Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radzionków w przejętym dworcu upamiętni wywózki Ślązaków do ZSRR

Redakcja
arc
Samorząd Radzionkowa przejął od PKP budynek dawnego dworca kolejowego. Przy wsparciu środków unijnych zamierza urządzić w nim galerię, której stałym elementem będzie wystawa poświęcona deportacjom Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej radzionkowskiego samorządu, miasto po ośmiu latach starań na początku lutego przejęło od spółki PKP SA budynek dawnego dworca kolejowego - za niespełna 265 tys. zł.

Według planów samorządu, nieużywany w swej dworcowej funkcji od około dziesięciu lat ceglany budynek z ok. 1880 r. zostanie wyremontowany i przerobiony na potrzeby stałej ekspozycji. Wewnątrz przygotowane ma też zostać miejsce do gromadzenia i prezentowania pamiątek związanych z przeszłością Radzionkowa.

Teren wokół budynku ma zostać uporządkowany - przy zachowaniu istniejącego układu urbanistycznego. Wprowadzenie nowych elementów małej architektury ma zachęcić mieszkańców do korzystania z planowanej społeczno-kulturalnej funkcji tego miejsca.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MARSZU NA ZGODĘ

Przejęty przez samorząd budynek dworca kolejowego ma powierzchnię użytkową około 300 m kw. Wewnątrz mieszczą się poczekalnia z punktem kasowym, służbówka, pomieszczenia gospodarcze i trzy magazyny. Prace budowlane mają potrwać do listopada 2013 r.

Projekt adaptacji dawnego dworca i przygotowania w nim ekspozycji sfinansowany zostanie w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej - w ramach Programu Rozwoju Subregionu Centralnego, będącego częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007 - 2013. Koszt realizacji projektu określono na 417 tys. zł

Stałym elementem planowanej na dawnym dworcu galerii ma być przygotowana na bazie materiałów i eksponatów IPN ekspozycja poświęcona deportacjom Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. Deportacje były elementem represji wobec mieszkańców regionu, które rozpoczęły się wraz z wkroczeniem tam Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r.

Gdy Armia Czerwona dotarła na ziemie należące przed wojną do Niemiec - Górny Śląsk i Prusy Wschodnie - wydano postanowienie o wywózce stamtąd mężczyzn zdolnych do pracy i noszenia broni. Autochtoni zostali przez władze radzieckie uznani za "element germański". Wywózki dotknęły zwłaszcza osoby przed wojną mieszkające w granicach Niemiec. Szacuje się, że na Wschód, m.in. na Sybir i do kopalń Donbasu, wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do 90 tys. osób.

Wskutek interwencji rodzin, zakładów pracy i organizacji społeczno-politycznych, komunistyczne władze woj. śląskiego podjęły starania o powrót deportowanych. Trwały one do początku 1950 r. Część z wywiezionych nie powróciła. Ich liczba jest trudna do oszacowania; mogło być ich kilka tysięcy.

Aresztowania i inne represje ze strony systemu komunistycznego trwały na Górnym Śląsku do 1948 r. Pamięć o tych wydarzeniach zaczęto przywracać dopiero niedawno. Od dwóch lat - zgodnie z decyzją radnych sejmiku woj. śląskiego - ostatnia niedziela stycznia obchodzona jest w regionie jako Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Radzionków w przejętym dworcu upamiętni wywózki Ślązaków do ZSRR - Dziennik Zachodni