Kursanci wpadają na

  Kursanci wpadają na płoty, drzewa i kioski

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kilka dni temu w Częstochowie kandydatka na kierowcę pomyliła podczas egzaminu gaz z hamulcem, staranowała ogrodzenie i wyjechała z ośrodka egzaminacyjnego na ruchliwą ulicę. Maciej Wawrzkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie, twierdzi że poziom wiedzy i umiejętności zdających z roku na rok jest coraz niższy.
  Kursanci wpadają na płoty, drzewa i kioski

  ©arc DZ

  - Trafiają do nas osoby kompletnie nieprzygotowane do egzaminu. Teraz na celowniku znalazło się ogrodzenie, ale wcześniej straciliśmy drzewko i bramę - mówi Wawrzkiewicz.

  Efekt? Coraz mniej kursantów zdaje egzamin. W 2010 r. w Częstochowie zdawało 32 procent kandydatów, w 2011 r. 30 proc., a w styczniu 2012 r. tylko 26 proc. Dlaczego równamy w dół? Przez planowaną zmianę w przeprowadzaniu egzaminów, która miała wejść w życie za tydzień, 15 lutego. Strach przed nowymi przepisami napędził koniunkturę. Kursantów przybywało, a szkół nauki jazdy i instruktorów nie. Poziom szkoleń musiał się obniżyć, a niektóre śląskie ośrodki fałszowały dokumentację.
  Wydawały fikcyjne zaświadczenia o ukończeniu kursu. Doszło do paradoksów - niektóre osoby kończyły kurs (30 godzin jazd i 30 godzin teorii) w 6 dni, a jeden instruktor pracował pewnego dnia 27 godzin! Kilku takim sprawom przyglądała się policja. - Nie prowadziliśmy odrębnego postępowania w tej sprawie, ale fałszowanie dokumentacji przez ośrodki przewijało się w niektórych dochodzeniach - mówi Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji.

  Instruktorzy tłumaczą, że wydają nieprawdziwe zaświadczenia, bo zmuszają ich do tego absurdalne przepisy. - Na egzamin w Katowicach trzeba było czekać dwa miesiące, a wszystkim się spieszy. Poza tym po dwóch miesiącach kandydat na prawo jazdy zapomina, jak się jeździ - tłumaczy jeden z nich.

  Janusz Kuwak, wicedyrektor katowickiego WORD-u, zwraca uwagę i na inny aspekt sprawy.

  - Teraz niemal każdy może być instruktorem. Nie mamy kontroli nad szkołami jazdy, bo te zadania należą do wydziałów komunikacji w miastach i starostwach. To powoduje spadek poziomu szkolenia - mówi Kuwak.

  Szkolenia dla instruktorów reklamowane są jako zdobycie "pewnego zawodu na trudne czasy". Kandydat musi mieć tylko prawo jazdy od 3 lat, wykształcenie średnie i zaświadczenie o niekaralności. Wydziały komunikacji przeprowadzają kontrole, ale zazwyczaj - tak jak w Częstochowie - nie wykazują one "rażących nieprawidłowości".

  Budka wyrosła


  Początkujący kierowcy oryginalnie tłumaczą powody swoich wypadków. Oto przykłady:
  Zderzyłem się ze stojącą ciężarówką nadjeżdżającą z drugiej strony.
  Budka telefoniczna zbliżała się, kiedy próbowałem zjechać jej z drogi uderzyła w mój przód.
  Wracając do domu podjechałem do złego domu i zderzyłem się z drzewem którego nie mam.
  Nagle znikąd pojawił się niewidoczny samochód, uderzył w mój samochód, po czym zniknął.
  (za windows7forum.pl)

  To nie my gorzej szkolimy, to egzaminy są coraz trudniejsze


  Z Ernestem Pogodą, instruktorem z Psar, rozmawia Bartłomiej Romanek

  WORD-y zarzucają szkołom jazdy, że coraz gorzej przygotowują do egzaminu.
  Wcale nie jest tak, że my przyszłych kierowców przygotowujemy gorzej. To skomplikowana procedura egzaminu i jego długi czas, wynikający z wielości sprawdzanych zadań sprawia, że zdający jest zmęczony i często popełnia błędy w końcowej części egzaminu. Egzamin w Polsce jest wyjątkowo trudny, powiedziałbym, że trudniejszy niż w niektórych krajach Europy.

  Ale może problem tkwi w tym, że teraz każdy może zostać instruktorem.
  Instruktorem powinna być osoba z minimum 10-15-letnim stażem, najlepiej z wykształceniem technicznym i dobrym przygotowaniem pedagogicznym. Konkurencja między ośrodkami nie powinna odbywać się poprzez obniżanie ceny, która - tak jak w stacjach diagnostycznych - powinna być ceną urzędową, ale poprzez jakość. Niektóre ośrodki są tańsze, przez to mają więcej chętnych i trudniej im w tej kwocie dobrze kierowców wyszkolić.

  Zdarzyło się panu, żeby ktoś pomylił gaz z hamulcem?
  Raz, ale na szczęście na placu manewrowym i samochód zatrzymał się na oponach.
  30 godzin jazdy i zdany egzamin to dla porównania poziom ucznia w II klasie podstawówki - już potrafi jeździć, ale brak mu doświadczenia. Uważam, że początkujący kierowcy powinni przez pewien okres jeździć z bardziej doświadczonymi osobami.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jacy instruktorzy,tacy kierowcy.......

   antyrobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 52

   Niedawno jechałem za Nauką Jazdy,kursant nagle zaczął hamować.Kiedy już prawie się zatrzymał i zaczął skręcać , dopiero wtedy wrzucił migacz.Miesiąc wcześniej w Tychach ,samochód Nauki Jazdy...rozwiń całość

   Niedawno jechałem za Nauką Jazdy,kursant nagle zaczął hamować.Kiedy już prawie się zatrzymał i zaczął skręcać , dopiero wtedy wrzucił migacz.Miesiąc wcześniej w Tychach ,samochód Nauki Jazdy zajechał mi drogę.Co robił w tym czasie instruktor?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najpierw test

   Mały Fiat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 53

   Przed przystąpieniem do kursu najpierw test u psychologa bo jak z tego artykółu wynika,każdy półgłówek chce być kierowcą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama