Kompania Węglowa zapowiada wzrost wydobycia i zatrudnienia

  Kompania Węglowa zapowiada wzrost wydobycia i zatrudnienia

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Kompania Węglowa (KW) przewiduje, że 2012 rok będzie pierwszym od wielu lat, kiedy w kopalniach firmy nie będzie spadku wydobycia węgla. Zwiększy się także zatrudnienie - spółka chce w tym roku przyjąć do pracy ok. 5,6 tys. osób.
  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

  "Nasza nowa strategia ma charakter agresywny i rozwojowy. To oznacza zarówno zwiększenie wydobycia węgla, jak i - stosownie do wynikających z tego potrzeb - uzupełnianie zatrudnienia" - powiedziała w poniedziałek w Rudzie Śląskiej prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

  Jak poinformowała, w ubiegłym roku należące do Kompanii kopalnie wydobyły łącznie ok. 39,8 mln ton węgla - nieco mniej niż rok wcześniej. Do wykonania planu techniczno-ekonomicznego oraz przekroczenia ilości 40 mln ton zabrakło kilkuset tysięcy ton. W tym roku ta wielkość ma zostać przekroczona.

  "Zakładamy, że w 2012 roku nie będzie spadku wydobycia węgla. Przeciwnie, ma ono stopniowo wzrastać, do ok. 43 mln ton w roku 2020" - powiedziała prezes.

  Z tym wiążą się także potrzeby uzupełniania zatrudnienia. W ubiegłym roku KW przyjęła do pracy ok. 5,3 tys. osób. W tym roku chce zatrudnić do pracy pod ziemią co najmniej 5,6 tys. nowych pracowników. Oznacza to wzrost zatrudnienia, bo na emerytury w tym roku przejdzie - jak się szacuje - ok. 4 tys. osób.

  "Niewykluczone, że skala przyjęć będzie większa. Zależy to m.in. od natężenia robót przygotowawczych, które będziemy musieli wykonać, aby utrzymać i zwiększyć nasze zdolności wydobywcze" - zaznaczyła Strzelec-Łobodzińska.

  Chodzi przede wszystkim o drążenie nowych wyrobisk i przygotowanie do eksploatacji nowych pokładów. W kopalniach zajmują się tym zwykle firmy zewnętrzne, których pracownicy drążą np. chodniki prowadzące do ścian wydobywczych. Kopalnie mają jednak kłopot, gdy firmy te nie są w stanie sprostać zamówieniom. Dlatego niewykluczone, że KW będzie sama prowadzić roboty przygotowawcze, zatrudniając w tym celu nowych, dodatkowych pracowników.

  Strzelec-Łobodzińska potwierdziła wcześniejsze prognozy, że KW zamknęła ubiegły rok zyskiem netto przekraczającym 500 mln zł. To m.in. efekt większej niż rok wcześniej sprzedaży węgla (głównie w kraju) oraz wzrostu jego cen.

  Prezes poinformowała, że sporny podatek od podziemnych wyrobisk, który - po korzystnych wyrokach sądowych - KW mogłaby odzyskać od gmin górniczych (w tych przypadkach, gdzie samorządy zwindykowały te środki) to ponad 200 mln zł. Według Strzelec-Łobodzińskiej w wybranych gminach możliwe byłoby przeznaczenie części środków np. na wspólne z gminami przedsięwzięcia.

  Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama