Sekcja zwłok Magdy to początek rozwiązania zagadki jej...

  Sekcja zwłok Magdy to początek rozwiązania zagadki jej śmierci

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tępy uraz tyłogłowia był przyczyną śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca, której przez dziesięć dni szukała cała Polska. Wskazują na to wstępne wyniki przeprowadzonej wczoraj sekcji zwłok dziewczynki.
  Sekcja zwłok Magdy to początek rozwiązania zagadki jej śmierci

  ©Marcin Twaróg

  - To potwierdza wersję matki dziecka. Nie mamy podstaw do zmiany zarzutu, jaki jej postawiono - wyjaśnia prok. Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  Przypomnijmy, że Katarzyna W. usłyszała w sobotę zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, za co grozi jej kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Przyznała się do winy. Opowiedziała, że dziecko wyślizgnęło się jej z rąk. Spadając, uderzyło główką o wysoki próg sypialni. Z ustaleń biegłych wynika, że tym razem mogła mówić prawdę.

  Śmierć Magdy z Sosnowca: Matka jest niewinna

  Co to jest tępy uraz tyłogłowia? Zapytaliśmy o to specjalistę, dr. Grzegorza Górala, ordynatora pediatrii w szpitalu w Rybniku: - To było uderzenie w bardzo delikatne miejsce, w tył głowy. Prawdopodobnie śmierć nastąpiła w wyniku obrzęku okolic pnia mózgu. Zatrzymane zostało krążenie. Nie była rozcięta skóra, nie było krwiaka - wyjaśnia dr Grzegorz Góral. Dodaje, że dziewczynka upadła w sposób niezwykle pechowy.

  W tej sprawie zlecono biegłym lekarzom patologom wykonanie szczegółowych badań. Pełne wyniki sekcji mają być gotowe za kilka dni. W tym czasie śledczy będą przesłuchiwać świadków. Odbędzie się też wizja lokalna w mieszkaniu przy ul. Floriańskiej, gdzie miało dojść do śmierci dziecka.

  To mogło się stać, kiedy wróciła po pieluchy - wyznania ojca Magdy z Sosnowca
  Matka Magdy z Sosnowca nie usiłowała się otruć w areszcie [AKTUALIZACJA]

  Badany będzie również udział w tej sprawie Krzysztofa Rutkowskiego. To on nakłonił Katarzynę W. do przyznania, że wymyśliła historię z porwaniem.

  - Wyłączyliśmy ten wątek z głównego śledztwa i poprosiliśmy o wyznaczenie do jego zbadania prokuratorów z innej jednostki - mówi prok. Marta Zawada-Dybek.

  Zaangażowanie biura detektywistycznego analizuje już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a zająć się nim chce też sejmowa komisja.

  Najważniejsze wydarzenia z poszukiwań Magdy z Sosnowca [KALENDARIUM]

  - To nie może być tak, że osoba, która z powodu kłopotów z prawem straciła licencję detektywa, może wtrącać się w tak ważne śledztwo. To nie powinno się powtórzyć - podkreśla Jerzy Polaczek, poseł PiS, wiceszef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

  Tylko o krok zbliżyliśmy się do rozwiązania tajemnicy śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca. Sekcja jej zwłok nie wykluczyła, że doszło do nieszczęśliwego wypadku, o którym mówiła śledczym jej matka, Katarzyna W. W tej sprawie nadal jednak nie wszystkie szczegóły do siebie pasują.

  - Śledztwo trwa, badane będą różne okoliczności - podkreśla prok. Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  Ojciec dziecka nadal ma status świadka. Niedługo może zostać ponowienie przesłuchany.
  - Przez tyle dni żyliśmy z rodziną w kłamstwie - i to takim bardzo perfidnym - powiedział wczoraj mąż Katarzyny W., Bartłomiej, w RMF FM.

  Magda z Sosnowca: Przypadkowa śmierć, czy zabójstwo?
  Dlaczego Matka Magdy z Sosnowca wymyśliła porwanie? [ANALIZA]
  Rutkowski blefuje: W sprawie Magdy z Sosnowca nie mieliśmy świadków [WIDEO]

  Tymczasem Krzysztof Rut-kowski przymierza się do odebrania nagród - w sumie około 140 tys. zł - za pomoc w znalezieniu dziecka. Pierwsze 10 tys. otrzyma dzisiaj od prywatnej firmy. Obiecuje, że przekaże je na cel charytatywny.

  - Znajdę dom dziecka lub inną tego typu instytucję na Śląsku. No i czekam, aż skontaktują się ze mną policja, inne instytucje i firmy - podkreślił.

  Ale nad jego głową zbierają się czarne chmury. Szef MSW Jacek Cichocki spotkał się z szefem policji Markiem Działoszyńskim. Do Warszawy wezwano też szefa śląskiego garnizonu, Dariusza Biela.

  - Komendant główny wyjaśnił ministrowi, że policja od początku przyjęła różne wersje zdarzeń. Były równolegle sprawdzane. Mimo to policji w pierwszych chwilach zależało przede wszystkim na znalezieniu dziewczynki - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.

  Matka Magdy może również być ofiarą!

  Burza po tym, jak Rutkowski nakłonił Katarzynę W. do zeznań, wybuchła także w Sejmie.
  - Komisja administracji i spraw wewnętrznych sprawdzi, czy w sprawie śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca policja popełniła błędy - mówi szef komisji, Marek Biernacki (PO).

  Jerzy Polaczek, poseł PiS, podkreśla jednak: - Wiemy, że na posiedzeniu komisji nie przywrócimy życia dziecku, ale nie może być tak, by do tak ważnego śledztwa pakował się taki człowiek jak Rutkowski i epatował świat kolejnymi rewelacjami. To wymaga zdecydowanej interwencji.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama