Nie żyje kompozytor i pianista Norbert Blacha

  Nie żyje kompozytor i pianista Norbert Blacha

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie żyje kompozytor i pianista Norbert Blacha

  ©ARC

  Zmarł Norbert Blacha, muzyk i aranżer, kompozytor i pianista. Związany od dziesięcioleci z piosenką religijną. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 6 lutego, w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach.
  Nie żyje kompozytor i pianista Norbert Blacha

  ©ARC

  Msza odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych nieopodal Rynku w Gliwicach o godz. 12. Zaraz po nabożeństwie pożegnamy Norberta Blachę na Cmentarzu Centralnym, gdzie spocznie.

  Był znanym autorem utworów chóralnych i piosenek. Najpopularniejsza z nich to "Modlitwa o Pokój" - ("Obłoki ludzkich rąk") do tekstu Mirosławy Hanusiewicz.

  Tekst angielski napisał prof. Andrzej Schmidt. Kolejnym bardzo popularnym utworem staje się "Pater noster". Blacha od lat studenckich był związany z piosenką religijną.

  Gliwiczanin, urodzony 28 09 1959 r . Ukończył Liceum Zawodowe w Zespole Szkół Elektronicznych w Gliwicach, oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu.

  Studia muzyczne w latach 1981 - 85 w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - specjalność kompozycja - aranżacja.

  Od roku 1985 zatrudniony był jako wykładowca, pianista akompaniator w katowickiej Uczelni na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jest autorem wielu aranżacji z gatunku Negro Spirituals. Wiele lat prowadził działalność koncertową przewodnicząc zespołowi Cantate Deo. Laureat wielu nagród na festiwalach piosenki religijnej; Sacrosong, Cantate Deo. Kompozytor i aranżerem muzyki do spektakli teatralnych, piosenek dziecięcych, religijnych i poetyckich.

  Współpracował z Teatrem im St. Wyspiańskiego w Katowicach, z Teatrem Nowym w Zabrzu. Przez kilka lat związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym; jako muzyk aranżer i realizator dźwięku. Od 1986 r pełnił obowiązki organisty w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach.

  Od roku 1992 właściciel małego studia nagraniowego - Studio B1 w Gliwicach, gdzie realizował swoje kolejne pomysły kompozytorskie i aranżacyjne. Pracował jako realizator dźwięku przy nagraniach dużych orkiestr symfonicznych i dętych. Prowadził działalność koncertową z grupą swoich studentów (od 12 - 100 muzyków) w programie ;"Negroa Spirituals", "Stevie Wonder - inaczej", "Ray Charles - i jego muzyka …"

  Od 2003 r. był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie 2005r - autor muzyki do spektaklu "Prorok Miłosierdzia" - premiera w PWST w Krakowie.

  (podajemy za stroną internetową katowickiej Akademii Muzycznej)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [*]

   KP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 45

   Amen

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   (*)

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 52

   Już nie usłyszymy nowych kompozycji, aranżacji czy nagrań Norberta. Teraz Szef ma prawo do jego dzieł na wyłączność.
   Wieczny odpoczynek...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama