Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rudzie Śląskiej powstaje szkoła górnicza

Joanna Oreł
Ruda Śląska powraca do kształcenia przyszłych górników. Już wkrótce obok Technikum nr 3, kształcącego młodzież w zawodzie technik górnictwa podziemnego, w mieście powstanie zawodowa szkoła górnicza.

Honorowy patronat nad tworzonym zespołem szkół objęła już prezes Kompanii Węglowej, Joanna Strzelec-Łobodzińska. Ta największa w Unii Europejskiej spółka górnicza jest gotowa zatrudniać rocznie około 500 absolwentów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych, kształcących młodzież w zawodach górniczych.

Czytaj więcej o przyszłości górnictwa w Polsce

W ramach tworzonej Zasadniczej Szkoły Górniczej powstaną klasy, które będą kształcić uczniów do zawodów górniczych. Zostanie ona otwarta przy istniejącym już Technikum nr 3, gdzie od 2004 roku uczniowie uczą się do zawodu techników górnictwa podziemnego. Patronat nad tworzonym zespołem szkół objęła Kompania Węglowa SA.

- Wychodząc naprzeciw zarówno potrzebom uczniów, jak i górnictwa, chcemy powrócić do kształcenia w Rudzie Śląskiej, w mieście z dobrymi tradycjami górniczymi i nieźle prosperującymi kopalniami, do kształcenia uczniów w zawodach górniczych - uzasadnia prezydent miasta, Grażyna Dziedzic.

Nowy Zespół Szkół rozpocznie pracę od września br. Na razie w planach jest utworzenie jedynie dwóch klas, ale w przypadku dużego zainteresowania rozważa się utworzenie również trzeciej.

Po co nowi górnicy? O tym, że Ruda Śląska jest jednym z najbardziej górniczych miast nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Fedrują tu cztery kopalnie, w tym trzy Kompanii Węglowej i jak się okazuje - ta sama KWSA ma w tym swój interes. Kompania ma bowiem plany odnośnie wydobycia pod Rudą Śląską i poszukuje pracowników.

- Największe zasoby, liczone w latach, ma kopalnia Halemba-Wirek, bo liczone na ponad sto lat - twierdzi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes kompanii.

Tym samym, rudzka kopalnia jest tą, na której KW SA chce najdłużej fedrować, spośród wszystkich swoich kopalni, a ma ich pod sobą 40.

Natomiast w KWK Bielszowice wydobycie zaplanowano na kolejne 70 lat, a w KWK Pokój na 30.
I tak, na kopalniach KWSA - i nie tylko - potrzebują zarówno absolwentów technikum o specjalnościach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa podziemnego, technik mechatronik, jak również absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach górnik, elektryk i ślusarz.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera