiętniający mieszkańców Śląska represjonowanych w latach 1945-1948.
  Zbrodnię, o której wielu woli nie pamiętać przypomnieli w sobotę uczestnicy IV Marszu na Zgodę. Z placu Wolności w Katowicach pod bramę świętochłowickiego obozu pokonali 10 kilometrów. Ponad sto osób szło dokładnie tą samą trasą, którą przejść musieli pierwsi jego więźniowie.

  Adam Goleczko zabrał na marsz swoją żonę i 11-miesięczną córkę Lenę. - Chodziłem do szkoły salezjańskiej niemal naprzeciwko bramy obozu, ale o jego istnieniu dowiedziałem się dopiero niedawno - przyznaje. Jego zdaniem zdecydowanie za mało mówi się na temat tamtych wydarzeń. - A marsz? Nikt z mojej rodziny nie był tam przetrzymywany, ale warto w nim uczestniczyć. Tym bardziej, że dopisała pogoda.

  TUTAJ poznacie plan uroczystości związanych z rocznicą Tragedii Górnośląskiej

  W 1945 roku po wejściu Armii Czerwonej w Zgodzie działał obóz koncentracyjny. NKWD, milicja i Urząd Bezpieczeństwa zamknęli tam przedstawicieli 13 narodowości: najwięcej Niemców i Ślązaków za podpisanie volkslisty, nieumiejętność mówienia po polsku, podejrzewanie o kolaborację.
  Nieoficjalnie mówi się, że z powodu chorób, głodu i przez rozstrzelanie zginęło tam około 2,5 tysiąca osób. Na Górnym Śląsku działało wiele takich obozów.

  Babcia i ciężarna ciotka Leona Swaczyny trafiła do obozu w Rudzie Śląskiej - Wirku. - W rodzinie była wielka niechęć do mówienia o tamtych wydarzeniach. Wszyscy się bali poruszać te tematy -tłumaczy. - Dopiero kilkadziesiąt lat później ojciec przyznał, że zwolnienie z obozu załatwili sąsiedzi, którym babcia pomagała w czasie wojny.

  - To była zbrodnia, której dokonali komuniści, ale nie ulega wątpliwości, że byli inspirowani polskim nacjonalizmem - podkreśla dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  Tłumaczy, że w tamtym czasie te dwie ideologie zawarły piekielny sojusz. - Skutkował on czystką etniczną na tych, którzy w tym komunistyczno - nacjonalistycznym schemacie się nie mieścili: Ślązacy, Niemcy oraz wszyscy, którzy gorliwie ideologii komunistycznej nie głosili tudzież uważali, że w jakimś stopniu nie przynależą do narodu polskiego.

  Marsz dotarł najpierw pod Halę Targową, gdzie więźniowie byli dzieleni, a potem pod bramę obozu. Kwiaty składali m.in. posłowie oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. W czasie wystąpienia o prześladowaniach górnośląskich ewangelików w 1945 roku opowiedział ks. Marcin Brzóska, proboszcz luterańskiej parafii w Świętochłowicach, a o planach powstania filmu fabularnego opartego w części na historii obozu w Zgodzie - reżyser Ingmar Villqist.

  Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, który organizuje marsz, przypomina, że w ubiegłym roku ustanowiono Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. - To edukowanie społeczeństwa owocuje kolejnymi inicjatywami o charakterze lokalnym. Ludzie ośmieleni nie boją się już przypominać o tym co stało się w 1945 roku i w latach kolejnych - wyjaśnia.- Jego zdaniem wiedza na temat tamtych wydarzeń staje się bardziej powszechna, ale brakuje kropki nad "i". - Chodzi o pewną ocenę tamtych wydarzeń. Bolesnym jest, że z ust niektórych polityków w debacie publicznej padają słowa, które świadczą o głębokim niezrozumieniu tego, co stało się w 1945 roku na Górnym Śląsku.

  Jerzy Gorzelik powiedział, że są to wydarzenia słabo znane, i dodał, że "tak naprawdę nie chodzi tylko o Górnoślązaków". - Musimy mieć świadomość, że polskie władze komunistyczne dokonały w części regionów ówczesnej Polski tak naprawdę regularnych czystek etnicznych eliminujących, te grupy, które nie pasowały do wizji jednolitej narodowo, etnicznie i językowo Polski - powiedział.

  Marsze na Zgodę od czterech lat organizuje Ruch Autonomii Śląska. Od ubiegłego roku - gdy Gorzelik został członkiem zarządu woj. śląskiego - uroczystości mają oficjalny charakter. Przed rokiem wojewódzcy radni zdecydowali też, że ostatnia niedziela stycznia obchodzona będzie w woj. śląskim jako Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

  W kilku innych miejscowościach regionu w najbliższych dniach odbędą się msze w intencji ofiar.

  Pojęcie Tragedii Górnośląskiej dotyczy aktów terroru wobec Górnoślązaków - aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu, które miały miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do 90 tys. osób. Według aktualnej wiedzy, nie wróciło kilka tysięcy z nich. PAP

  BYLIŚCIE NA MARSZU NA ZGODĘ? OPISZCIE SWOJE WRAŻENIA TYM, KTÓRZY NIE BYLI

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (96)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TEN DAREK TO JAKIS PSYCHOPATA

   SS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

   ZAJMUJE SIE TYLKO ZBRODNIAMI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytułem przypomnienia

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 43
   Kilkaset tysięcy Ślązaków walczyło w hitlerowskich mundurach.I to nie tylko w Wehrmachcie poprzez przymusowy pobór, co obecnie probuje się wyakcentować. Skupmy się na załodze największego...rozwiń całość
   Kilkaset tysięcy Ślązaków walczyło w hitlerowskich mundurach.I to nie tylko w Wehrmachcie poprzez przymusowy pobór, co obecnie probuje się wyakcentować. Skupmy się na załodze największego hitlerowskiego obozu zagłady, tj. KL Auschwitz..
   W 1940r. obywatele, którzy do 1938r. posiadali w II Rzeczypospolitej tylko polskie obywatelstwo, stanowili blisko 10% załogi SS tamtejszego obozu. Przykładowo w 1944 roku 63 esesmanów KL Auschwitz przed 1938 rokiem było obywatelami polskim, przede wszystkim ze Śląska. W "Dzienniku Zachodnim" jakoś nie spotkałem się z niżej wymienionymi nazwiskami:
   Georg Wosnitzka/ Woźniczka / ur. 30.08.1911r. w Katowicach; SS-Sturmann, brał bezpośredni udział w zagładzie wsypując cyklon do komór gazowych.
   Oswald Kaduk ur. 26.08.1906r. w Chorzowie, w SS od 1939r. pierwszy podoficer raportowy, SS- Oberscharfuhrer, od 1945 w KL Mauthausen. Tylko podczas jednej selekcji wybrał na śmierć 1000 więźniów.
   Michael Mokrus ur.22.09.1907r. w Siemianowicach Śląskich, SS-Unterscharfuhrer, w SS od 1940r., nadzorca więziennej kompanii karnej.
   Wilhelm Polotzek ur. 2.01.1914r. w Bytomiu, SS-Oberscharfuhrer, podoficer do spraw raportowych.
   Karol Kurpanik ur. 22.03.1909r. w Nowym Bytomiu, w SS od 1940r. ,
   SS-Unterscharfuhrer , kierownik obozu kwarantanny, podoficer raportowy.
   Karl Czapla ur. 1.02.1911r., SS-Unterscharfuhrer , od 1940r. w SS, kierownik obozu kwarantanny, podoficer raportowy.
   Paul Szczurek ur. 26.06.1908r. w Królewskiej Hucie, Przed wstąpieniem do SS w 1940 służył jako podoficer w wojsku polskim, SS-Uterscharfuhrer, dokonywał selekcji do komór gazowych.
   August Bogusch ur. 5.08.1890r. w Lublińcu, SS-Scharfuhrer, dokonywał selekcji do komór gazowych.
   Max Popiersch ur. 26.05.1893r. w Pszczynie, lekarz obozowy SS- Sturmbannführer/zmarł na tyfus/.
   Gustaw Wieczorek, SS-Oberscharführer, z-ca kierownika podobozu w Monowicach.
   Leo Wietschorek, kryminalista, kapo kwarantanny.
   Franz Janik, od 1943 kierownik rzeźni zaopatrującej SS.
   Albert Jaguschok, kompania wartownicza SS.
   Rudolf Kamieniczny, SS-Unterscharführer ,kierownik podobozu w Libiążu.
   Wilhelm Kowol, SS-Unterscharfuhrer, kierownik podobozu w Jawiszowicach oraz Trzebini.
   Otto Ogurek / przez „ u ” /, SS-Oberscharfuhrer, blokowy aresztu obozowego
   Georg Sowa, kierownik kasyna SS.
   Oskar Scheda, działacz obozowego towarzystwa sportowego załogi SS.
   Wiktor Oleksiuk, SS-Unterscharfufrer, pracownik oddziału w Brzezince.
   Stefan Olejak, SS-Unterscharfufrer, pracownik oddziału w Brzezince.
   Florentyna Cichoń, członkini SS, kierowniczka podobozu kobiecego w Rajsku.
   Joachim Mrugowski, szef higieny Waffen SS, zamawiał cyklon.
   Każda armia podczas ostatniej wojny światowej dopuszczała się zbrodni, nie wyłączając Amerykanów i Polaków/ chociażyby w Normandii. Takie były prawa wojny, którą wywołały hitlerowskie Niemcy przy poparciu setek tysięcy Ślązaków. A jak to bywa, wojna pochłania tysiące niewinnych ofiar. Ignorancja historyków i dziennikarzy może doprowadzić do takiej sytuacji, jak np. w ubiegłym roku w Poznaniu, kiedy to w publikacji Urzędu Miejskiego wśród osób zasłużonych dla miasta znalazł się Artur Liebehenschel - komendant obozów zagłady w Auschwitz i Majdanku.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytułem uzupełnienia

   oto oni... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 63

   Raimond Bogusch (ur. 5 sierpnia 1890, zm. 28 stycznia 1948) - zbrodniarz
   hitlerowski, jeden z funkcjonariuszy SS pełniących służbę w obozach
   koncentracyjnych oraz SS-Scharführer.
   Urodzony w...rozwiń całość

   Raimond Bogusch (ur. 5 sierpnia 1890, zm. 28 stycznia 1948) - zbrodniarz
   hitlerowski, jeden z funkcjonariuszy SS pełniących służbę w obozach
   koncentracyjnych oraz SS-Scharführer.
   Urodzony w Lublińcu (Górny Śląsk) (niem. Lublinitz), z zawodu urzędnik. Członek
   NSDAP od października 1932 i SS od kwietnia 1933 (numer identyfikacyjny 51 922).
   31 sierpnia 1939 został wcielony do czynnej służby w SS-Totenkopfverbände, z
   przydziałem do obozu koncentracyjnego Buchenwald. Od 27 stycznia 1941 do 18
   stycznia 1945 należał do załogi Auschwitz-Birkenau, gdzie był m.in. wartownikiem
   oraz funkcjonariuszem wydziału III - kierownictwo obozu (Abteilung III -
   Schutzhaftlagerführer), zatrudnionym jako kierownik bloku więźniarskiego
   (Blockführer). Po ewakuacji Auschwitz przebywał w obozie koncentracyjnym Mysen
   koło Oslo w okupowanej Norwegii, a stamtąd - w lutym 1945 - przeniesiono go
   ponownie do obozu Buchenwald, a następnie do załogi obozu koncentracyjnego
   Mauthausen-Gusen.
   W Auschwitz Bogusch brał w lecie 1943 udział w selekcjach transportów żydowskich
   i przekazywaniu części z nich do komór gazowych. Niezależnie od tego szczególną
   nienawiścią pałał do polskich więźniów, których często bił bez powodu, karał
   chłostą, a także kierował niektórych z nich do kompanii karnej. Na każdym też
   kroku starał się wzbogacić kosztem więźniów. Za swoje zbrodnie został nawet
   skazany jeszcze podczas trwania okupacji przez polskie podziemie na karę
   śmierci, co ogłosiło radio londyńskie.
   Po zakończeniu wojny Bogusch został schwytany przez aliantów i wydany władzom
   polskim. W pierwszym procesie oświęcimskim został skazany przez Najwyższy
   Trybunał Narodowy w Krakowie na śmierć przez powieszenie i stracony w więzieniu
   Montelupich pod koniec stycznia 1948.

   Oswald Kaduk ps. Teufel
   (ur. 26 sierpnia 1906, zm. 31 maja 1997) - zbrodniarz hitlerowski, członek
   załogi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i SS-Oberscharführer.
   Urodził się w Königshütte (obecnie Chorzów w Polsce), w 1939 wstąpił do SS, a
   rok później przydzielono go do Waffen-SS. Początkowo walczył na Froncie
   Wschodnim, następnie w lipcu 1941 został skierowany do Auschwitz, gdzie pełnił
   służbę w rewirze (szpitalu obozowym). Kaduk stopniowo awansował w obozowej
   hierarchii, zostając najpierw Blockführerem (kierownikiem bloku), a następnie
   Rapportführerem (oficerem raportowym, odpowiedzialnym za apele więźniów). Był
   jednym z najokrutniejszych esesmanów, którzy pełnili służbę w Auschwitz.
   Zwłaszcza pod wpływem alkoholu, stosował najwymyślniejsze tortury i kary wobec
   więźniów. Dokonywał rozlicznych egzekucji i brał udział w mordowaniu Żydów w
   komorach gazowych Brzezinki. Otrzymał od więźniów pseudonim "diabeł" (niem.
   teufel). W Auschwitz przebywał do ewakuacji obozu w styczniu 1945, następnie
   pełnił również służbę w Mauthausen-Gusen.
   Po upadku III Rzeszy, Kaduk początkowo pracował w cukrowni w Löbau, lecz w
   grudniu 1946 został rozpoznany przez byłego więźnia Oświęcimia. Aresztowano go i
   radziecki Trybunał Wojskowy skazał Kaduka w sierpniu 1947 na karę 25 lat
   pozbawienia wolności, którą odbywał we wschodnioniemieckim więzieniu Bautzen.
   Zwolniony został w 1956 i wyjechał do RFN, gdzie pracował jako pielęgniarz. Już
   jednak w 1959 aresztowała go zachodnioniemiecka policja w Berlinie. W 1963 Kaduk
   zasiadł na ławie oskarżonych w drugim procesie oświęcimskim, który toczył się
   przed sądem we Frankfurcie nad Menem. 19 sierpnia 1965, wobec udowodnienia mu
   bezpośredniego zabójstwa 10 osób i udziału w zamordowaniu kolejnego 1000 ludzi,
   skazano go na dożywocie (najwyższy wymiar kary). Zwolniony z więzienia ze
   względu na stan zdrowia w 1989. Zmarł w 1997 w Langelsheim-Lautenthal.

   Walter Schmidetzki
   (ur. 5 stycznia 1913, zm.?) - zbrodniarz hitlerowski, kierownik administracji w
   niemieckich obozach koncentracyjnych Flossenbürg, Auschwitz III - Monowitz i
   Natzweiler-Struthof oraz SS-Obersturmführer.
   Urodził się w Żorach. Z zawodu był pracownikiem rolnym. 1 sierpnia 1934 wstąpił
   do SS (nr identyfikacyjny 224469), a we wrześniu 1939 skierowano go do
   Waffen-SS. Do 1942 brał udział w walkach na froncie. 1 sierpnia 1942 Schmidetzki
   został przydzielony do służby w obozie Dachau, gdzie był strażnikiem. Następnie
   od grudnia 1942 do lutego 1943 przeszedł szkolenie oficerskie. 18 lutego 1943
   został skierowany do administracji obozu Hinzert. 14 lutego 1944 przeniesiono go
   do Flossenbürga, gdzie kierował obozową administracją.
   12 maja 1944 Schmidetzki skierowany został do kompleksu obozowego Auschwitz,
   gdzie początkowo kierował wydziałem zajmującym się dezynfekcją w Birkenau. W
   czerwcu 1944 przejął pod nadzór tzw. Kanadę, czyli ogromne magazyny, w których
   przechowywano mienie zamordowanych w komorach gazowych Żydów. Jednocześnie od 15
   sierpnia 1944 do 19 stycznia 1945 kierował administracją w Monowicach.
   Schmidetzki po likwidacji Auschwitz trafił do Natzweiler-Struthof. W obozie tym
   kierował administracją do kwietnia 1945.
   Po zakończeniu wojny osądzony został przez francuski Trybunał Wojskowy w Rastatt
   w procesie załogi Natzweiler-Struthof. Schmidetzkiemu wymierzono karę 20 lat
   pozbawienia wolności.

   źródło: Wikipedia
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIKT TEGO NIE MUSI PRZYPOMINAC BO TO ZNANA HISTORIA

   PETER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 37

   NATOMIAST O ZBRODNIACH POLAKOW I ROSJAN W CZASIE POKOJU PO 45 ROKU NA LUDNOSCI NIEMIECKIEJ NA GORNYM SLASKU NIKT NIE PISAL .
   CO DO TWOJEGO ZRODLA WIADOMOSCI TO JEST ONO NIEWIARYGODNE WIKIPEDIE...rozwiń całość

   NATOMIAST O ZBRODNIACH POLAKOW I ROSJAN W CZASIE POKOJU PO 45 ROKU NA LUDNOSCI NIEMIECKIEJ NA GORNYM SLASKU NIKT NIE PISAL .
   CO DO TWOJEGO ZRODLA WIADOMOSCI TO JEST ONO NIEWIARYGODNE WIKIPEDIE
   FORMUJA SAMI CZYTELNICY BARDZO CZESTO BLEDNIE .TE 10 % TO DOPISANE KLAMSTWO

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najbardziej na swiecie znany POLAK

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 33

   Feliks Dzierżyński , ps. partyjne: "Jacek", "Jakub", "Franek", "Astronom", "Józef", "Domański" (ur. 11 września[1] 1877 w Oziembłowie[2][3], w Puszczy Nalibockiej, zm. 20 lipca 1926 w Moskwie)...rozwiń całość

   Feliks Dzierżyński , ps. partyjne: "Jacek", "Jakub", "Franek", "Astronom", "Józef", "Domański" (ur. 11 września[1] 1877 w Oziembłowie[2][3], w Puszczy Nalibockiej, zm. 20 lipca 1926 w Moskwie) – polski i rosyjski działacz socjalistyczny i komunistyczny, twórca i szef pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeka, GPU i OGPU, symbol terroru w rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji, zyskał przez to miano "Żelazny Feliks", "Krwawy Feliks" i "Czerwony Kat". Uważany za jednego z twórców państwa radzieckiego.Feliks był synem nauczyciela fizyki i matematyki, Edmunda Dzierżyńskiego i Heleny[4] z Januszewskich.
   Powtarzał I klasę, głównie ze względu na język rosyjski, którego nauka przychodziła mu z trudem; z powodzeniem dawał sobie natomiast radę z przedmiotami ścisłymi, szczególnie z matematyką i fizyką
   Podczas rewolucji należał do ścisłego kierownictwa partii bolszewików, był bliskim współpracownikiem Lenina. W latach 1917-1926 stał na czele Nadzwyczajnej Komisji ds. Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (ros. ЧК, Czeka, czerezwyczajka), która była odpowiedzialna za masowe zbrodnie na "wrogach ludu": przeciwnikach politycznych, ale także "obcych klasowo" ziemianach, przedsiębiorcach, duchownych. W 1920 członek samozwańczego Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski w Białymstoku. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OTO ..

   adi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 31

   ..gorolsko wjedza łoparto ino na WIKIPEDII.
   Gratuluja wom gorole. Jak mocie ino wiedza "z takich przekazow" , to naprowda "jesteście mocni w tymacie historii GŚ". "GRATULACJE" w umiejętności...rozwiń całość

   ..gorolsko wjedza łoparto ino na WIKIPEDII.
   Gratuluja wom gorole. Jak mocie ino wiedza "z takich przekazow" , to naprowda "jesteście mocni w tymacie historii GŚ". "GRATULACJE" w umiejętności dobierania materiałów które nigdy nie pomogom wam poznać prawdziwej historii tej ziemii. Ale wy lubicie , jak zawsze - po najmniejszej linii oporu. PO CO SIĘ WYSILAĆ.
   Jak bedzie źle , to rewolucje zrobim przecie. Nieprawdaż ?. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @darek

   adi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 32

   A kaś ty to wyczytoł karlusie ??.
   W tyj polskij historycznyj propagandzie ??.
   To życza dalszyj takij komunistycznyj edukacji w tym tymacie ,a "bydziesz wielki". WIĘKSZY NIŻ TEN , CO TU O TYM...rozwiń całość

   A kaś ty to wyczytoł karlusie ??.
   W tyj polskij historycznyj propagandzie ??.
   To życza dalszyj takij komunistycznyj edukacji w tym tymacie ,a "bydziesz wielki". WIĘKSZY NIŻ TEN , CO TU O TYM PISZE.(czyli większy niż @darek)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @darek

   Wiedza z autopsji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 36

   Ten przypadek z Liebehenschlem świadczy o burdelu jaki macie w tym Polandzie.Po za tym co chciałeś dowieśc tą listą ? Nim następnym razem zabierzesz głos w sprawie Śląska i Ślązaków,zaglądnij do...rozwiń całość

   Ten przypadek z Liebehenschlem świadczy o burdelu jaki macie w tym Polandzie.Po za tym co chciałeś dowieśc tą listą ? Nim następnym razem zabierzesz głos w sprawie Śląska i Ślązaków,zaglądnij do wiarygodnego podręcznika historii i zapoznaj się z dziejami tej ziemi.I nie prowokuj do zestawienia list Polaków którzy wykańczali swych Żydowskich współobywateli,przed,w czasie i po wojnie.A co do wywołania tej wojny i tych co ją wywołali,to co piszesz na ten temat też nie jest takie pewne,nawet liczba Ślązaków w armii niemieckiej jest niedokładna - nie kilka setek Ślązaków a kilka milionów służyło pod hasłem Got mit Uns.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lista

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

   Ta lista wymownie swiadczy o tym że nie można się kierowac brzmieniem nazwisk przy ustalaniu narodowości lub pochodzenia.Świadczy również o tym co łaczyło Ślązaków z Polską.Zaprzecza również...rozwiń całość

   Ta lista wymownie swiadczy o tym że nie można się kierowac brzmieniem nazwisk przy ustalaniu narodowości lub pochodzenia.Świadczy również o tym co łaczyło Ślązaków z Polską.Zaprzecza również teori,że Ślązacy to Polacy.Nie rozumiem Twoje pretensje do Ślązaków o to że walczyli w szeregach swojej armi,biorąc odwet za 1921 rok.To nie Niemcy Polsce odebrali Śląsk,tylko było dokładnie na odwrót.Chcieliście wmówic Ślązakom Polskośc,to macie tego efekty.I nie pierdolcie Ślązakom o jakiejś zdradzie w stosunku do Polski.Prawda historyczna zaprzecza wszystkim Waszym klamstwom.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 29

   Joachim Mrugowski--zamawiał cyklon? A kto zamówil zapalki do spalenia stodoly w Jedwabnem?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda boli

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

   Jeżeli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy zapałkami a cyklonem to jego sprawa. Dodam tylko,że jego producentów osądzili i powiesili na szubienicy Brytyjczycy, a Mrugowskiego Amerykanie. Każdy żołnierz...rozwiń całość

   Jeżeli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy zapałkami a cyklonem to jego sprawa. Dodam tylko,że jego producentów osądzili i powiesili na szubienicy Brytyjczycy, a Mrugowskiego Amerykanie. Każdy żołnierz SS z KL Auschwitz był zbrodniarzem, także ten z kasyna czy z rzeźni. Kierowanie masarnią był zbodnią, bo przy produkcji mięsa pracowali więźniowie, a za " kradzież " odpadków można było stracić życie. Kierowanie kasynem było zbrodnią , bo większość towarów " luksusowych " pochodziło z rabunku paczek żywnościowych MCK lub więźniów kierowanych bezposrednio do gazu. Co najmniej kilku pracowników obozowego kasyna za ograbianie więźniów zostało skazanych przez sądy III Rzeszy jeszcze w czasie wojny.Kierowanie towarzystwem sportowym też było zbrodnią, bo uczono mi.n technik zabijania więźniów, nie wspominając o wykorzystywaniu ich do prac budowlanych czy urzadzaniu " zawodów sportowych " z ich udziałem. W wykazie zabrakło wielu innych nazwisk Ślązaków z KL Auschwitz, jak np. z firmy Karla Pluty z Bytomia, czy Roberta Koehlera z Mysłowic, które budowały obozowe krematoria. Zabrakło też w wykazie zrodniarzy SS z Pomorza / np. Lachmana z Bydgoszczy i Buchholza z Nowaczykowa/ Niektórzy zanim rozpoczną dyskusję na forum niech poczytają trochę książek, dokumentów w archiwach i td. ,bo poziom wiedzy jaki reprezentują jest dobry do dyskusji w piwiarni.
   Ktoś przywołuje Feliksa Dzierżyńskiego, ale co to ma wspólnego z tematem.Wiem o zbrodniarzach i zdrajcach polskich więcej niż wszyscy powyżsi krytycy razem wzięci: czy wiecie, że w czasie powstania kościuszkowskiego za zdradę Rzeczypospolitej na szubienicy skończyli polscy biskupi Kossakowski i Massalski, że w Katyniu obok bohaterów zginęli polscy dezerterzy z pola walki / m.in. ze Śląska / oraz policjanci odpowiedzialni za tłumienie protestów chłopskich okupionych stratami kilkakrotnie przewyższającymi ofiary stanu wojennego. Ale to nie jest temetem dyskusji. Rozmawiajmy o Śląsku.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprostowanie

   uwe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 34

   Tylko portrety Kossakowskiego i Massalskiego "zginęły" na szubienicy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwe,nie zabieraj głosu o czymś, o czym nie masz pojęcia

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 43

   Nie portrety, ale biskupie ścierwa zawisły na szybienicach. Natomiast wieszano portrety tych, którzy zdążyli uciec przed powstaniem.Tym dwóm knurom się nie udało.
   Kto cię uczył historii? Chyba...rozwiń całość

   Nie portrety, ale biskupie ścierwa zawisły na szybienicach. Natomiast wieszano portrety tych, którzy zdążyli uciec przed powstaniem.Tym dwóm knurom się nie udało.
   Kto cię uczył historii? Chyba zakonnice lub zezowate pętaki z IPN.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytul

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 36

   co ma Dzierzynski wspolnego z tematem? a to ze jest to jeden Polak- odpowedzialny za wiecej ofiar niz wszyscy slazacy razem wzieci.
   dla martwego zyda nie ma roznicy czy zginal z plomieni...rozwiń całość

   co ma Dzierzynski wspolnego z tematem? a to ze jest to jeden Polak- odpowedzialny za wiecej ofiar niz wszyscy slazacy razem wzieci.
   dla martwego zyda nie ma roznicy czy zginal z plomieni wznieconych zapalk czy cyklonem. Moze gdyby polskiej dziczy dac cyklon to zamordowala by wiecej swoich wspolziomkow. Po prostu nie mieli odpowiednich narzedzi do zabijania-podobnie Ukraincy na wolyniu.
   Jesli chcesz udoodnic ze Slazacy to najwieksi zbrodniarze to ci sie nie uda.
   A twoja niezdrowa fascynacja tematem mordowania w obozach swiadczy o tym ze cos nie tak jest z twoim umyslem. NORMALNY czlowiek nie napieprza o tym caly czas i nie mysli o tym caly czas.
   Udaj sie na psychiczna rekonwalescencje.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 38

   Z moim umysłem jest wszystko w porządku. To, że tyle wiem o zbrodniach wojennych, jak również o wielu innych sprawach to wynik wszechstronnych zainteresowań oraz pogłębianej wiedzy.W swoim życiu...rozwiń całość

   Z moim umysłem jest wszystko w porządku. To, że tyle wiem o zbrodniach wojennych, jak również o wielu innych sprawach to wynik wszechstronnych zainteresowań oraz pogłębianej wiedzy.W swoim życiu przeczytałem więcej publikacji i dokumentów archiwalnych niż ty razy się wypróżniłeś. Nie przyszło mi nawet do głowy, żeby kogoś przekonywać, że Ślazacy to najwięksi zbrodniarze i nigdzie tego nie pisałem. Równie dobrze znam biogramy licznej rzeszy Ślązaków, którzy zginęli z rak hitlerowcow.Natomiast dziwnym trafem w publikacjach, także naukowych, nazwiska wielu wymienionych zbrodniarzy nie pojawiają się wcale. Uczestnicy marszów organizowanych przez RAŚ nie mają pojęcia, kto to był Georg Woźniczka, czy Oswald Kaduk, którego nawet w RFN skazano na dożywocie. I na tym polega sedno sprawy, na przemilczeniu prawdy. Akcentuje się zbrodnie jednej strony/ w tym wypadku Sowietów/ a zataja zbrodnie drugiej. Problem ten dotyczy nie tylko Śląska. Czy na Podhalu dzieci i młodzież uczy się o tym, że ponad 200 ich przodków zgłosiło akces do SS ? Podobnie jak tematem tabu są zbrodnie dokonane przez Polaków na Kresach. O tych popełnionych przez Ukraińców się pisze, ale o będących dziełem Polaków już nie. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że warunkiem porozumienia jest poznanie pełnej prawdy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TAAK JEST ..

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 30

   a ło JEDWANYM CISZA POLOKI a czymu/ . Wstyd wos .?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzienki

   ollin77 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 26

   Docyniom to coś zrobioł!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapraszam do galerii zdjęć z IV Marszu Na Zgodę

   Monika Fobia Waniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 33

   Galeria zdjęć z IV Marszu Na Zgodę 28.01.1012r :

   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.290662234324120.69706.100001410368614&type=1&l=4877d1aac2

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co do ONR - szlyzjerscy "znafcy" To pewnie się zdziwicie ale w przedwojennym

   robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 50

   województwie śląskim ONR był bardzo silny. Właściwie był to drugi po Mazowszu pod względem liczebności oddział ONR. ONR jako legalna organizacja działał tylko kilka miesięcy a sanacja przestraszona...rozwiń całość

   województwie śląskim ONR był bardzo silny. Właściwie był to drugi po Mazowszu pod względem liczebności oddział ONR. ONR jako legalna organizacja działał tylko kilka miesięcy a sanacja przestraszona jego błyskawicznym rozwojem pod pozorem działalności bojówkarskiej szybko go zdelegalizowała. Święci nie byli ale w tamtym czasie każda partia miała swoje bojówki a najwięcej burd wg. danych policji robiły bojówki lewicowe w tym parti żydowskich i komunistycznych ( ok. 70 % )zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieomylny fanatyku robi...nas niczym nie zdziwsz

   JO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 33

   Do przedwojennego ONRU nalezeli Polacy,ktorzy po przylaczeniu czesci Gornego Slaska do Polski zaczeli masowo sie osiedlac .Tymi fanatykami sie chwalisz,ta banda naplywowych fanatycznych prymitywow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władze komunistyczne szczególnie tępiły AKowców, jeszcze chętniej NSZowców

   robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 39

   i ogólnie każdego kto był przeciw nim, nieważne czy był Polakiem czy nie. Dowodzili sowieci bądź ich agenci często jak Morel - Żydzi ( ci zaś szczególnie nienawidzili Niemców i mieli za co ) To...rozwiń całość

   i ogólnie każdego kto był przeciw nim, nieważne czy był Polakiem czy nie. Dowodzili sowieci bądź ich agenci często jak Morel - Żydzi ( ci zaś szczególnie nienawidzili Niemców i mieli za co ) To jest historyczny fakt. Większość pensjonariuszy tego obozu stanowili właśnie Niemcy, których nikt specjalnie nie żałował pamietając co wyprawiali wcześniej i to też fakt. Takich obozów było na terenie Polski zajętej przez sowiety multum ( były nawet pod Warszawą jeden zresztą rozbili partyzanci i uwolnili z niego ok. 1000 osób )i to kolejny fakt. Pieprzenie o jakiejś odrębnej Tragedi Górnośląskiej to czysta POLITYKA, PROPAGANDA I HIPOKRYZJA. Połowa świata ( w tym cała Polska ) to była wtedy jedna wielka tragedia. Konkretnie w tej części świata wywołali ją Niemcy także ci mieszkający na GŚ. Niektórzy za to zapłacili. Więc to wy szlyzjerki uzupełnijcie swoją wiedzę i nie próbujcie robić idiotów z innych. Dodam, że największą masową zbrodnią czasów powojennych w Polsce była tzw. masakra augustowska gdzie NKWD jednorazowo rozstrzelała ok 700 Polaków a na GŚ było wymordowanie 200 partzantów oddziału NSZ "Bartka" z Beskidów jesienią 46 pod pozorem ewakuacji na zachód. Gdybyście chcieli czcić tych ludzi sam poszedłbym na marsz. Ale wy musicie kłamać udawać że nie dostrzegacie przyczyny i skutku, że wojna rozpoczęła się w styczniu 1945 r i że śląscy Niemcy to niewiniątka którzy nigdy nie skrzywdzili nawet muchy. Powtarzam puste to i głupie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @robi

   BH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

   IGNOROWAC ten kawałek goowna który z czasem sie sam zutylizuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co mozna do tego dodac?

   Silesian Rebel!!!!!!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 35

   Wlasciwie nic! Jestem rodowitym Slunzokiem i jak na to wszystko patrza to mi sie zle robi!!!!
   Z mojyj rodziny byli w wermachcie w SS i byli tez tacy co w Katyniu,Charkowie i Twer przez ruskich...rozwiń całość

   Wlasciwie nic! Jestem rodowitym Slunzokiem i jak na to wszystko patrza to mi sie zle robi!!!!
   Z mojyj rodziny byli w wermachcie w SS i byli tez tacy co w Katyniu,Charkowie i Twer przez ruskich zamordowani zostali. Masz racje, ze to co sie wtedy dzialo to do wszystkich tragedia byla.
   Do niektorych Slunzokow moga ino pedziec, zeby sie dobrze nad tym zastanowili co robiom i co godaja bo my nie som pympkiym swiata. Jo tyz jest za Autonomia do Slonska ale widac tu kazdym forum co mi kazdy rozsadny poswiadczy, ze ta strona Slasko sie bardzo w kierunku Niemiec klanio.
   A takie Slonzoki to do mnie nie Slonzoki. Jak juz stoc to ino za jednom stronom - tom Slonskom a nie Polokow od nojgorszych wyzywac a z niymcow pobrytyncow robic.Pogodejcie dokladnie z Dziadkami jak jeszcze zyja. Jak to za niymca w urzyndach bylo? jak traktowali tych wszystkich co zaslowianskie nazwiska mieli?
   A Spytejcie sie tyz czy do wermachtu i SS na ochotnika szli? Ja Ja byli tacy co niymcom do d*** wlazili i dalyj jest ich pelno ale do niymcow bydom oni zawsze ino Klasse 2!!!


   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rebel ? abo ????

   hindenburger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 32

   Jesteś paciulokym i tyla,jak to boło za niymca w urzyndach - a jak paciuloku boło za poloka w urzyndach? nie wiesz to jo ci powiem, mie i moji rodzinie poloki zmienieli nie ino nazwisko ale i...rozwiń całość

   Jesteś paciulokym i tyla,jak to boło za niymca w urzyndach - a jak paciuloku boło za poloka w urzyndach? nie wiesz to jo ci powiem, mie i moji rodzinie poloki zmienieli nie ino nazwisko ale i imiona,napisali ,że spowody "skażenia",takich jak jo boło tysiące.My sie łod polokow nic dobrego nie dostali,łobejżi sie łobrozki jak piery wyglondali miasta,porzondek i czysto a dzisiok? burdel,powyrywane poty,dziury na chodnikach i drodze a ty chwolisz polokow????Keby Niemcy nie pomogali Polsce jako nojwiekszy płatnik Euro to byś jeszcze dzisiok w kufaji i gumiokach łazioł.A tak po prowdzie to z ciebie taki slonzok jak z kozi d*** tromba,jak eś jest gorolym a tego ci nie bronia to ale nie pisz pierdoł ło slonzokach bo mosz tyla wiedzy ło nos co miesieczne dziecko.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązak nie musi Polakowi nic udowadniać :)

   polski nacjonalista ;) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 27

   Wystarczy, że godo... Każdy Polak, który zna niemiecki prawie wszystko zrozumie.
   W Polsce Ślazak jeżeli poradzi może być nawet i premierem. Jest Kaszub, dlaczego nie Ślązak ? Jak jacyś Ślązacy...rozwiń całość

   Wystarczy, że godo... Każdy Polak, który zna niemiecki prawie wszystko zrozumie.
   W Polsce Ślazak jeżeli poradzi może być nawet i premierem. Jest Kaszub, dlaczego nie Ślązak ? Jak jacyś Ślązacy chcą dalej wchodzić Niemcom w tyłek to ich sprawa... No i jak tam już są, to wiadomo, gdzie Niemcy ich mają... Niemcy tak zorganizowali Europę i tyle zarabiają na handlu ze "wspólną Europą", że łaski nie zrobią jak dadza potem drobną dotację, która i tak zostanie w dużej części wydana na towary i usługi z Niemiec. Niepotrzebny jest ten cały wrzask propagandowy o sponsorowaiu Polski przez Niemcy. Nie tak były "sponsorowane" inne kraje włączane do UE. W 1989 nastąpiły, zmiany często chaotyczne i głęboki kryzys. Ale tylko ślepy i niechętny Śląskowi i Polsce nie może zauważyć, że Śląsk i Polska się rozwija i bogaci. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Silesian Rebel

   Thomas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 27

   A Tobie się wydaje że u Polaków jesteś Klasse Eins ? Jako Ślązak,obojetnie jakiej opcji,dla nich jestes Szwabem,Krzyżakiem elementem obcym,i nie rób sobie żadnych nadzieji na jakikolwiek awans...rozwiń całość

   A Tobie się wydaje że u Polaków jesteś Klasse Eins ? Jako Ślązak,obojetnie jakiej opcji,dla nich jestes Szwabem,Krzyżakiem elementem obcym,i nie rób sobie żadnych nadzieji na jakikolwiek awans spoleczny wśród nich.Ament ! Ale najprawdopodobniej jesteś parszywym prowokatorem i agitatorem jakich pełno na tym forum.A to że Ślązacy w kierunku Niemiec się skłaniają to chyba nic nowego,tak już jest od 600 lat,i dziwi tylko fakt że,naród który nic innego nie potrafi robic tylko walczyc o swą Polskę ,tego nie rozumie.My Wam nie zabraniamy byc sobą,dlaczego chcecie zabronic tego innym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Deutschland schafft sich ab.

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 30

   Silesian Rebel wlasnie tak Slonsk nie jest pympkiym swiata. Niemcy maja dawno Slask w d****-sami sa wymierajacym narodem.
   Jak Slonzoki nie wezma spraw w swoje rece to grozi im zarowno zupelna...rozwiń całość

   Silesian Rebel wlasnie tak Slonsk nie jest pympkiym swiata. Niemcy maja dawno Slask w d****-sami sa wymierajacym narodem.
   Jak Slonzoki nie wezma spraw w swoje rece to grozi im zarowno zupelna polonizacja oraz coraz wieksza gospodarcza zapasc na polski wzor (niemieckie dotacje polski pasozyt unijny pochlonie calkowicie a te sie skoncza i to szybiej niz myslisz. wyssa Slonsk do reszty- w 2011 wypompowali chocby 5,4 mld zl z prywatyzacji JSW.
   Tu chodzi o przyszlosc, przeszlosc jest tylko podstawa na ktorej sie buduje ale ktorej nie wolno powierzyc polskim nacjonalistom do zaklamania. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Oberschlesier

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 28

   Trocha za bardzo szafujesz tym powiedzyniem,ze Niymcy majom Slonsk w d****.niymcy czimaja sie yno podpisanych traktatow panstwowych o uznaniu nowych granic.Jeszcze w latach 80-tych wisialy tukej...rozwiń całość

   Trocha za bardzo szafujesz tym powiedzyniem,ze Niymcy majom Slonsk w d****.niymcy czimaja sie yno podpisanych traktatow panstwowych o uznaniu nowych granic.Jeszcze w latach 80-tych wisialy tukej mapy,na kerych tereny niymieckie doly opisane jako Niymcy pod polskom administracjom.Tak ze mylisz sie grubo,ze sie tukej z tom stratom w glowach pogodziyli,bo niby czymu?.Czeba yno wiedziec,ze tych ziymi Niymcy lod goroli nazod bez wojny nie dostanom,a na to zodyn niy mo ochoty.Tak chopie wyglondajom realia.Jedyny co w ty sytuacji idzie robic,to donzynie Slonzokow do autonomii,zeby zakonczyc polnische Wirtschaft in Schlesien. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Jo

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 33

   Czesc Jo- zgadzam sie z toba prawie calosci, zarowno co do autonomii jak i polnische Wirtschaft jak i tego ze nawet Bundesverfassungsgericht uznawal do 1990 roku roszczenia niemieckie do Slaska....rozwiń całość

   Czesc Jo- zgadzam sie z toba prawie calosci, zarowno co do autonomii jak i polnische Wirtschaft jak i tego ze nawet Bundesverfassungsgericht uznawal do 1990 roku roszczenia niemieckie do Slaska. Ale od Wiedervereinigung wszystko sie zmienilo na plaszczyznie politycznej- nikt poza NPD nie podnosi postulatu zwrotu Slaska--ale co innego jest jescze wazniejsze.
   1. Demografia-Niemcy wymieraja i sami doplacaja teraz by inni u nich pracowali-zwijajaca sie ludnosc powoduje ,ze juz na pogrniczu sachsen i brandenburg wilki sie pojawiaja:)-wyludnienie pustostany w Leipzig Dresden. Teraz polak ma taniej kupic mieszkanie w Goerlitz niz Zgorzelcu.
   2. Zmiana spoleczno swiadomosciowa-patrz na Baden Wuertemberg tak konserwatywny land ma koalicje czerwonych i zielonych. Polityczne nastawienie ludnosci jest bardzo lewicowe i ukierunkowane na wewnatrz.
   3. RFN nie bedzie mial pieniedzy na jakiekolwiek dokladanie do Slaska nie mowiac juz o odbudowywaniu na wzor NRD.
   Innymi slowy --gdybysmy mieli teraz rok 1962 a nie 2012 to moze bym sie zgodzil z toba w 100 proc.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Oberschlesier

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 31

   A dziwisz sie,ze z NRD tylu sie wynioslo-kto tam chciol zyc w zdegenerowanym i zniszczonym kraju,jak miol lotwarto droga na fajny Zachod.Poszlo na regeneracja miliardy Euro i do dzisiej placymy...rozwiń całość

   A dziwisz sie,ze z NRD tylu sie wynioslo-kto tam chciol zyc w zdegenerowanym i zniszczonym kraju,jak miol lotwarto droga na fajny Zachod.Poszlo na regeneracja miliardy Euro i do dzisiej placymy podatek solidarnosciowy,zeby te teryny doprowadzic do ladu,co sie tysz udlao z pelnym sukcesem.Moze mosz okazja tam przebywac,to napewno widzisz te roznice.Wierz mi,ze jak by Slonsk bol zas niymiecki,to kasa by sie tysz znodla ,a Slonzoki jak jo to by psziszli ze swojom kaso,bo wiedzom,ze som u siebie,a niy jak teroz w gorolksim bezprawiu i nowymi przepisami co pora miesiyncy.To niy jest zodno baza do biznesu,to by bolo yno wtopiynie kasy.Jak by niy bolo,to zycza powodzynio wszystkim Slonzokom i pozdrowiom moj Heimat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy bylo fany Izraela ?

   Sil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 27

   Zawsze godaja jak sie krzywda wyrzadzila koszernym a przeciez ich kamrat Salomon Morel byl komendantem tygo obozu. Ciekaw ile Zydow wie o tej wspanialej historyi ich kamrata. Pewnie tyle ile...rozwiń całość

   Zawsze godaja jak sie krzywda wyrzadzila koszernym a przeciez ich kamrat Salomon Morel byl komendantem tygo obozu. Ciekaw ile Zydow wie o tej wspanialej historyi ich kamrata. Pewnie tyle ile Poloczkow o Gornoskiej Tragedii ? Moze trzyba wyslac zaproszenie do Tomeczka Grossa i lopisze to w swojej ksiazce tzn "zinterpretuje". zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolego

   ollin77 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   Jo moga mieć w jedny rynce ślonsko fana, a w drugi fana Izraela...Nie mom z tym problymu, a ty chba mosz!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robi wszechpolski bojowkarz z "ONRowska prawdziwa wiedza histeryczna"

   JO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 28

   Robi moi przodkowie i innych prawdziwych Slonzokow mieszkali na Slonsku juz kilkaset lat i byli uwazani za Niemcow ale czuli sie przede wszystkim Slonzokami z obywatelstwem niemieckim .Pradziadek...rozwiń całość

   Robi moi przodkowie i innych prawdziwych Slonzokow mieszkali na Slonsku juz kilkaset lat i byli uwazani za Niemcow ale czuli sie przede wszystkim Slonzokami z obywatelstwem niemieckim .Pradziadek mojego sasiada byl austriakiem i mieszkal na Slonsku od dziecka a jego 16letniego wnuka,gornika zameczyli w 45 roku w obozie w Swietochlowicach,tak samo jak ojca innego sasiada,ktory na dodatek byl Powstancem Slonskim.Wedlug ciebie chory psychicznie fanatyku ten powstaniec tez byl Niemcem.
   Nie masz pojecia o prawdziwej historii naszej ziemi,nie pisz glupot,bo swoja ignoracja wychowany na pseudohistorycznym belkocie twoich komunistycznych rechtorow i Onrowskich guru osmieszasz siebie i wszystkich Polakow.
   Ktos na forum przytoczyl madra mysl Milosza "spadkobierczynia ONR-u Partia"a ja dodam "a wszechpolacy spadkobiercami fanatyczno- nacjonalistycznych pogladow PZPR.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moi tyz

   Silesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

   starzik robil na grubie jako ratownik ich niy brali na front byl za AKS-em. Robi kaj byliscie przed 45 rokiem ? Juz ci godom do bany kera jechala na Beuthen to zescie musieli miec ausweis i tylko...rozwiń całość

   starzik robil na grubie jako ratownik ich niy brali na front byl za AKS-em. Robi kaj byliscie przed 45 rokiem ? Juz ci godom do bany kera jechala na Beuthen to zescie musieli miec ausweis i tylko 2gi wagon bo pierwszy byl dla "nur fuer deutsche". Kaj zescie byli w piwnicy na strychu. Teroz ich poskarzyc sie do ambasady USA ze amerykany wymordowali Indian i jeszcze ich dzien obchodza Świeto Dziekczynienia.
   za wiki
   "Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni, w menu nie było natomiast sosu żurawinowego (z braku cukru), ziemniaków, ciasta z dyni, ani indyków, zamiast których podano ptactwo wodne (kaczki, gęsi)..."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oboz

   rudy102 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 33

   robi i te inne autorytety "chistoryczne" powinny przyjac do wiadomosci ze pierwowzorem niemieckich obozow koncentracyjnych byla bereza krtuzka.mam jednak watpliwosci,czy jestescie wstanie to pohopic.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no to uczeń przebił mistrza milion razy...

   Gustlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 30

   A pierwsze obozy koncentracyjne tzw. gułagi zakładali bolszewicy w Rosji sowieckiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjęcie 15

   młodyigłupi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 32

   Podoba mi się ta niemiecka wrona z czerwonym dziobem i szponami.
   Daje dużo do myślenia.I ten z daszkiem do tyłu-też jakiś swojak.
   Kogo on reprezentował?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no ja zmien nicka

   Silesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 30

   na mlody gorol po polonizacji albo soron hahaha. To co kiedy gorolskie jewro wosze fussball plajery pokoza jak sie gro w logo pzpn. 3 szpile otwarcia, przetrwania i pozegnania :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty miechu niedouczony

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 24

   to jest sląski piastowski orzeł ale co tam może Polok wiedziec

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląski orzeł, durniu

   marszowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 34

   A obrażanie cudzych symboli narodowych wskazuje, żeś z tych, co ich w piaskownicy koledzy bili.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten z daszkeim...

   Maniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 34

   jakiegos ziomka zza odry!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama