Przeszczep rogówki - trzy nowatorskie zabiegi prof. Wylęgały

Przeszczep rogówki - trzy nowatorskie zabiegi prof. Wylęgały

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Katowice od lat słyną z operacji okulistycznych

Katowice od lat słyną z operacji okulistycznych ©Grzegorz Dembiński

Rogówka, która kształtem przypomina wypukłe szkiełko od zegarka, chroni wewnętrzne struktury oka przed uszkodzeniami i umożliwia dobre widzenie. Ma grubość 0,535 mm i średnicę 11 mm. Proszę więc sobie wyobrazić, że okuliści z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeszczepiając rogówkę, dzielą to maleństwo na warstwy, tak by jedna rogówka od zmarłego dawcy służyła aż trzem chorym. Trudno uwierzyć?
Katowice od lat słyną z operacji okulistycznych

Katowice od lat słyną z operacji okulistycznych ©Grzegorz Dembiński

Prof. Edward Wylęgała, okulista z katowickiego szpitala, już nieraz udowodnił, że niemożliwe staje się możliwe. Właśnie wraz z prof. Efdalem Yoeruekiem z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Eberhard Karls w Tubingen w Niemczech przeprowadził trzy takie nowatorskie zabiegi.

- W klasycznym przeszczepie wymieniamy pełnej grubości tkankę niezależnie od tego, że zwykle większa cześć rogówki biorcy jest zdrowa - mówi nam prof.
Wylęgała. - W przeszczepach warstwowych wymieniamy jedynie chorą warstwę. Dlatego dzielimy przeszczepy na warstwowe przednie (wymieniamy przednią cześć rogówki) i warstwowe tylne (wymieniamy tylną cześć rogówki). Problem tkwi w tym, że musimy wypreparować "część rogówki" o grubości zaledwie 0,012 mm. Zabieg wymaga więc niezwykłej precyzji.

Wprowadzenie nowej techniki zabiegowej było możliwie dzięki współpracy z niemieckim specjalistą. Jak dodaje prof. Wylęgała, dzięki umiejętnemu podzieleniu rogówki można ją wykorzystać dla trzech przeszczepów. Przeszczep warstwowy przedni wykonuje się najczęściej w chorobie nazwanej stożkiem rogówki, przeszczep warstwowy tylny u chorych z obrzękiem rogówki, natomiast przeszczep rąbkowych komórek macierzystych u chorych po oparzeniach rogówki.

- W sumie dzięki temu rogówki jednego dawcy umożliwiają wykonanie sześciu przeszczepów. W aspekcie borykania się z wielkimi trudnościami w pozyskaniu tkanki do przeszczepu jest to zbawienne dla wielu pacjentów - ocenia prof. Wylęgała.

Województwo śląskie jest potentatem, jeśli chodzi o przeszczepy rogówki od zmarłych dawców. Rocznie wykonuje się ok. 500 takich zabiegów na 800-900 transplantacji w całej Polsce. Największa w tym zasługa świetnych ośrodków przeszczepowych prof. Wylęgały oraz kliniki okulistycznej prof. Wandy Romaniuk w Katowicach przy ul. Ceglanej.

Przyczyny przeszczepów- Obrzęk rogówki po operacji usunięcia zaćmy (zwyrodnienie pęcherzowe rogówki).
- Stożek rogówki.
- Blizny po zapaleniu herpetycznym rogówki.
- Inne blizny rogówki, takie jak owrzodzenie, zapalenie miąższowe, uraz.
- Zwyrodnienia i dystrofia rogówki.
- Powtórna keratoplastyka.
- Oparzenia chemiczne.
- Zakażenie bakteryjne, grzybicze, wirusowe.


* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nierzetelność

Wścik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Wszystko super tylko czemu nie piszą że jedną z przyczyn przeszczepów są również źle zdiagnozowane lub jak kto woli - w Polsce nie diagnozowane- zakażenia akant amebą, jak widać z powyższego tekstu...rozwiń całość

Wszystko super tylko czemu nie piszą że jedną z przyczyn przeszczepów są również źle zdiagnozowane lub jak kto woli - w Polsce nie diagnozowane- zakażenia akant amebą, jak widać z powyższego tekstu nikt o tym nie wspomina a jest to coraz częściej rozpoznawana- na zachodzie- przyczyna groźnych przewlekłych zapaleń rogówki- prowadĄcych do przeszczepu....na zachodzie już od jakiegoś czasu zwrócono uwagę na wzrost zachorowań szczególnie u osób noszących miękkie soczewki kontaktowe- ale tam potrafią wcześnie zdjagnozować zakażenie Acant amebą u nas niestety w całej Polsce nie , przepraszam może w Lubline na oddziale okulistycznym szpitala Uniwesyteckiego można przeprowadzić takie badanie bo tam jest PAni dr.specjalizująca się w tego typu zakażeniach .....ale kto o tym wie jak ma stan zapalny oka ...nikt....a lekarzyny jedyne co robią to ładują leki zamiast diagnozować .....a potem trzeba przeszczepy robić....
Tylezwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nierzetelność 2

wsibik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ameboza???? podejrzewali to u mnie, a teraz czekam na przeszczep rogowki, ale nikt nie polaczyl tych dwoch faktow. moze jakies nazwisko pani doktor?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Faktura

o-o (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 175 / 173

juz poszła?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo