Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzależnienie od internetu? Niestety, to jest możliwe

Katarzyna Domagała
Twoje dziecko każdą wolną chwilę spędza przed komputerem? To może być uzależnienie
Twoje dziecko każdą wolną chwilę spędza przed komputerem? To może być uzależnienie 123RF
Po dwóch tygodniach zimowej laby około pół miliona uczniów z naszego regionu dzisiaj wraca do szkoły. Jak spędziły ferie? Po kilka godzin dziennie przesiadywały i grzebały w internecie przed ekranem monitora czy ze smartfonem w ręce? Jeżeli tak, to możemy mieć do czynienie z początkiem siecioholizmu, czyli uzależnienia od internetu. Coraz głośniej mówią o nim psychologowie i terapeuci w Śląskiem i w całej Polsce.

Dzieci i nastolatki uzależnione od internetu, to już nie tylko puste hasło rodem z Ameryki (o uzależnieniu od sieci zaczęto tam głośno mówić w latach 90). W Polsce - na razie - trwają badania, w jakich kategoriach rozpatrywać to zjawisko, ale problem jest realny. Tylko na numer infolinii Fundacji Dzieci Niczyje 800 100 100 średnio trzy razy w tygodniu dzwonią rodzice zaniepokojeni uzależnieniem swoich dzieci od komputera.

Jak przestrzega Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, ten problem dotyka nie tylko dzieci. W ich przypadku jest jednak bardziej widoczny, ponieważ młode pokolenie ma bardzo łatwy dostęp do internetu. W swoim pokoju ma także coraz częściej własny komputer.

Woj. śląskie należy do czołówki skomputeryzowanych województw. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad połowa z nas ma w domu komputer z dostępem do internetu. Przed nami jest woj. pomorskie i mazowieckie. Internet to już nie tylko komputer, możemy z niego korzystać w telefonie czy konsoli do gier.

Efekty widać gołym okiem. Chłopca, którego o trzeciej w nocy prosto sprzed monitora komputera pogotowie zawiozło na oddział kliniczny pediatrii Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, pamięta prof. Anna Obuchowicz, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. To był skrajny przypadek, ale ile mniej widocznych objawów rodzice nie zauważają?
Najczęściej młodzi ludzie, u których występuje uzależnienie od internetu, mają od 13 do 18 lat. Co się wtedy dzieje?

Zaczynają opuszczać się w nauce, cały czas są śpiące, zmęczone, nie dojadają. Spowodowane jest to tym, że każdą wolną chwilę spędzają siedząc przed komputerem przeszukując internet lub rozmawiając z innymi osobami. Nieraz, by przedłużyć sobie ten czas, kłamią rodziców. Komputer staje się dla nich sposobem na ucieczkę od realnego świata.

Zdaniem Wojtas, związane jest to z utratą kontroli nad korzystaniem z internetu, taki człowiek staje się niewolnikiem komputera. - Nieraz dzieci są w stanie nie pójść do szkoły tylko po to, by korzystać z sieci. W skrajnych przypadkach na próby odcięcia od internetu reagują agresją, frustracją czy płaczem - tak samo jak alkoholik, kiedy zabraknie pieniędzy na kolejną flaszkę wódki czy hazardzista, gdy zamykają kasyno.

Rodzice, którzy obawiają się o swoje dzieci powinni spotkać się psychologiem, który stwierdzi czy można mówić już o uzależnieniu dziecka.

Na to uważaj!

Objawy, jakie mogą występować u osób uzależnionych:
- Poświęcanie ponad połowy wolnego czasu na korzystanie z internetu.
- Próby ukrycia przed rodzicami, że są obecni w sieci do późna w nocy.
- Coraz gorsze wyniki w szkole. Dziecko przestaje spotykać się ze znajomymi ze szkoły - wybiera internet.
- Nagminne jedzenie, picie a nawet spanie przed monitorem komputera.
- Odkładanie obowiązków na później, by jak najwięcej czasu spędzić w sieci.
- Izolacja od komputera może wywołać ataki agresji, płaczu, gniewu.

W internecie czekają na dzieci zupełnie nowe zagrożenia

Rozmowa z Wiesławem Tarantowiczem, dyrektorem Ośrodka Pomocy Psychologicznej w Rybniku

Nieraz rodzice cieszą się, że ich dziecko siedzi w domu przed komputerem. Mają je na oku. Jest bezpieczne, nikt go nie pobije, nie wpadnie pod auto czy nie wda się w szemrane towarzystwo...
To są archaiczne zagrożenia. W internecie na dzieci i młodzież czeka o wiele więcej niebezpieczeństw, o których rodzice często nie mają zielonego pojęcia. Tym bardziej, że wielu z nich nie potrafi korzystać z portali, na które zapisały się ich dzieci. Mogą natrafić na sekty, zostać oszukane finansowo czy uczuciowo. Rodzice nigdy nie widzą z kim rozmawia ich dziecko w sieci. Kiedyś, gdy kolegów poznawało się na szkolnym boisku czy na podwórku było inaczej. Nowym zjawiskiem jest też posyłanie nagich zdjęć drugiej osobie.

W jaki sposób pomaga pan dzieciom, które spędzają całe dni przed komputerem lub z telefonem w ręce?
Na razie do mojej poradni przychodzą rodzice zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci. Mówię im, by nauczyli je korzystać z nowoczesnych mediów i ukierunkowali na wybieranie w sieci tylko ważnych informacji. Zakaz korzystania z komputera jest bez sensu, ale na pewno można go ograniczyć. Odciągając dzieci od komputera rodzice powinni zapewnić im zajęcia, które dostarczą im adrenaliny, np. pływanie czy inne zajęcia ruchowe. Aktywność fizyczna powinna być równoważna z czasem spędzonym przed komputerem.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!