Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w styczniu 2012 na rynku wtórnym

Artur Osak
Na rynku nieruchomości mamy sytuację, gdzie podaż mieszkań jest na bardzo wysokim poziomie a ilość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych spada ze względu na wprowadzone na początku roku zmiany w Rekomendacji S. Jak w takiej perspektywie kształtują się ceny nieruchomości?

Zdaniem analityków obecny trend spadkowy cen mieszkań utrzyma się jeszcze przez najbliższy czas i będzie to wiązało się z dostępnością kredytów hipotecznych.

Ceny ofertowe spadają i rosną

Widać, że popyt na zakup nieruchomości nie spełnia podaży jaka istnieje na rynku, a to sprzyja upustom cenowym. Jednak nie we wszystkich miastach zauważamy obniżki cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym. Według danych zawartych w ofertach sprzedaży w serwisie dom.gratka.pl, są również takie miasta, gdzie ceny wzrosły. Nie powinno to jednak sugerować zmiany trendu na rynku nieruchomości na wzrastający. Oznacza to jedynie, że dynamika spadku cen ofertowych różnicuje się w poszczególnych regionach.

W styczniu 2012 najbardziej widoczne spadki cen ofertowych zauważono m.in. w Lublinie (- 0,99 proc.), Opolu (- 0,86 proc.) i Krakowie (- 0,82 proc.) względem cen z grudnia zeszłego roku. Wzrosty cen ofertowych stwierdzono m.in. w Kielcach (0,34 proc) i Białymstoku (0,30 proc.).

Ceny ofertowe jednak odzwierciedlają oczekiwania osób chcących sprzedać nieruchomość i mogą znacznie różnić się od końcowych wynegocjowanych cen. Jednak już od początku roku możemy obserwować sytuację gdzie różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi maleje. - Zjawisko zmniejszania się różnic między ceną ofertową a transakcyjną świadczy o tym, że mamy do czynienia z urealnieniem cen - uważa Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Poszukujemy mieszkań z niższej półki cenowej

Początek roku na rynku mieszkań używanych pokazuje, że poszukujemy lokali z coraz niższej półki cenowej. W Warszawie w styczniowych transakcjach średnia cena m kw. wyniosła 7502 zł. To najniższa od wielu miesięcy cena transakcyjna. W innych dużych miastach - np. w Łodzi (3733 zł) i Poznaniu (5282 zł) ceny utrzymują się na podobnych poziomach co końcówce zeszłego roku.

Czytaj też:Wolimy najem mieszkania niż jego kupno

Metraż nabywanych mieszkań też się kurczy - w Warszawie jest to już zaledwie 48 m kw. , podczas gdy jeszcze w zeszłym roku średni sprzedawany lokal miał ok. 55 m kw. Najmniejsze mieszkania sprzedawane były w Łodzi. Tam średni metraż to zaledwie 43 m kw. Jest bardzo prawdopodobne, że trend nabywania mieszkań o metrażach poniżej 50 m kw. będzie kontynuowany także w tym roku. U podstaw takich zakupów stoi utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych, a także liczne czynniki psychologiczne, m.in. niepewność zatrudnienia i obawa przed kryzysem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w styczniu 2012 na rynku wtórnym - Portal i.pl