Będzie centrum socrealizmu?

  Będzie centrum socrealizmu?

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tym miesiącu ma być znana wstępna wersja Lokalnego Programu Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej.
  Jednym z ciekawszych pomysłów na zagospodarowanie śródmieścia jest stworzenie centrum socrealizmu w halach produkcyjnych Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum, która nie wykorzystuje ich obecnie w całości. Taki obiekt w połączeniu z sąsiednim Pałacem Kultury Zagłębia, jedynym z tej epoki obiektem wpisanym na listę zabytków, mógłby stanowić nie lada atrakcję dla potencjalnych turystów i gości.
  Pomysł stworzenia muzeum pamiątek PRL-u zgłosili forumowicze, wymieniający swe poglądy na Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

  Inicjatywa ta wpisuje się w plany Muzeum Miejskiego Sztygarka, które ma sporo eksponatów z minionej epoki, ale brakuje tam miejsca na ich pełną ekspozycję. Na pewno znalazłoby się tam miejsce dla pomnika wojewody śląskiego Aleksandra Zawadzkiego, który obecnie czeka na renowację w jednej z hal byłej kopalni Paryż.

  - Mamy ogromne zbiory pamiątek z tamtego okresu, rzeźb, sztandarów, plakatów, odznaczeń, które moglibyśmy wypożyczyć i tam znalazłyby swoje stałe miejsce. Są wśród nich na przykład unikatowe pamiątki z podróży Aleksandra Zawadzkiego do Indii, czy Wietnamu - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

  Przedsięwzięcie to zostało wpisane do założeń programu rewitalizacji miasta, więc jest szansa, że stanie się faktem.

  - Od zaangażowania wielu podmiotów zależy, czy zgłoszony pomysł uda się wcielić w życie - mówi Anna Zubko z dąbrowskiego magistratu.

  Dziś największe zbiory pamiątek z czasów PRL można zobaczyć Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, koło Lubartowa, gdzie w pomieszczeniach dawnej powozowni mieści się Muzeum Socrealizmu. W sumie udało się tam zgromadzić m.in. ponad 1700 rzeźb, obrazów, plakatów, z czego część jest stale eksponowana. Zbiory pochodzą przede wszystkim z lat 60. minionego wieku, kiedy to Kozłówka pełniła rolę centralnej składnicy dzieł i symboli PRL. Na zewnątrz stoją m.in. pomniki Lenina i Bieruta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama