Katowice: Zatrzymani za korupcję

  Katowice: Zatrzymani za korupcję

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Śląscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przyjęli 200.000 złotych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu korzystnej decyzji w sprawie przedłużenia terminu zakończenia inwestycji. Zarzuty płatnej protekcji usłyszał również trzeci mężczyzna, który miał uczestniczyć w nielegalnym procederze i przyczynić się do uzyskania pozytywnej decyzji administracyjnej. W sprawie zabezpieczono majątek podejrzanych o łącznej wartości 1,5 miliona złotych.
  Policjanci zwalczający korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w styczniu zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa dwóch mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Ich firma prowadziła prace budowlane w przedsiębiorstwie zajmującym się handlem złomem i obrotem odpadami na Śląsku. W związku z opóźnieniami w realizacji inwestycji oraz grożącym brakiem uzyskania dalszych zgód ze strony miejscowego wydziału ochrony środowiska, mężczyźni zaproponowali przedstawicielowi inwestora pomoc.
  W zamian za 400.000 złotych mieli wykorzystać swoje koneksje i załatwić sprawę. 30-latek oraz jego o 8 lat starszy wspólnik wpadli w ręce kryminalnych w momencie, gdy przyjmowali 200.000 złotych. Pieniądze były pierwszą ratą za podjęcie się pośrednictwa w sprawie załatwienia korzystnej decyzji administracyjnej zarządu jednego ze śląskich miast. Zatrzymani usłyszeli zarzuty płatnej protekcji i zostali tymczasowo aresztowani. Na poczet przyszłych kar i grzywien funkcjonariusze zabezpieczyli majątek podejrzanych o łącznej wartości miliona złotych. Taki sam zarzut usłyszał również prezes jednego z dużych przedsiębiorstw ze Śląska, który miał uczestniczyć w tym nielegalnym procederze. Zobowiązał się on przyczynić do uzyskania pozytywnej decyzji administracyjnej. Wobec niego zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 200.000 złotych i zakaz opuszczania kraju. Policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanego o wartości 500.000 złotych. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie. Teraz podejrzanym mężczyznom grozi nawet 8 lat więzienia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama