Ważne
  Odwróć tylko tabelę, a Ślązak będzie na czele

  Odwróć tylko tabelę, a Ślązak będzie na czele

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Jadymy na bogato" - reklama Śląska nie spodobała się w kraju, ale w regionie też

  "Jadymy na bogato" - reklama Śląska nie spodobała się w kraju, ale w regionie też ©Projekt Ślązak

  Projekt Ślązak został uznany za jedną z najgorszych, żenujących i kiczowatych kampanii społecznych ubiegłego roku. Zestawienie 10 takich "niewypałów" przygotował internetowy portal kampaniespoleczne.pl, biorąc pod uwagę informacje w mediach, opinie internautów oraz ekspertów.
  "Jadymy na bogato" - reklama Śląska nie spodobała się w kraju, ale w regionie też

  "Jadymy na bogato" - reklama Śląska nie spodobała się w kraju, ale w regionie też ©Projekt Ślązak

  Nie bez znaczenia były również subiektywne oceny dziennikarzy portalu, choć w tym przypadku opinie wszystkich zainteresowanych były akurat wyjątkowo zgodne: klip "Jadymy na bogato", reklamowany jako śląska odpowiedź na kapitalny Projekt Warszawiak, okazał się zaledwie kiepską kalką oryginału.

  CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE ŚLĄZAK. ZOBACZ ZDJĘCIA Z PLANU i WIDEO

  Maciej Świejkowski, dziennikarz portalu kampaniespoleczne.pl, zwraca uwagę, że w serwisie Youtube teledysk zebrał aż 78 procent negatywnych komentarzy (dla porównania "Warszawiak" miał ponad 90 proc. pozytywnych komentarzy), zaś na Facebooku przez pewien czas istniała nawet strona "Wstyd mi za Projekt Ślązak".

  - Źródła takiej reakcji dopatrujemy się w odtwórczym charakterze klipu, który jedynie naśladował konwencję Projektu Warszawiak w sposób dość nieudolny - stwierdza Świejkowski.
  Jak dodaje, w "Ślązaku" - mimo zaangażowania do niego Kabaretu Młodych Panów, rapera Grubsona, a nawet samego Kazimierza Kutza - zabrakło humoru i starannej produkcji, a czarę goryczy przelał dość nachalny "product placement" jednej ze śląskich dyskotek.
  - Ślązacy oczekiwali więcej. Otrzymali odgrzewaną roladę, ale warto pochwalić sam zapał do gotowania - puentuje żartobliwie Świejkowski.  ZOBACZ FILMY, BEZ KTÓRYCH NIE ZROZUMIESZ DUSZY PRAWDZIWEGO ŚLĄZAKA

  Dość marnym pocieszeniem dla autorów zaprezentowanego pół roku temu klipu jest to, że na "czarnej liście" znalazła się m.in. kosztująca podatnika 500 tysięcy złotych kampania promująca Warszawę przed Euro 2012, albo "rozbierany" wyborczy klip ubiegającej się o poselski mandat z list SLD Katarzyny Lenart oraz akcja Piaseczna zachęcająca do płacenia podatków właśnie w tej gminie hasłem "Piaseczno wita Twojego PITA. Bez PITA d... zbita".

  Przygotowujący to zestawienie klipów fatalnych nie hierarchizowali wytypowanych kampanii od najmniej do najbardziej kiepskiej - po prostu uznali, że wszystkie one okazały się "niewypałami".
  Adrian Grad, jeden ze współtwórców projektu "Jadymy na bogato", zapewnia że nie czuje się urażony tak surową oceną. Przyznaje jednak, że nie jest zaskoczony umieszczeniem "Ślązaka" w takim zestawieniu.

  - Zamierzaliśmy pokazać Śląsk w krzywym zwierciadle. Mamy świadomość, że klip nie został odebrany tak, jakbyśmy chcieli, ale najważniejsze jest to, że kilku młodym ludziom chciało się czegoś takiego spróbować - argumentuje Grad.

  Aż przykro się patrzy na ten teledysk  Rozmowa z dr. Bogdanem Dzieciuchowiczem, ekspertem ds. reklamy i public relations

  Zgadza się pan z tak surową oceną dla Projektu Ślązak?
  Niestety tak. Mimo dobrych chęci, po obejrzeniu tego klipu mogłem powiedzieć tylko tyle, że jest mi przykro. To prostacki teledysk, który wyłącznie umacnia negatywne stereotypy o Śląsku, a podejrzewam, że założenia były zupełnie inne. Jedyny plus, jaki mogę wskazać, to chyba tylko ten, że ktoś w ogóle zdecydował się podjąć takie wyzwania.

  "Jadymy na bogato" miał być naszą odpowiedzią na Projekt Warszawiak. Czy takie "kalki" z góry skazane są na niepowodzenie?
  "Kalka" nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że to się musiało tak skończyć. Nie jest bowiem tak, że na Śląsku nie ma nic ciekawego do pokazania. Trzeba tylko znaleźć formułę, by w lekki sposób to podać. Tutaj tymczasem tradycyjnie pokazano kopalnię i dziewczyny. Już lepiej byłoby sięgnąć po zgrany motyw bluesa.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJENiesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak orginalnieslaskiego tonu :((

   To ja to ja ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 32

   Najgorsze, ze praktycznie prawie zaden z nich nie brzmi jak richtig Slonzok (no moze jedyn).
   To go d y s k w a l i f i k u j e , niezaleznie od tresci, formy, melodi itp.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   juz sam tytul z ksiezyca (abo hasioka)

   to ja to ja ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

   "Jadymy na bogato" - Jestem 200% Slazakiem, ale ja juz tego nie pokapowalem i nie strawilem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dno

   Ufo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 18

   Ten "teledysk" udowodnił że można wyprodukować większe dno niż telefoniada tvp katowice( mała litera celowo bo poziom tak niski...). Nie wygramolimy się nigdy z tego grajdoła, każdemu co fulo...rozwiń całość

   Ten "teledysk" udowodnił że można wyprodukować większe dno niż telefoniada tvp katowice( mała litera celowo bo poziom tak niski...). Nie wygramolimy się nigdy z tego grajdoła, każdemu co fulo jak... okrasi to fulanie "ja, ja" wydaje sie ze Ślązakiem jest ,a jest tylko namiastką..... właściwie dziś prawdziwych Ślazaków to juz chyba .... strach mówić, przykro. Marazm, pusta kraina bez pomysłu na siebie... wyjeżdzać czas.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tojo

   no, ja! Tojo... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 25

   No i promotorem był "sam" Kutz. To daje do myślenia ,ale... dali mu zjeść roladę i... wszystko jasne!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   projekt ślązak

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 23

   żenada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama