Pojutrze ingres metropolity częstochowskiego abp Wacława...

  Pojutrze ingres metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Uroczysty ingres abp Wacława Depo, nowego metropolity częstochowskiego, odbędzie się 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.
  Abp Wacław Depo

  Abp Wacław Depo ©diecezja.zam-lub.pl

  Arcybiskup Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego. Jego ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbędzie się w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego br. Znamienne, że dokładnie tego samego dnia i o tej samej godzinie odbyła się na Jasnej Górze uroczystość święceń biskupich pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny (1925-1951), który następnie odbył ingres do kościoła katedralnego Świętej Rodziny i objął rządy w diecezji.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ARCYBISKUPIE WACŁAWIE DEPO

  W ingresie abp. Depo weźmie udział abp Celestino Migliore, nuncjusz Apostolski w Polsce. Obecny będzie także abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski (abp Depo był dotychczas biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, która wchodzi w skład metropolii przemyskiej). W ingresie udział wezmą też prymas Polski abp Józef Kowalczyk i abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z INGRESU ABP WIKTORA SKWORCA - NOWEGO METROPOLITY KATOWICKIEGO

  Nowy metropolita częstochowski abp Wacław Depo urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu koło Radomia. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, a 3 czerwca 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po wikariacie został skierowany na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest doktorem teologii dogmatycznej. Przez szereg lat był duszpasterzem akademickim, ojcem duchownym księży diakonów i wykładowcą radomskiego seminarium. Od 1990 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sandomiersko-Radomskiej, a po podziale administracyjnym diecezji w 1992 r. - pierwszego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Radomskiej. Od roku 1999 aż do nominacji biskupiej był przewodniczącym Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W latach 2001-2006 był też konsultorem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa i Rady Naukowej KEP. 5 sierpnia 2006 r. Benedykt XVI mianował go biskupem zamojsko-lubaczowskim. Święcenia biskupie przyjął 9 września 2006 r. i odbył jednocześnie ingres do katedry zamojskiej. 29 grudnia 2011 r. Ojciec Święty mianował go arcybiskupem metropolitą częstochowskim.

  GLIWICE MAJĄ NOWEGO BISKUPA - ZOBACZ ZDJĘCIA Z INGRESU

  W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji Mieszanej: Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni, jest członkiem Komisji Duchowieństwa i Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary, a także delegatem Episkopatu przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich.

  Biskup Depo wykłada w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest autorem licznych publikacji m.in. "Ewangelia pielgrzymująca", "Raduj się twoją wiarą..." oraz artykułów, w tym dotyczących mariologii, jak: "Apel Jasnogórski modlitwą zawierzenia", "Maryja - Świadek Chrystusa i Matka Naszego Narodu", "Maryja Królowa Polski we współczesnym etosie narodu", "Jasna Góra przestrzenią «wyobraźni miłosierdzia»".

  (diec./md © Biuro Prasowe KEP 2012)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ingres

   zz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 121 / 80

   Kogo to interesuje? Jeszcze jeden na utrzymaniu wiernych

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama