Wniosek świadka został odrzucony

  Wniosek świadka został odrzucony

  Stanisław Bartosik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sejmowa komisja śledcza wyjaśniająca okoliczności śmierci Barbary Blidy odrzuciła wniosek świadka, byłego prokuratora Jacka Krawczyka, o wyłączenie z jego przesłuchania posłanki PiS, Beaty Kempy.
  Komisja przesłuchała wczoraj Krawczyka z udziałem posłanki PiS. W głosowaniu jeden z posłów był przeciwko wnioskowi Krawczyka, jeden był za, natomiast wszyscy pozostali wstrzymali się od głosu.
  Prokurator Krawczyk jako pierwszy prowadził śledztwo w sprawie korupcji w handlu węglem na Śląsku. W czasie poprzedniego przesłuchania zeznał, że Barbara Blida nie miała żadnego związku z aferą węglową.

  We wtorek Jacek Krawczyk mówił o tym, że jesienią 2005 roku, gdy tekę ministra sprawiedliwości objął Zbigniew Ziobro, w katowickiej prokuraturze zaczęła się "karuzela kadrowa". Stwierdził, że "przyjaciel Ziobry, Bogdan Święczkowski, pełniący do tej pory funkcję szeregowego prokuratora prokuratury okręgowej, zrealizował swoją obietnicę powrotu na wysokie stanowisko w ministerstwie sprawiedliwości". Dodał, że stanowisko prokuratora apelacyjnego w Katowicach objął Tomasz Janeczek - "przyjaciel Święczkowskiego".

  Komentując swoje wypowiedzi dla mediów, Krawczyk powiedział, że przyczyną udzielanych przez niego wywiadów było "przedstawienie go przez niektóre osoby jako sprawcy wypadku, tak jakby zapadło prawomocne orzeczenie". O tym, że wobec prok. Krawczyka było prowadzone postępowanie służbowe, dlatego że "uczestniczył on w bardzo poważnym wypadku ze skutkiem śmiertelnym", pytany przez posłów komisji odnoszących się do wywiadów Krawczyka, mówił m.in. były katowicki prokurator apelacyjny Tomasz Janeczek.

  W połowie czerwca, już po pierwszym przesłuchaniu przez komisję, Krawczyk pytany przez "Rzeczpospolitą", czy sprawę wypadku wykorzystywano do nacisków na niego, odpowiedział, że "naciski to może złe sformułowanie".

  - Czułem presję, że jeśli nie będę robił tego, czego się ode mnie oczekuje, to karierę mam załatwioną - mówił.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama