Spółka Tauron Wytwarzanie planuje zmniejszenie zatrudnienia

  Spółka Tauron Wytwarzanie planuje zmniejszenie zatrudnienia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Skupiająca dziewięć elektrowni i elektrociepłowni spółka Tauron Wytwarzanie planuje w tym roku zmniejszenie zatrudnienia, m.in. w formie dobrowolnych odejść pracowników za odprawą, przenoszenia do innych spółek czy świadczeń przedemerytalnych.
  Przedstawiciele zatrudniającej obecnie 5,4 tys. osób spółki nie chcą na razie mówić o skali restrukturyzacji, tłumacząc, że wciąż trwają negocjacje w tej sprawie ze stroną społeczną. Według nieoficjalnych informacji związkowców, restrukturyzacja w różnych formach może objąć ponad 1,3 tys. pracowników.

  "Po osiągnięciu porozumienia będziemy informować o jego założeniach. Obecnie jest na to za wcześnie, gdyż trwają negocjacje nad zapisami dokumentu" - poinformował w środę PAP specjalista ds. informacji w spółce Tauron Wytwarzanie Dariusz Wójcik.

  Nie skomentował liczby 1,3 tys. osób, które mogłyby być objęte restrukturyzacją. Zastrzegł jednak, że nie ma mowy o zwolnieniach pracowników, ale o różnych formach odejść: od wcześniejszych emerytur i świadczeń przedemerytalnych, poprzez zatrudnienie w innych firmach związanych z Tauronem, po rozwiązanie umów o pracę za odprawą. Wójcik nie chciał na razie mówić o proponowanej wysokości odpraw.

  Negocjowane ze związkami zawodowymi porozumienie ma dotyczyć obniżenia kosztów pracy w podmiotach, które zostały skupione w spółce Tauron Wytwarzanie - to duże firmy wyspecjalizowane w produkcji prądu i ciepła.

  "Porozumienie to ma na celu obniżenie kosztów pracy (...) i do końca 2014 r. obejmie wszystkie komórki obszaru Wytwarzanie. Wdrożenie programu obniżenia kosztów pracy wynika z realizacji strategii spółki" - poinformował Wójcik.

  Szef Solidarności w firmie Tauron Wytwarzanie Zdzisław Przydatek potwierdził, że negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem spółki dobiegają końca. Jak powiedział, dotyczą one restrukturyzacji zatrudnienia, obniżania kosztów pracy i programu dobrowolnych odejść.

  "Są to bardzo trudne rozmowy, ale powoli zbliżamy się do finału. Myślę, że jeszcze w pierwszej połowie lutego uda się podpisać porozumienia satysfakcjonujące obie strony" - ocenił Przydatek.

  Jego zdaniem na razie trudno jeszcze mówić o szczegółach ustaleń dotyczących skali restrukturyzacji, poziomu alokacji pracowników do innych zakładów czy szczegółów programu dobrowolnych odejść.

  "Zadaniem związków zawodowych jest oczywiście zminimalizowanie skali redukcji zatrudnienia i działania na rzecz zagwarantowania pracownikom jak najkorzystniejszych warunków odejść czy alokacji. Władze spółki deklarują, że dbanie o dobro pracowników jest jednym z podstawowych elementów funkcjonowania naszej firmy i wierzę, że ta deklaracja znajdzie odzwierciedlenie w zapisach porozumienia" - uważa szef "S" w firmie.

  W skład spółki Tauron Wytwarzanie wchodzi dziewięć zakładów - elektrowni i elektrociepłowni, łącznie zatrudniających ponad 5,4 tys. osób. To elektrownie Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia, Stalowa Wola oraz Elektrociepłownia Katowice i Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale sie doczekaliśmy czasów

   RR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 56

   Już to przerabiałem na własnej skórze gdy w ZEC Bielsko-Biała rozbili na CARBON, ENERGOSERVICE i SZÓSTKĘ z dnia na dzień znalazłem się w jednym z tych tworów. Obiecali nam że nic na tym nie...rozwiń całość

   Już to przerabiałem na własnej skórze gdy w ZEC Bielsko-Biała rozbili na CARBON, ENERGOSERVICE i SZÓSTKĘ z dnia na dzień znalazłem się w jednym z tych tworów. Obiecali nam że nic na tym nie stracimy a już po roku zniknęła zniżka, czternastka, premie itd. LUDZIE BROŃCIE SIĘ PRZED RESTRUKTURYZACJĄ nie po to pan J. Kurp stworzył PKE żeby go rozpieprzył LUBERA i SPÓŁKA!!!!!!!!!!!!! Panie Przydatek zacznij pan działać nie pozwól żeby do tego doszło co się święci. Radzę zainteresować się sytuacją o ile już nie jest za późno w przeciwnym razie nie będzie tak cicho jak na ostatniej manifestacji pod Centrum Zarządzania na Lwowskiej. Swoją drogą jak to się stało że w żadnych mediach oprócz tv Katowice nie było wzmianki o proteście pracowników Tauron? A był tam TVN, Polsat, i inne media. To już rozgrywka polityczna. No tak na finansowanie sportu przez Tauron to jest kasa ale żeby docenić własny potencjał ludzki tj. oddanych pracowników niestety nie ma woli. Po jaką cholerę PKE weszło do TAURONA? Jak możecie tak upodlić ludzi obok których co dzień przechodzicie panowie kierownicy, dyrektorzy i pan, panie TOKARSKI -----OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielki wstyd

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 60

   jak mozna tak oszukiwac pracownikow klamac i niszczyc miejsca pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pracownik

   pr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 112 / 69

   szef solidarnosci pan Zdzisław Przydatek nie nadaje sie na to stanowisko jego wypowiedz w artykule mówi rze nie jest za pracownikami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pracownik

   alek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 119 / 107

   Jestem pracownikiem Tauron Wytwarzanie i stwierdzenie ze spolka deklaruje dbanie o dobro pracownikow jest klamstwem. Jak przeniesienie pracownika do prywatnej firmy moze byc dbaniem o jego dobro....rozwiń całość

   Jestem pracownikiem Tauron Wytwarzanie i stwierdzenie ze spolka deklaruje dbanie o dobro pracownikow jest klamstwem. Jak przeniesienie pracownika do prywatnej firmy moze byc dbaniem o jego dobro. To jest zwykle pozbycie sie ludzi. Nie bylo jak na razie przykladu przejscia do prywatnej firmy na ktorej zyskal by pracownik. Zawsze na tym traci zarowno finansowo jak i socjalnie.
   Oprocz tego o jakich tu oszczednosciach mowa. Firmy za wykonanie tej samej pracy co pracownicy Tauron dostaja kilkakrotnie wieksze pieniadze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tauron PE

   barnaba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 167 / 114

   A może tak Zarząd Tauron PE też zacznie wdrażać program obniżenie kosztów pracy u siebie w biurach,począwszy od samego prezesa,wiceprezesów oraz całej świty z biurowca przy...rozwiń całość

   A może tak Zarząd Tauron PE też zacznie wdrażać program obniżenie kosztów pracy u siebie w biurach,począwszy od samego prezesa,wiceprezesów oraz całej świty z biurowca przy Lwowskiej.Jasne...przecież Zarząd musi się wykazać oszczędnościami bo inaczej straci ciepłe posadki za dużą kasę,a najlepiej wywalić z roboty tego co jest najniżej w hierarchii firmy ,czyli zwykłego pracownika. Niech Pan D Wójcik nie mydli oczu mediom "że nie potwierdza tej liczby" ale 1,3 tyś pracowników ma odejść z Tauron Wytwarzanie. A co do programu dobrowolnych odejść ,można go lepiej nazwać programem przymusowych odejść. dziwię się ludziom z Taurona że jeszcze cicho siedzą.Nie łudźcie się dużymi kwotami za odprawy, bo propozycje jakie dał Zarząd to tylko wielka teoria.W praktyce się nie sprawdzizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama