Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień bezpiecznego internetu, czyli o prawach nieletnich w sieci

KD
arc
Jedni bez niego nie wytrzymują kilku godzin. Drudzy nazywają go złem w najczystszej postaci, gdzie wszystkie oszustwa i kradzieże mają swój początek. O co chodzi? O internet, który ułatwia życie każdemu, kto z niego korzysta pod warunkiem, że robi to z głową. We wtorek obchodzimy międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Tymczasem z roku na rok coraz młodsze dzieci korzystają z globalnej sieci. - Z najnowszych badań wynika, że średni wiek dzieci korzystających z internetu wynosi w Polsce dziewięć lat - mówi Katarzyna Zygmunt-Hernandez z Fundacji Dzieci Niczyje, i jak dodaje w ich przypadku trudno mówić o świadomości bezpiecznych zachowań w internecie.

- Dziecko z natury jest dobre, przez to nie zdaje sobie sprawy, że w internecie czeka na nie coś złego - mówi pani Katarzyna.

Tymczasem z badań przeprowadzonych wśród dzieci od 9 do16 lat w ramach projektu EU Kids Online II wynika, że wiedzę na ten temat rzadko uzyskują od rodziców. Co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania. Nie potrafi pomóc mu w znalezieniu w sieci czegoś, co sprawia mu trudności. Prawie połowa z dorosłych nigdy nie dała wskazówki dziecku co zrobić, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi online. To źle, bo lista zagrożeń, jakie czyhają po drugiej stronie monitora jest długa.

Do tego, jak podaje portal Allegro.pl, już niemal co piąty niepełnoletni między 13 a 18 rokiem życia ma legalne konto na Allegro. Według prawa osoby w tym wieku mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, na przykład zawierania transakcji w wirtualnym świecie.

- Zauważamy, że młodzi nie do końca wiedzą czy wolno im robić zakupy w sieci, a jeśli tak do jakiej kwoty i w jakich kategoriach - mówi Tomasz Henel, wykładowca Akademii Allegro, która w ubiegłym roku przeszkoliła z bezpieczeństwa w sieci razem z Fundacją Dzieci Niczyje ok. 3 tys. uczniów w całej Polsce. I jak dodaje, co gorsza, takiej wiedzy w przeważającej części nie mają również ich rodzice.

Jakie prawa ma junior w sieci? Jeśli dziecko poniżej 13 roku życia zapłaci za towar, a sprzedawca wyda przedmiot, to formalnie takie zobowiązanie jest nieważne. W takim przypadku rodzice mogą żądać zwrotu pieniędzy. A co z młodzieżą między 13 a 18 rokiem życia?

- Mogą zawierać umowy w drobnych sprawach życia codziennego, przy małych kwotach, gdyż na to pozwala im kodeks cywilny - wyjaśnia Marcin Cisek, wykładowca Akademii Allegro i specjalista od bezpieczeństwa w sieci. - Jednak na zakup motocykla czy drogiego sprzętu komputerowego muszą mieć pozwolenie prawnego opiekuna.

Także przy zakładaniu konta Junior na Allegro takie pozwolenie jest niezbędne.
- Młodzież może korzystać z większości funkcji na Allegro, sprzedawać, kupować, wystawiać komentarze. Jednak sprzedawcy mają prawo ograniczyć zakupy dokonywane przez nich do kwoty 500 zł - dodaje Cisek.

Jednak jak podkreśla Henel, to ostrożność kupującego jest najważniejszym elementem, który zabezpiecza transakcje w świecie wirtualnym.
- Niezależnie od tego, czy jest to osoba dorosła, czy nieletni powinni zawsze zwrócić uwagę na trzy czynniki. Są to, dostępność różnych form płatności (szczególnie przy odbiorze), możliwość kontaktu telefonicznego oraz cena, która nie powinna znacząco odbiegać od konkurencji.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!