Powstała nowa monografia Tychów

  Powstała nowa monografia Tychów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Powstała nowa monografia Tychów

  ©UM Tychy

  Dwa lata ciężkiej pracy, wiele godzin spędzonych w muzeach, archiwach i nowa monografia historyczna Tychów pod redakcją prof. Ryszarda Kaczmarka gotowa.
  Powstała nowa monografia Tychów

  ©UM Tychy

  "Trzymasz w ręku ważną książkę" - to pierwsze słowa wstępu do monografii, jakie Andrzej Dziuba - prezydent Tychów kieruje do czytelników, podkreślając wartość i znaczenie publikacji, na którą w Tychach czekano od dawna. - Jestem przekonany, że nowa monografia będzie ważną lekturą dla tyszan i nam nadzieję, że będzie także inspiracją do pogłębiania wiedzy o naszej lokalnej historii. Ta książka dowodzi, że Tychy to miasto zakorzenione w historii, ale jednocześnie różnorodne, bogate, nowoczesne i rozwijające się dynamicznie- mówi Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.


  Pomysł stworzenia monografii miasta narodził się w 2008 roku, kiedy Muzeum Miejskie przygotowało wydawnictwo "Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich" towarzyszące wystawie o takim samym tytule. Zainteresowanie towarzyszące wystawie, a także zdziwienie odwiedzających, którym ( co powtarzali niejednokrotnie) wydawało się, że Tychy to miasto młode, bez historii, sprawiło, że podjęta została decyzja o przystąpieniu do pracy nad nową monografią historyczną miasta. Siedemset stronnicowe dzieło to efekt pracy zespołu naukowców pod kierownictwem prof. Ryszarda Kaczmarka, którzy mają nadzieję, że książka pozwoli spojrzeć czytelnikom na Tychy w inny sposób. - "…Miejsca do tej pory dobrze znane mieszkańcom miasta, może zostaną odkryte przez tyszan na nowo. Przemierzając ulicy Tychów z książką w ręku łatwo się przekonamy, że miasto pełne jest śladów po minionych wydarzeniach oraz po losach ludzi, którzy tutaj mieszkali przez wieki. Tychy miasto młode i nowe jednocześnie okazało się miastem wielkiej historii, która powinna łączyć wszystkich jego mieszkańców…" - pisze w monografii prof. Kaczmarek.

  To pierwsze tak pełne opracowanie dziejów miasta do początków XXI wielu, uwzględniające jego aktualne granice i dzieje wszystkich kiedyś odrębnych gmin, będących dzisiaj częścią Tychów: Wilkowyj, Urbanowic, Cielmic czy Jaroszowic. Pierwsza monografia poświęcona miastu autorstwa Ludwika Musioła, powstała w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. W 1975 roku powstała kolejna monografia Tychów i powiatu tyskiego. Blisko dwadzieścia lat później powstały kolejne publikacje poświęcone historii Tychów: w 1992 roku reprint dzieła Musioła, a w 1996 "Tychy 1939 - 1993. Monografia miasta" przygotowana pod red. Prof. Marka Szczepańskiego. Wydanie nowej monografii kosztowało tyski magistrat 92 tysiące 425 złotych. Od 1 lutego będzie ją można kupić w cenie 70 złotych w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Tychach.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama