Koncern ArcelorMittal Poland zmniejszy zatrudnienie o tysiąc...

  Koncern ArcelorMittal Poland zmniejszy zatrudnienie o tysiąc osób

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Do końca 2012 r. koncern hutniczy ArcelorMittal Poland zmniejszy zatrudnienie o tysiąc osób wobec stanu z końca grudnia 2011. Redukcja nastąpi w różnych formach - od odejść na emerytury i inne świadczenia po zwolnienia za odprawą - wynika z informacji firmy.
  "Planowany na koniec 2012 r. poziom zatrudnienia w siedmiu polskich zakładach koncernu to 11,3 tys. pracowników wobec 12,3 tys., którzy zatrudnieni byli w grudniu 2011 r." - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka koncernu Sylwia Winiarek.

  Dodała, że "optymalizacji zatrudnienia posłuży szereg narzędzi, w tym odejścia naturalne, wydzielenia (do innych spółek - PAP), programy odejść przedemerytalnych oraz rozwiązywanie umów o pracę za odprawą".


  Konieczność zmniejszenia zatrudnienia firma tłumaczy pogorszeniem sytuacji gospodarczej, bardzo odczuwalnym w sektorze stalowym.

  "Popyt na stal w Europie utrzymuje się w dalszym ciągu na poziomie zaledwie 75 proc. zapotrzebowania sprzed kryzysu i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie można było mówić o powrocie do poziomu z 2008 r. Z tego względu ArcelorMittal wdrożył strategię, która zakłada dostosowanie poziomu produkcji do aktualnego popytu" - wyjaśniła rzeczniczka.

  Podejmowane w tym roku działania mają służyć dostosowaniu także skali zatrudnienia do obecnego, obniżonego stopnia wykorzystania linii produkcyjnych. Obecnie ArcelorMittal Poland w siedmiu oddziałach (wraz z koksownią w Zdzieszowicach) zatrudnia ok. 12,3 tys. osób; w całej grupie kapitałowej jest to ok. 15 tys. pracowników.

  Na razie trudno przesądzać, jakie mogą być proporcje między poszczególnymi formami redukcji zatrudnienia (odejścia naturalne, Program Dobrowolnych Odejść, przeniesienia do spółek, zwolnienia itp.).

  "Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo propozycję odejścia będzie mógł złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wydaje się, że ze względu na wynoszącą 46 lat wysoką średnią wieku naszych pracowników i fakt, że pracownicy w wieku 50-60 lat stanowią dużą część naszej załogi, można przypuszczać, że dużym zainteresowaniem będą cieszyły się programy przedemerytalne" - oceniła rzeczniczka.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama