Katowice: Na rynku pojawią się informatorzy od chaosu

  Katowice: Na rynku pojawią się informatorzy od chaosu

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwszy etap przebudowy obejmie m.in. ul. Dworcową

  Pierwszy etap przebudowy obejmie m.in. ul. Dworcową ©Marzena Bugała

  Po 20 lutego rozpocznie się pierwszy etap przebudowy centrum Katowic. O tym, co nas czeka dowiemy się 10 dni wcześniej
  Pierwszy etap przebudowy obejmie m.in. ul. Dworcową

  Pierwszy etap przebudowy obejmie m.in. ul. Dworcową ©Marzena Bugała

  W poniedziałek wykonawcy pierwszego etapu przebudowy centrum, konsorcjum z firmą NDI na czele, przejęli plac budowy. Na razie tylko na papierze. Roboty, jak informuje Daniel Muc z Imago PR, rzecznik przebudowy, rozpoczną się w drugiej połowie tego miesiąca, po 20 lutego.

  Dopiero jednak w przyszłym tygodniu dowiemy się, jak na czas robót będzie zorganizowana komunikacja w okolicach rynku. Jej organizacja to działka budowniczych.


  Zobacz jak katowicki rynek wyglądał przed wojną

  - Pracują nad tym. Jesteśmy umówieni, że informacja o zmianach w ruchu będzie przekazana mieszkańcom nie później niż 10 dni przed rozpoczęciem prac - zapewnia Muc. Zapowiada także kampanię informującą o zmianach: katowiczanie na rynku dostaną ulotki, a przez telefon smsy, pojawią się też "informatorzy", czyli ludzie, których zadaniem będzie odpowiadać na pytania i wątpliwości mieszkańców.

  Pierwszy etap przebudowy ma kosztować 28 mln zł i potrwa rok. W tym czasie przebudowane zostaną torowiska na ul. Św. Jana, rynku oraz alei Korfantego. Tory znikną całkowicie z ul. Pocztowej, a torowisko na rynku będzie biegło bliżej domu handlowego Zenit i Teatru Śląskiego. Główny przystanek będzie mieścił się przy sklepie Vistula. Kolejna z dużych zmian, to skręt, który powstanie dla tramwajów zjeżdżających z rynku w ulicę Warszawską, a także most tramwajowy nad Rawą.

  Utrudnienia związane z pracami będą znaczne. Gdy budowniczy rozpoczną roboty na al. Korfantego, tramwaje będą kursowały tylko po jednym torze, wyłączony będzie też jeden pas jezdni. Przebudowa torów w ciągu al. Korfantego to jedna z ostatnich faz tego etapu. W pierwszej kolejności rozpocznie się przebudowa infrastruktury podziemnej, jezdni i torów na ul. św. Jana. W tym czasie tramwaje w stronę ronda i pętli w Brynowie będą kursowały między kinoteatrem Rialto a rynkiem po jednym torze, wahadłowo, ulicą Pocztową.

  Kolejny przetarg dotyczący przebudowy centrum Katowic ma zostać ogłoszony w marcu i dotyczyć następnego z etapów, czyli infrastruktury drogowej na odcinku od ronda do rynku.

  Podzielona na etapy przebudowa Śródmieścia ma potrwać do 2015 i kosztować około 288 milionów złotych. Oprócz przebudowy torowisk i dróg, zmieni się także wygląd ciągów pieszych, czyli pierzei alei Korfantego oraz samego rynku. O tym, jak po przebudowie będzie wyglądał rynek, zdecyduje międzynarodowy konkurs architektoniczny, ogłoszony w styczniu przez miasto. Rozstrzygnięcia należy spodziewać się dopiero w czerwcu tego roku. Na podstawie zwycięskiej koncepcji powstanie projekt zagospodarowania rynku.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  [b]Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama