To już ostatnie takie Orliki. Mamy ich w Śląskiem 115

  To już ostatnie takie Orliki. Mamy ich w Śląskiem 115

  Bartłomiej Romanek, Katarzyna Kapusta, SU

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Historia "Orlików" w województwie śląskimDo tej pory w Śląskiem od 2008 r. oddano do użytku już 115 wielofunkcyjnych obiektów sportowych.
  1/5
  przejdź do galerii

  Historia "Orlików" w województwie śląskim

  Do tej pory w Śląskiem od 2008 r. oddano do użytku już 115 wielofunkcyjnych obiektów sportowych. 6 sierpnia 2008 r. - powiat żywiecki jako pierwszy w województwie śląskim podpisał umowę na budowę kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Milówce w ramach programu ministerialnego "Moje boisko - Orlik 2012". Inwestycja pochłonęła 1 688 000 złotych. ©arc.

  Tylko 20 Orlików powstanie w tym roku w województwie śląskim. Będą to ostatnie takie obiekty, bo następnego rozdania już nie będzie. Dlatego gminy do samego końca walczą o dotację, bo już wiadomo, że nie dla wszystkich wystarczy.
  Podczas styczniowej sesji wojewódzkiego sejmiku radni przyznali dofinansowanie 17 gminom, które nie mają ani jednego Orlika. Na tej liście znalazły się gminy: Kuźnia Raciborska, Lipie, Lipowa, Łazy, Łękawica, Psary, Toszek, Milówka, Pszów, Radlin, Goczałkowice-Zdrój, Gilowice, Włodowice, Panki, Ujsoły, Ustroń i Wyry. Dwie ostatnie gminy zrezygnowały z dofinansowania, a na ich miejsce wskoczyły Nędza i Pyskowice.


  - Rada gminy podjęła decyzję, że rezygnujemy z Orlika. Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie boisk wielofunkcyjnych, na które można pozyskać dotację z innych źródeł - tłumaczy Ireneusz Staniek, sekretarz gminy Ustroń.

  Radni wybrali 17 projektów, a więc do rozdysponowania zostały już tylko pieniądze na trzy projekty. Jednak samorządowcy z wielu innych gmin nie zamierzają rezygnować z Orlików i liczą, że podczas najbliższej sesji sejmiku wybrane zostaną ich gminy. Jak udało się nam dowiedzieć, największe szanse na dofinansowanie mają Myszków, Chorzów i powiat bielski.

  - Przyznaję, że taka jest propozycja zarządu województwa, ale ona się może zmienić podczas sesji, bo to radni podejmują decyzję - mówi Witold Trólka z biura prasowego śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

  W Ciasnej, w powiecie lublinieckim, Orlik miał być ukoronowaniem większego projektu zagospodarowania terenów przy szkole. Obok boiska miały powstać place zabaw i aleje spacerowe, a gmina chciała postawić ławeczki.

  - To byłby cały kompleks rekreacyjny. Nie rozumiem, dlaczego taka mała gmina jak my nie może dostać Orlika, a przyznaje się go Myszkowowi, który ma już trzy takie boiska. Tu chyba chodzi o politykę - denerwuje się Zdzisław Kulej, wójt Ciasnej, który dodaje, że spotkał się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i usłyszał, że jeszcze nie wszystko stracone.

  W Myszkowie nic nie wiedzą o planowanej dotacji.

  - Czekamy na informację z Urzędu Marszałkowskiego. Nic oficjalnie nie wiemy o dofinansowaniu - mówi Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzecznik prasowy myszkowskiego magistratu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za analfabeta to pisał, analfabetka ...ha,ha,ha

   pyrlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 38

   Orliki w Ślunsku...ha,ha,ha można mieś coś w zyci w nosie i w głowie.
   Orliki ty ciulu momy na Slunski, na Mazowszu, na Zogłymbiu.
   Pani Kapusto...ha,ha,ha nie pisz Pani gupot we Ślunskiym zeitungu...rozwiń całość

   Orliki w Ślunsku...ha,ha,ha można mieś coś w zyci w nosie i w głowie.
   Orliki ty ciulu momy na Slunski, na Mazowszu, na Zogłymbiu.
   Pani Kapusto...ha,ha,ha nie pisz Pani gupot we Ślunskiym zeitungu / gazycie ja ?
   Ha,ha,ha...ale żech sie uśmiou.
   Pozdrowiom ludkowie.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama