Szczyrk: Podziel się nartami - akcja księdza Byrta z...

  Szczyrk: Podziel się nartami - akcja księdza Byrta z Beskidów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Jeśli masz używane narty, buty, kaski, to przekaż je uboższym, których nie stać na kupno coraz droższego sprzętu - apeluje luterański ksiądz Jan Byrt ze Szczyrku w Beskidach, który rozpoczął akcję "Podziel się nartami".
  - Obserwuję, a teraz jeszcze się to nasiliło w związku z kryzysem, że biedni ludzie nie mają możliwości wyjechać z dziećmi w góry. Narty, buty, kijki, kask i gogle to wydatek kilkuset złotych. Ludzie ubożeją, wielu nie może sobie pozwolić na zakup sprzętu. Przy takich mrozach trzeba myśleć choćby o ogrzaniu domu, a nie o kupnie nart. Spróbujmy komuś w swojej parafii albo sąsiadom podarować używane narty i sprawić radość. Podarowałem narty swoich dzieci, gdy z nich wyrosły - powiedział ksiądz Byrt.

  Zimową akcję "Podziel się nartami" duchowny organizuje od kilku lat. Jak mówi, z roku na rok coraz więcej osób telefonuje z pytaniem o sprzęt. W tym roku zgromadził już około 30 kompletów nart. Osoby, które będą ich potrzebowały mogą przyjść do szczyrkowskiego kościoła luterańskiego, dopasować je i za darmo otrzymać. "Narty nie są nowe, ale w dobrym stanie" - dodał ksiądz Byrt.

  Luterański duchowny ze Szczyrku znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię, a kierowcy otrzymywali nalepki na samochody promujące wiarę w Boga. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Wzniósł ołtarz na jednym z beskidzkich szczytów. Przy kościele tworzy ogród, który upamiętni przypadającą w 2017 roku 500. rocznicę Reformacji. Zapraszał też gości z zagranicy, którzy za darmo uczyli dzieci języka angielskiego. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama