Ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w styczniu 2012 na...

  Ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w styczniu 2012 na rynku wtórnym

  Artur Osak

  Aktualizacja:

  Na rynku nieruchomości mamy sytuację, gdzie podaż mieszkań jest na bardzo wysokim poziomie a ilość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych spada ze względu na wprowadzone na początku roku zmiany w Rekomendacji S. Jak w takiej perspektywie kształtują się ceny nieruchomości?
  Ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w styczniu 2012 na rynku wtórnym

  ©Shutterstock

  Zdaniem analityków obecny trend spadkowy cen mieszkań utrzyma się jeszcze przez najbliższy czas i będzie to wiązało się z dostępnością kredytów hipotecznych.

  Ceny ofertowe spadają i rosną

  Widać, że popyt na zakup nieruchomości nie spełnia podaży jaka istnieje na rynku, a to sprzyja upustom cenowym. Jednak nie we wszystkich miastach zauważamy obniżki cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym. Według danych zawartych w ofertach sprzedaży w serwisie dom.gratka.pl, są również takie miasta, gdzie ceny wzrosły. Nie powinno to jednak sugerować zmiany trendu na rynku nieruchomości na wzrastający. Oznacza to jedynie, że dynamika spadku cen ofertowych różnicuje się w poszczególnych regionach.

  W styczniu 2012 najbardziej widoczne spadki cen ofertowych zauważono m.in. w Lublinie (- 0,99 proc.), Opolu (- 0,86 proc.) i Krakowie (- 0,82 proc.) względem cen z grudnia zeszłego roku. Wzrosty cen ofertowych stwierdzono m.in. w Kielcach (0,34 proc) i Białymstoku (0,30 proc.).

  Ceny ofertowe jednak odzwierciedlają oczekiwania osób chcących sprzedać nieruchomość i mogą znacznie różnić się od końcowych wynegocjowanych cen. Jednak już od początku roku możemy obserwować sytuację gdzie różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi maleje. - Zjawisko zmniejszania się różnic między ceną ofertową a transakcyjną świadczy o tym, że mamy do czynienia z urealnieniem cen - uważa Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

  Poszukujemy mieszkań z niższej półki cenowej

  Początek roku na rynku mieszkań używanych pokazuje, że poszukujemy lokali z coraz niższej półki cenowej. W Warszawie w styczniowych transakcjach średnia cena m kw. wyniosła 7502 zł. To najniższa od wielu miesięcy cena transakcyjna. W innych dużych miastach - np. w Łodzi (3733 zł) i Poznaniu (5282 zł) ceny utrzymują się na podobnych poziomach co końcówce zeszłego roku.

  Czytaj też:Wolimy najem mieszkania niż jego kupno

  Metraż nabywanych mieszkań też się kurczy - w Warszawie jest to już zaledwie 48 m kw. , podczas gdy jeszcze w zeszłym roku średni sprzedawany lokal miał ok. 55 m kw. Najmniejsze mieszkania sprzedawane były w Łodzi. Tam średni metraż to zaledwie 43 m kw. Jest bardzo prawdopodobne, że trend nabywania mieszkań o metrażach poniżej 50 m kw. będzie kontynuowany także w tym roku. U podstaw takich zakupów stoi utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych, a także liczne czynniki psychologiczne, m.in. niepewność zatrudnienia i obawa przed kryzysem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co w 2013

   manka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 124

   ciekawi mnie sytuacja w 2013 bo jestem szczerze zainteresowana zakupem mieszkania. obserwuje oferty, najczesciej na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 jak narazie ceny albo rosna...rozwiń całość

   ciekawi mnie sytuacja w 2013 bo jestem szczerze zainteresowana zakupem mieszkania. obserwuje oferty, najczesciej na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 jak narazie ceny albo rosna albo stoja w miejscu, rzadko maleja, zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strefawalut.pl porównywarka kantorów internetowych

   Tomcio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 387 / 356

   fajna wyszukiwarka kantorów strefawalut.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ceny jak na batorym

   piaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 405 / 368

   nadal za drogo; obniżka o zerozeronic to żadna obniżka (choć i okres krótki bo miesiąc czasu); ~4000pln/m2 to w dzisiejszych warunkach górna granica rozsądności zakupu czegokolwiek w Poznaniu......rozwiń całość

   nadal za drogo; obniżka o zerozeronic to żadna obniżka (choć i okres krótki bo miesiąc czasu); ~4000pln/m2 to w dzisiejszych warunkach górna granica rozsądności zakupu czegokolwiek w Poznaniu... koszta życia rosną, zdolność maleje, firmy deweloperskie muszą zejść z marżami z poziomu dwucyfrowego do jednocyfrowegozwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama