Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sprawie Magdy z Sosnowca trwa przetarg na prawdę

Ks. Artur Stopka
W trwającej od ponad dwóch tygodni tragedii w Sosnowcu niezwykle często pojawia się słowo "prawda". Ktoś przestrzegał "Prawda w sprawie Madzi może być bardziej szokująca". Ktoś inny deklarował, że ujawni całą prawdę o jej śmierci. Media są pełne doniesień zawierających "prawdę o matce Madzi". CZYTAJ WIĘCEJ.

KRZYSZTOF RUTKOWSKI: LUBIĘ ŁAPAĆ BANDYTÓW

A im więcej czasu upływa od dnia, w którym okazało się, że półroczna dziewczynka nie żyje, coraz więcej pojawia się wzajemnych oskarżeń o mijanie się z prawdą, rzucanych przez przedstawicieli instytucji, których celem powinno być nie kłócenie się o nią, lecz dotarcie do niej. Doszło do sytuacji, w której z prezentowanej w środkach przekazu oferty można sobie dowolnie wybrać własną wersję prawdy na temat nieszczęścia, do którego doszło w stolicy Zagłębia.

Od pierwszych chwil dramat półrocznej Madzi pokazał, że żyjemy czasach, w których właściwie każdy może się posłużyć mediami do okłamania milionów ludzi. Rozpowszechniane przez kilka dni nieprawdziwe informacje doprowadziły do nadużycia dobrej woli wielu mieszkańców regionu i całej Polski. Na podstawie fałszywych wiadomości uruchomione zostały duże siły i środki, wykorzystano ludzkie emocje i gotowość niesienia pomocy innym. Nic dziwnego, że ludzie, którzy pełni dobrych intencji na rozmaite sposoby zaangażowali się w poszukiwania dziecka, teraz czują się zawiedzeni i oszukani.

Dalekosiężną konsekwencją wydarzeń, w których wzięli udział, może być nieufność i podejrzliwość wobec kolejnych alarmów i próśb o bezinteresowną pomoc.

ŚMIERĆ MAGDY Z SOSNOWCA - KALENDARIUM RUTKOWSKIEGO
NAJGŁOŚNIEJSZE AKCJE RUTKOWSKIEGO - ZDJĘCIA

Środki przekazu okazały się bezbronne wobec zamiaru posłużenia się nimi do tworzenia fikcji na wielką skalę. Nie zadziałały w nich mechanizmy weryfikacji informacji pod kątem prawdy przed jej zmasowanym udostępnieniem w przestrzeni publicznej. Rodzi się pytanie, czy takie mechanizmy w ogóle w jakiejkolwiek formie istnieją. Czy nie jest tak, że mimo swej pozornej ogromnej siły, środki przekazu są zbyt słabe, aby nie dać się sprowadzać do roli tuby nagłaśniającej każdy, nawet przypadkowy i kłamliwy, komunikat.

W sytuacji, do której doszło, uprawnione wydaje się stwierdzenie, że tragedia w Sosnowcu przyniosła wiele ofiar, z których pierwszą jest maleńka niewinna dziewczynka, ale ogromne szkody poniosła również prawda i jej społeczne funkcjonowanie. W poważnym zagrożeniu znalazła się wiarygodność, niezbędna do funkcjonowania nie tylko instytucji (w tym instytucji państwowych), ale w zwykłych relacjach międzyludzkich. Fundament wiarygodności stanowią zaufanie i prawda, ściśle ze sobą powiązane.

CO NAJBARDZIEJ ZAPAMIĘTAMY PO TRAGEDII DZIECKA Z SOSNOWCA?
OJCIEC MAGDY PRZYSZEDŁ ODWIEDZIĆ ŻONĘ W ARESZCIE [ZDJĘCIA]
MADZIULKA W PIERZYNCE Z GRUZU

"Przypatrzmy się znaczeniu prawdy w naszym życiu publicznym" - apelował ponad dwadzieścia lat temu bł. Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Ojczyzny. Zwrócił wtedy uwagę, że wolność publicznego wyrażenia swoich poglądów jest wielkim dobrem społecznym, ale nie zapewnia ona wolności słowa. Przypomniał, że prawda doznaje poniżenia wówczas, gdy nie ma w niej miłości do niej samej i do człowieka. "Każdy podstęp wobec drugiego człowieka, każda skłonność do używania osoby ludzkiej w charakterze narzędzia, każde używanie słów po to, aby wpływać na innych swoim zagubieniem moralnym, swoim wewnętrznym nieporządkiem - wprowadza w życie społeczne atmosferę kłamstwa" - stwierdził Papież.
Przed brakiem prawdy w życiu społecznym przestrzega też Benedykt XVI. "Bez prawdy, bez zaufania i miłości do prawdy, nie ma świadomości i odpowiedzialności społecznej, a zachowania społeczne są dyktowane przez prywatne interesy i logikę władzy, co prowadzi do podziałów w społeczeństwie" - napisał w encyklice "Caritas in veritate".

Obserwując cały ciąg wydarzeń, związanych z tragiczną śmiercią małej Madzi, można mieć poważne obawy, że ich skutkiem okaże się radykalne obniżenie znaczenia prawdy zarówno w życiu społecznym, publicznym, jak i w codziennej egzystencji zwykłych ludzi. Prawda, zamiast być fundamentem, stanie się towarem, istniejącym w wielu gatunkach i odmianach, według aktualnego zapotrzebowania. A sposobem upowszechniania tak rozumianych "prawd" staną się przetargi. Kto da więcej, tego "prawda" będzie obowiązująca.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!