Ważne
  W Żywcu, Wodzisławiu, Rybniku przekroczono stężenie pyłu...

  W Żywcu, Wodzisławiu, Rybniku przekroczono stężenie pyłu zawieszonego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że zostało przekroczone stężenie pyłu zawieszonego na stacjach w Żywcu, Wodzisławiu, Sosnowcu, Rybniku wartość 200 µg/m3 (dla doby - próg alarmowy) pyłu zawieszonego PM10 będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

  Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 9.02.2012 r. obszar województwa śląskiego znajduje się pod wpływem zatoki niżu znad południowego Bałtyku, w mroźnej kontynentalnej masie powietrza.

  W związku z taką sytuacją meteorologiczną, niekorzystna jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego nie ulegnie poprawie. Na większości obszaru województwa, a szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, oraz w strefach gęstej zabudowy miejskiej w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i aglomeracji górnośląskiej, będą występowały wysokie przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a także podwyższone poziomy stężenia dwutlenku siarki. Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.

  Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,

  2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).

  Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.

  Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
  - unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
  - zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.

  Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
  - ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
  - rezygnację ze spacerów z dziećmi;
  - ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
  - unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJENiesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ogrzewanie

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 39

   Bezpylnym gazem jest droższe, może jakieś upusty ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama