23. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

  23. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Beata Kempa
  1/5
  przejdź do galerii

  Beata Kempa ©arc. Polskapresse

  Kilkudziesięciu posłów i senatorów zgromadziła w czwartek na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Duszpasterz tego środowiska ks. Paweł Powierza apelował do nich o pamięć o historii - gdy wiara i praca dla ojczyzny umożliwiły jej przetrwanie.
  Pielgrzymka Parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. W tym roku jej uroczystości zbiegły się z przedpołudniowym ingresem nowego metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, w którym uczestniczyło wielu hierarchów, m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

  Z tej przyczyny program pielgrzymki parlamentarzystów został okrojony - wypadło z niego m.in.
  coroczne nauczanie dotychczasowego metropolity abp. Stanisława Nowaka. Podobnie mszy dla posłów i senatorów w Kaplicy Matki Bożej nie odprawił - jak co roku - żaden z biskupów pomocniczych; zadanie to przejął duszpasterz parlamentarzystów.

  "Choć posługujemy się tak wielkimi słowami: ojczyzna, miłość, poświęcenie, praca dla niej - uczmy się od Matki Bożej, uczmy się od naszych ojców, dziadów, od chrztu Mieszka, od czasów +potopu+, zaborów… (…) Nie byłoby naszej ojczyzny, gdybyśmy nie modlili się po polsku, żyli według Dekalogu. Nie byłoby Polski, gdyby nie ofiara, poświęcenie, bo tak nas wychowali ojcowie i dziadowie" - mówił do pielgrzymów w kazaniu cytowany przez biuro prasowe sanktuarium ks. Powierza.

  Podkreślił, że pamięć o tych sprawach jest ważna dla właściwego wpisywania codziennych działań i decyzji w ciągłość dziejów. "I wiarę świętą i ojczyznę trzeba przekazać następnym pokoleniom, trzeba to czynić w sposób mądry, odpowiedzialny. Bo jaka będzie przyszłość naszej ojczyzny, w dużej mierze zależy to od was, (…) którzy tworzycie prawo najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - podkreślił duszpasterz.

  Wcześniej podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, witając posłów i senatorów, wskazał m.in. że istotą ich pielgrzymki jest zawierzenie sprawowanej przez nich służby Jasnogórskiej Matce Bożej. Zaznaczył, że owa służba to praca w parlamencie i instytucjach rządowych. I choć odbywa się ona w określonych warunkach społecznych, politycznych czy cywilizacyjnych, zawsze jest to praca na rzecz człowieka i ojczyzny.

  Według służb prasowych Jasnej Góry, w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ok. 50 parlamentarzystów, m.in. Jolanta Szczypińska, Mariusz Błaszczak i Jan Dziedziczak z PiS oraz Beata Kempa z Solidarnej Polski.

  Na zakończenie uroczystości na Jasnej Górze pielgrzymi zawierzyli przyszłość Polski Matce Bożej modlitwą "Pod Twoją Obronę". W drodze powrotnej zaplanowano postój w Piotrkowie Trybunalskim - w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Polskich Parlamentarzystów. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MODLILI SIE TYLKO O JEDNO

   artann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 34

   Panie Boże spraw aby mnie tylko wybrali na następną kadencje !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama