Kompania Węglowa: Nasz węgiel tańszy od surowca z portów

  Kompania Węglowa: Nasz węgiel tańszy od surowca z portów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Kompania Węglowa (KW), z której kopalń pochodzi połowa węgla zużywanego przez polską energetykę, zapewnia, że także w bieżących transakcjach sprzedaje elektrowniom węgiel taniej niż kosztowałoby sprowadzenie surowca z zachodnioeuropejskich portów.
  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

  "Polski rynek węgla kamiennego jest już w pełni konkurencyjny, czego dowodem jest znaczący import, pokrywający blisko 20 proc. krajowego zapotrzebowania na to paliwo" - napisali przedstawiciele Kompanii w piątkowym oświadczeniu. To odpowiedź na płynące ze środowiska energetyków zarzuty, dotyczące wzrostu cen węgla z Kompanii.


  Rzecznik firmy Zbigniew Madej podkreślił, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odmówił wszczęcia postępowania w sprawie cen węgla stosowanych przez firmę, podzielając opinię, że jej działanie wynika z reguł konkurencyjnego rynku.

  Kompania Węglowa dostarcza energetyce rocznie ok. 20 mln ton węgla - połowę zapotrzebowania polskich elektrowni i połowę własnej produkcji.

  "Większość dostaw dla energetyki jest realizowana na podstawie umów wieloletnich, w których strony uzgodniły zasady indeksacji cen" - podkreślił Madej.

  Zastrzeżenia energetyki dotyczą dodatkowych ilości węgla, sprzedawanych odbiorcom w tzw. transakcjach spotowych (czyli na bieżąco, bez wcześniejszych umów), po cenach odpowiadających bieżącym warunkom rynkowym.

  "Kształtują je oferty innych producentów, bieżące zapotrzebowanie rynku, ceny węgla w Europie, kursy walut, koszty logistyczne itd." - wyjaśnił Madej, nie zdradzając, o ile węgiel w transakcjach spotowych jest droższy od tego sprzedawanego w ramach wieloletnich kontraktów.

  Jednym z wyznaczników tych cen jest wartość węgla w zachodnioeuropejskich portach (tzw. ARA). Od sierpnia ceny w portach spadają, z ponad 123 dolarów za tonę do ok. 110 dolarów w styczniu. Aby sprowadzić węgiel do Polski, trzeba doliczyć jeszcze koszty transportu, rozładunku itp., a także wziąć pod uwagę kursy walut.

  "Z całą pewnością Kompania Węglowa nie sprzedaje węgla w transakcjach spotowych drożej niż kosztowałby węgiel sprowadzony do Polski z portów ARA" - zapewnił Madej.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama