Ważne
  Muzeum Auschwitz bije rekordy popularności na Facebooku. Ma...

  Muzeum Auschwitz bije rekordy popularności na Facebooku. Ma ponad 60 tys. fanów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  - Ponad 60 tysięcy osób z całego świata korzysta z oficjalnej strony Muzeum Auschwitz na portalu społecznościowym Facebook. To najpopularniejsza taka strona wśród instytucji związanych z historią holokaustu - podało biuro prasowe placówki.
  Paweł Sawicki, który administruje serwisem istniejącym od jesieni 2009 roku, powiedział, że do użytkowników kilka razy w tygodniu docierają informacje historyczne, nierzadko dotyczące losu pojedynczych ofiar, mniej znanych faktów z historii Auschwitz, a także krótkie relacje świadków. "Omawiamy również historyczne zdjęcia i archiwalne dokumenty. Z komentarzy wiemy, że z takiej formy edukacji o Auschwitz korzysta wielu nauczycieli oraz rodziców" - powiedział.


  Sawicki dodał, że muzealnicy starają się również pokazywać, jak wygląda codzienna praca w Miejscu Pamięci. "Piszemy o ważnych uroczystościach, nowych publikacjach i wystawach, pracach konserwatorskich, a także zwracamy uwagę na różne wydarzenia na marginesie dyskursu o historii Auschwitz. Korzystamy też z możliwości interakcji, które daje serwis społecznościowy. Niezwykle ważne jest także to, że wiele osób traktuje naszą stronę jako miejsce upamiętnienia swoich bliskich, ofiar obozów koncentracyjnych i zagłady" - dodał.

  Wśród istniejących na portalu stron instytucji związanych z historią holokaustu serwis Miejsca Pamięci Auschwitz ma największą liczbę użytkowników. Na stronie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie zarejestrowało się ponad 37 tysięcy osób, a Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie prawie 34 tysiące. Czwarte w kolejności Muzeum Żydowskiego Dziedzictwa w Nowym Jorku ma prawie 8 tysięcy użytkowników.

  Czytaj także: Muzeum Auschwitz pokaże jedyne zachowane drzwi komory gazowej

  Strona Muzeum Auschwitz jest także największym pod względem liczby użytkowników serwisem facebookowym jeżeli chodzi o muzea i instytucje kulturalne w Polsce. W tym przypadku duże znacznie ma jednak to, że strona skierowana jest do osób z całego świata. Spośród polskich instytucji najwięcej użytkowników oprócz oświęcimskiego muzeum ma Centrum Nauki Kopernik - ponad 32,5 tysiąca oraz Muzeum Powstania Warszawskiego - ponad 31 tysięcy.

  Wśród użytkowników najwięcej jest Amerykanów, ponad 13,4 tysiąca. Ze strony korzysta ponad 4 tysiące Włochów, a także po ponad 3 tysiące osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Izraela i Francji. Najwięcej użytkowników to ludzie młodzi: 44 procent jest w wieku 25-44 lata, a kolejne 5 procent to osoby w wieku 13-17 lat.

  Zdaniem Pawła Sawickiego jednym z największych wyzwań jest językowa różnorodność użytkowników. "Nasze informacje publikujemy po polsku i angielsku. Wśród korzystających z serwisu jest jednak wiele osób, które na zasadzie wolontariatu pomagają nam w tłumaczeniach, ponieważ chcą, aby strona dostępna była także dla osób, które nie znają angielskiego. Dzięki temu udaje nam się przekładać całą treść na najczęściej obecne tam języki: hiszpański, portugalski, włoski, francuski i niemiecki, ale także na hebrajski i węgierski" - wyjaśnił.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 66

   60 tyś na Fejsie? Bez Adolfa nie byłoby tego sukcesu!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama