Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izbę Cieszyńskich Mistrzów uruchomiono nad Olzą [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Izba Cieszyńskich Mistrzów została w sobotę oficjalnie uruchomiona nad Olzą. To ekspozycja tradycyjnych, ginących rzemiosł Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetek mistrzów-rzemieślników z Cieszyna.

Izba Cieszyńskich Mistrzów znajduje się w centrum miasta, na ul. Starym Targu przy warsztacie Jerzego Wałgi, słynnego cieszyńskiego rusznikarza. Można w niej poznać sylwetki mistrzów-rzemieślników z Cieszyna, a także przyjrzeć się ich wyrobom.


- Od rodzin zmarłych mistrzów udało się nam zgromadzić pamiątki po nich - przyznaje Jerzy Wałga, który został opiekunem wystawy.


W Izbie Cieszyńskich Mistrzów zaprezentowani są Franciszek Horak, mistrz złotnictwa, Albert Palica, jeden z najlepszych grawerów — miniaturzystów w Europie, Ludwik Kuś, szlifierz kryształów, starszy cechu, Helena Karpińska, introligatorka, Teresa Wałga, koronczarka, która jako jedyna w kraju robiła koronkę trójwymiarową, Janina Marcinkowa, która po wojnie reaktywowała sprawę związaną ze strojem cieszyńskim i Franciszek Bizon, cieszyński zdun. Mistrzowie wraz z krótką charakterystyką są zaprezentowani na planszach, pod którymi znajdują się eksponaty. Są matryce i medale, kryształy, koronka trójwymiarowa, oprawy introligatorskie, kafle z pieca.


Mariusz Makowski, historyk Muzeum Śląska Cieszyńskiego przyznaje, że w przypadku Cieszyna rzemiosło było starsze od miasta.
- Kiedy powstawał gród cieszyński, pod grodem rozwijała się osada rzemieślników, którzy usługiwali księciu. Z tej osady rozwinęło się miasto skupione wokół dzisiejszej ulicy Stromej i Placu Teatralnego. Książęta dostrzegali wiele korzyści, jakie płynęły z rzemiosła dlatego darzyli rzemieślników cieszyńskich wieloma przywilejami. A sami rzemieślnicy organizowali się w cechach, które przetrwały w swojej formie do połowy 19. wieku - wyjaśnia.
Cieszyn wykształcił takie rzemiosła jak rusznikarstwo, czy cechy złotnicze.


Warto dodać, że otwarcie Izby Cieszyńskich Mistrzów to część obchodów 7. urodzin Zamku Cieszyn. Dlatego też Izba jest miejscem, w którym tradycja spotkała się z dizajnem. Zaprojektowały ją studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Sabina Knapczyk, Monika Majchrzak, Aleksandra Satława, Katarzyna Małysiak i Magdalena Pawlas pod opieką Janusza Konaszewskiego.


Izbę Cieszyńskich Mistrzów można odwiedzać codziennie od 8.00 do 16.00.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Izbę Cieszyńskich Mistrzów uruchomiono nad Olzą [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni